به گزارش اکونا پرس،

به نقل از روابط عمومی و بین‌الملل شرکت پالایش نفت اصفهان، رحیم زمانی، رئیس اداره بازرسی فنی و حفاظت از خوردگی فلزات و رئیس کمیته فنی بازرگانی شرکت پالایش نفت اصفهان اظهار داشت: بر اساس خط و مشی سازمانی که توسط مدیر عامل جدید شرکت ابلاع شده، اولین و مهمترین هدف عملکرد زیست محیطی، ایمنی، بهداشت و مسئولیت اجتماعی عنوان شده است که در راستای تحقق این امر در اداره بازرسی فنی کارگروهی برای برنامه‌ریزی و تحقق این امر در دستور کار قرار گرفت.

وی با بیان اینکه در فرایند تولید گاز هیدروژن در همه پالایشگاه‌ها در سطح جهان گاز دی اکسیدکرین به عنوان محصول جانبی تولید می‌شود، افزود: پالایشگاه اصفهان نیز از این امر مستثنی نبوده و از زمان شروع بکار پالایشگاه تا کنون روزانه ۴۰۰ تن گاز دی اکسید کربن به اتمسفر رها می‌شود و متاسفانه در زمان مدیریت‌های گذشته به هیچ وجه با طرح‌های پیشنهادی جهت حذف گاز های مذکور موافقت نشد.

رئیس اداره بازرسی فنی و حفاظت از خوردگی فلزات شرکت پالایش نفت اصفهان ادامه داد: به یاری خدا و با تائید و حمایت بی دریغ مدیرعامل شرکت کارگروهی با محوریت اداره بازرسی فنی در مرداد ماه امسال تشکیل و از نتایج آن ۲ طرح بزرگ و بسیار موثر در رابطه با محیط زیست است، یکی از طرح‌ها استفاده از گاز دی اکسید کربن تولیدی در پالایشگاه و تبدیل به مواد پلیمری بسیار با ارزش است.

وی افزود : یکی دیگر از طرح‌هایی که در این کارگروه مورد بررسی قرار گرفت استفاده از گوگرد تولیدی پالایشگاه است که در حال حاضر ۳۰۰ تن در روز و با تکمیل طرح‌های زیست محیطی در شرکت به ۷۵۰ تن در روز خواهد رسید، در این زمینه نیز طرحی برای تبدیل گوگرد به مواد اولیه برای تولید شوینده‌ها ارائه شد که مورد تایید مدیریت شرکت قرار گرفت و این پروژه نیز در نوع خود کم نظیر است.

زمانی با بیان اینکه اجرای هر ۲ طرح ذکر شده می‌تواند به کاهش آلاینده‌های زیست محیطی پالایشگاه اصفهان کمک کند، تصریح کرد: این ۲ طرح ما را در رسیدن به صنعت سبز یاری می‌دهد.

وی با بیان اینکه گاز دی اکسیدکربن خنثی است و برای تولید نوشابه نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد، ادامه داد: کل نیاز سالانه تولید نوشابه به دی اکسید کربن ۵۰ تن است و این در حالی است که ما روزانه ۴۰۰ تن تولید داریم، از سویی قصد تولید یخ خشک را داشتیم اما به این نتیجه رسیدیم که بالاترین بهره برداری را از این گاز داشته‌ باشیم.

رئیس اداره بازرسی فنی و حفاظت از خوردگی فلزات شرکت پالایش نفت اصفهان با بیان اینکه قراردادهای مربوط به تولید پروپیلن در پالایشگاه اصفهان در دستور کار قرار گرفته است، افزود: پیش بینی این است که تا پنج سال آینده این طرح به بهره برداری برسد.

وی با بیان اینکه برای اجرای این طرح خرید تکنولوژی را در دستور کار داریم، ادامه داد: بومی سازی این تکنولوژی را نیز در کنار خرید دنبال می‌کنیم و برای این امر از ظرفیت دانشگاههای صنعتی کشور استفاده خواهیم کرد.

تولید پلیمر با دی اکسید کربن در پالایشگاه اصفهان

همچنین مهدی علی بیگی، دکتری مهندسی پلیمر دانشگاه صنعتی امیر کبیر و عضو کارگروه طرح استفاده از گاز دی اکسید کربن برای تولید پلیمر در خصوص این طرح اظهار داشت: این طرح در جنبه‌های مختلف علمی، فنی و تخصصی در دست ارزیابی است تا بتوانیم این فناوری را بومی سازی کرده و به تولید برسیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر کشورهایی در این زمینه ورود کرده و به فناوری تولید رسیده‌اند، گفت: باید توجه داشت که سوخت فسیلی و خوراکهای حاصل از آن پایان پذیر هستند و برای جایگزینی آن میلیون‌ها سال زمان نیاز است، از این رو دولت‌ها برنامه هایی را برای جایگزینی این سوخت و زمان‌بر کردن استحصال این سوخت‌ها در دستور کار قرار داده اند.

