به گزارش اکونا پرس،

همین احساس مسئولیت اجتماعی و تعلق عمیق به جامعه و مردم باعث شده تا مدیریت این شرکت، در مسیر بهبود کیفیت فرآورده‌های تولیدی گام بردارد و فرآورده‌هایی تولید کند که کمترین آثار مخرب را بر محیط‌زیست و جامعه داشته باشد. این صنعت درصدد است با اجرای پروژه‌های عظیم زیست‌محیطی، در فرآیندهای تولید و ارتقاء کیفیت فرآورده‌های نفتی، محصولات خود نظیر بنزین و گازوئیل را با بهترین کیفیت و مطابق با استانداردهای جهانی به بازار عرضه کند. البته باید گفت شرکت پالایش نفت اصفهان در مسیر فعالیتش، همچون دیگر صنایع استان، برای تأمین آب با چالش‌هایی روبه‌رو می‌باشد.

پروژه‌های پالایشگاه اصفهان در جهت حفظ محیط‌زیست، در سه بخش آب، خاک و هوا اجرا می‌شود؛ فعالیت‌های صورت گرفته در حوزه آب شرکت، دستاوردهای خوبی را به همراه داشته است.

تصفیه و بازگردانی 320 مترمکعب در ساعت پساب ارسالی از واحدهای عملیاتی در تصفیه‌خانه صنعتی- تصفیه و بازگردانی 400 مترمکعب در ساعت پساب تصفیه‌خانه صنعتی، بویلرها و برج‌های خنک‌کننده در واحد اسمز معکوس (RO)  از جمله اقدامات پالایشگاه اصفهان در حوزه مدیریت پساب  است. تصفیه 40 مترمکعب در ساعت فاضلاب بهداشتی و استفاده برای آبیاری فضای سبز- بهینه‌سازی واحد بازیافت آب با نصب سیستم کلاریفایر RO و UF- استفاده از دستگاه UV در جهت گندزدایی فاضلاب بهداشتی- بهره‌برداری از واحد جدید RO5 در جهت استفاده از پساب واحد RO- نصب سیستم‌های الکترونیکی کنترل و کاهش مصرف آب با نصب شیرهای  دارای سنسور از دیگر فعالیت‌های صورت گرفته  در شرکت است.

همچنین حذف روش آبیاری غرقابی و جایگزین کردن آبیاری تحت‌فشار و آبیاری قطره‌ای، پاک‌سازی سفره‌های آب زیرزمینی به روش استحصال پلوم‌های آلودگی و عقد قرارداد با شرکت‌های معتمد سازمان حفاظت محیط‌زیست با هدف پایش آلاینده‌های آب از  اقدامات دیگر پالایشگاه اصفهان در زمینه مدیریت پساب است

 

راه‌اندازی خط انتقال، ایستگاه پمپاژ و تصفیه‌خانه پساب شهری در شرکت پالایش نفت اصفهان

به‌منظور صیانت و مصرف بهینه منابع ملی و با توجه به بحران آب در استان اصفهان، سال گذشته ، پروژه ملی زیست‌محیطی تصفیه و استفاده صنعتی از فاضلاب شهری را با رویکرد کاهش مصرف منابع (آب شرب) و به ظرفیت 750 مترمکعب در ساعت راه‌اندازی شد

این پروژه  که با حضور استاندار اصفهان به بهره‌برداری رسیده است، ظرف مدت 24 ماه انجام و با هزینه‌ای بالغ‌بر 100 میلیارد تومان در محل شرکت پالایش نفت اصفهان انجام‌شده است.

همکاری شرکت پالایش نفت اصفهان در طرح انتقال آب خلیج‌فارس به اصفهان

در تأمین مالی طرح انتقال آب خلیج‌فارس به اصفهان که یک بازه زمانی سه‌ساله برای آن تعریف‌شده است، این شرکت  در کنار دیگر صنایع بزرگ استان نقشی پررنگ دارد که انشاا... پس از راه‌اندازی این طرح با سهام خریداری‌شده، از آب انتقالی بهره‌مند خواهیم شد.

برنامه های در حال اجرای شرکت پالایش نفت اصفهان

برنامه‌های آتی زیست‌محیطی شرکت پالایش نفت اصفهان با موضوع آب: هیبریدی کردن برج‌های خنک‌کننده شرکت، پروژه احداث واحد HERO High Efficient Reverse Osmosis باهدف بازیابی آب‌های فوق شور ناشی از دورریز واحد RO و پروژه پیش‌تصفیه پساب شهری می باشد.