به گزارش اکونا پرس،

این طرح را طیبه امیدی‌نیا از پژوهشگران دانشگاه صنعتی اصفهان به راهنمایی دکتر محمد شایان فر به عنوان پایان نامه دکتری زیر نظر دفتر تحقیقات شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان به اجرا درآورده است.

در«طرح تحقیقاتی ارزیابی و مدل سازی کیفی تالاب‌های مصنوعی هیبریدی به منظور تصفیه پساب شهری» سعی شده تا نقش گیاه « نی» در تصفیه فاضلاب وکاهش آلاینده های موجود در پساب خروجی تصفیه خانه ها مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد.

در این طرح ریشه گیاه نی در بسترهای متفاوت «پوکه معدنی دانه درشت»، «پوکه معدنی دانه متوسط»، «پوکه معدنی دانه ریز» و «شن نخودی» کشت شده و جریان فاضلاب به دو صورت عمودی و افقی از روی آن عبور کرده و سپس مورد آزمایش قرار گرفته تا مشخص شود هر یک از این بسترها در کاهش میزان آلاینده های پساب خروجی چه تاثیری داشته اند.

ناظر اجرایی «طرح تحقیقاتی ارزیابی و مدل سازی کیفی تالاب‌های مصنوعی هیبریدی به منظور تصفیه پساب شهری» گفت: این طرح با هزینه ای بالغ بر یک میلیارد و 800 میلیون از سال 1397 در تصفیه خانه فاضلاب فولادشهر به اجرا در آمده است.

 سید علیرضا رجایی با بیان به این که در حدود دو سال آبگیری برکه‌ها به طول انجامید گفت: پس از آن در دوره های متوالی سه ماهه، از پساب خروجی تالاب های هیبریدی، نمونه‌گیری‌های لازم صورت گرفته و برای ارزیابی به آزمایشگاه دانشگاه صنعتی اصفهان ارسال می شود.

وی به مزایای اجرای «طرح تحقیقاتی ارزیابی و مدل سازی کیفی تالاب‌های مصنوعی هیبریدی به منظور تصفیه پساب شهری» اشاره کرد و گفت: این طرح در محل‌هایی با جامعه آماری کم‌تر مانند روستاها می‌تواند جایگزین تصفیه‌های متعارف فعلی همانند لجن فعال شود با این تفاوت که تالاب‌های طراحی شده به صورت خودکار تصفیه پساب را انجام می‌‎دهند و هزینه‌ای برای نگهداری ندارند.

رجائی ادامه داد: در این طرح نیاز به مراقبت دائم از مراحل تصفیه فاضلاب توسط دستگاه و یا نیروی انسانی کاهش یافته و در صورت موفقیت می تواند کاهش هزینه های شرکت‌های آب و فاضلاب را در پی داشته باشد.

اصفهان- محسن راعی