وی افزود : یکی از راه‌های کاهش مصرف سوخت فسیلی، بازیافت مواد پلیمری است، دیگر راهکارها تولید مواد بایو پلیمر است و راهکار دیگر نیز استفاده از گاز دی اکسید کربن برای تولید پلیمر است که با وارد کردن تا ۴۰ درصد دی اکسیدکربن در ساختارهای پلیمری از میزان مصرف سوخت فسیلی کم می‌شود.

وی با بیان اینکه تمرکز پالایشگاه نفت اصفهان در این حوزه بر پایه پلی یورتان هاست که یکی از مواد اصلی آن پلی اُل‌ها است، افزود: در این زمینه تا ۴۰ درصد ورود دی اکسیدکرین به پلی ال و در مقابل به همین میزان کاهش مصرف خوراک فسیلی را داریم.

علی بیگی با بیان اینکه گاز دی اکسید کرین گاز گلخانه‌ای است که منجر به افزایش گرمای زمین میشود، ادامه داد: از این رو با اجرای طرح استفاده از دی اکسیدکربن برای تولید پلیمر هم به کاهش انتشار این گاز در هوا کمک می‌کند و هم میتواند به ماندگاری بیشتر سوخت‌های فسیلی برای آیندگان منجر شود. و از طرف دیگر ماده ارزشمند پروپیلن اکساید ذخیره شده به واسطه جایگزینی با ۴۰ درصد دی اکسید کربن به تولید محصولات دیگر از جمله پروپیلن گلیکول و پلی اتر پلی ال اختصاص یابد.

وی با بیان اینکه تولید پلیمر با استفاده از دی اکسیدکرین تا میزان ۴۰درصد از نظر اقتصادی نیز بسیار مفید است، افزود: ما در ابتدا قصد داریم یک قسمتی از زنجیره از این تولید را به نام پلی اتر پلی ال را در پالایشگاه اصفهان تولید کنیم، از این رو طرح ما وارد کردن ۴۰ درصد دی اکسید کربن به این پلی ال است که آن را تبدیل به پلی کربنات پلی ال میکند و از سویی باید توجه داشت که قیمت این محصول نیز برای مصرف کننده کاهش خواهد داشت.

علی بیگی استفاده از گاز دی اکسید کربن برای تولید پلیمر در شرکت پالایش نفت اصفهان ‌ با اشاره به کاربردهای فوم تولید شده با پلی کربنات پی ال ابراز داشت: صندلی اتومبیل، مبلمان، فومهای پوشش کف، بدنه یخچال، کانکس‌های عایق، بدنه کانتیتر و … محل مصرف این نوع پلیمر است. این پلی ال در پلی یورتان های مورد مصرف در چسب ها، لاستیک ها، قطعات پلاستیکی و پوشش ها نیز کاربرد دارد.

وی ادامه داد: این طرح قرار است در دانشگاه صنعتی امیرکبیر بررسی‌های نهایی را طی کند و بعد از آن به صورت پایلوت در پالایشگاه اصفهان اجرایی شود.

علی بیگی با بیان اینکه در شرکت آرامکو عربستان نیز از سال ۲۰۱۳ بر روی این طرح سرمایه‌گذاری کرده است و در حال حاضر تولید کننده این محصول می باشد، افزود: همچنین در یک شرکت ژاپنی سالانه ۷۵۰ هزار تن پلیمر با استفاده از دی اکسیدکرین تولید می‌کند و بعد از آن شرکتهای چینی، آلمانی و آمریکایی در این زمینه فعالیت دارند.

وی ادامه داد: در سال ۲۰۱۸ حدود ۳۶۰ میلیون تن پلیمر بر اساس سوخت فسیلی تولید شده است، کمتر از یک میلیون تن بر اساس دی اکسید کربن بوده و چهار میلیون تن نیز بر اساس بایو و ۳۶ میلیون تن نیز بر اساس بازیافت بوده است.

طراح طرح استفاده از گاز دی اکسید کربن برای تولید پلیمر با بیان اینکه سناریو جهانی این است که با توجه به رشد مصرف پلیمرها تا سال ۲۰۵۰ سوخت‌های فسیلی برای تولید پلیمرها حذف شود، اضافه کرد: از این رو ۷۵۰ میلیون تن پلیمر بر اساس بازیافت، ۱۳۵ میلیون تن براساس بایو و ۳۱۵میلیون تن بر اساس دی اکسید کربن تولید شود.

وی با بیان اینکه در کشور باید از امروز در زمینه تولید پلیمر‌های غیر فسیلی در دستور کار قرار گیرد، ابراز داشت: امیدواریم بتوانیم با برنامه ریزی صورت گرفته این طرح اجرایی شود.

علی بیگی با اشاره به اینکه برای تولید پلیمر در واحد RFCC ابتدا باید پروپیلن اکساید تولید شود، افزود: در مرحله بعد این محصول با دی اکسید کربن کوپلیمریزه شده و پلی ال تولید می‌شود.

وی همچنین گفت: توانمندی‌های زیادی در فضاهای دانشگاهی کشور وجود دارد که باید از آن برای بهبود تولید استفاده کرد.

تولید مواد پایه شوینده‌ها با استفاده از گوگرد تولیدی در پالایشگاه اصفهان

محسن رشیدی، کارشناس ارشد مهندسی شیمی عضو دیگر کارگروه با بیان اینکه طی چندین ماه گذشته خط و مشی پالایشگاه اصفهان در راستای تبدیل شدن به هلدینگ موفق پتروپالایشی با تحقق بالاترین ضریب پیچیدگی تا افق ۱۴۰۵ تغییر مسیر داده است، اظهار داشت: در این راستا مدیرعامل شرکت با فراهم کردن طرح‌های زیست محیطی و بهره وری اقتصادی شرکت اقدامات موثر و مثبتی را انجام داده است.

کارشناس ارشد مهندسی شیمی با بیان اینکه گوگرد با ورود به اتمسفر و برخورد با قطرات باران، تبدیل به باران اسیدی می‌شود، ابراز داشت: همچنین با تولید گازهای دی اکسید گوگرد و تری اکسید گوگرد موجب آسیب به سلامتی انسان‌ها، تاسیسات صنعتی و ساختمان‌ها می‌شود.

وی ادامه داد: از این رو به منظور جلوگیری و کاهش آسیب‌های ناشی از گوگرد رها شده در فضا، سعی داریم این عنصر با ارزش را از فضا خارج کرده و با بهینه سازی تولید، از این عنصر بهره برداری لازم را داشته باشیم.

رشیدی لازمه تحقق پروژه کاهش گوگرد در اتمسفر را راه‌اندازی پارک هوای پاک گوگردی دانست و گفت: در این پارک گازهای H2S و عنصر گوگرد تبدیل به فرآورده‌های نهایی بسیار با ارزش که نیاز کشور هستند و منجر به افزایش کیفیت هوای شهر میشوند، تبدیل می‌شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر در پالایشگاه اصفهان روزانه ۳۰۰ تن گوگرد تولید می‌شود، افزود: در افق سال ۱۴۰۵ این عدد به حدود روزانه ۷۰۰ تن در روز میرسد و از این رو بهینه سازی مصرف این محصول امری ضروری است.

کارشناس ارشد مهندسی شیمی با بیان اینکه محصولات پایه برای تولید مواد شوینده یکی از بهترین راهکارها برای بهینه سازی مصرف گوگرد تولید شده در پالایشگاه است، ابراز داشت: با این روند ما این امکان را داریم که قطب تولید اسید سولفونیک در کشور شویم و این محصول را علاوه بر تامین نیاز داخلی به کشورهای عراق، افغانستان، پاکستان، گرجستان و تاجیکستان صادر کنیم.

وی با بیان اینکه این پروژه قرار است توسط یکی از شرکت‌هایی که عضو هلدینگ پتروپالایشی پالایشگاه اصفهان است، اجرایی شود، افزود: این شرکت به زودی عملیات اجرایی این واحد را در فضای موجود در پالایشگاه احداث کند واین رنجیره ارزش را عملیاتی کند که با این اقدام اولین پالایشگاه نفت خواهیم بود که پارک هوای پاک گوگردی را راه‌اندازی میکند.

رشیدی ادامه داد: اجرایی شدن این طرح طی دوسال آینده برنامه‌ریزی شده است و امیدواریم در این بازه زمانی تعیین شده بهره برداری شود.

اصفهان_محسن راعی