به گزارش اکونا پرس،

اولین هفته اسفند ۹۸ با افزایش بی سابقه قیمت ارز و طلا در بازار های مالی شروع شد. با ورود مهمان ناخوانده ای  به اسم ویروس کرونا  از چین  و قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF  تا حدودی مسبب  این افزایش قیمت ها در بازار مالی شد.

سکه ۶ میلیون تومانی شد/ آیا قیمت سکه کاهش میابد؟

در این تلاطم قیمت ها‌ی بازار مشاهده کردیم که سکه بهار آزادی از ۶ میلیون تومان  عبور کرد البته برخی کارشناسان معتقد بودند اگر اتفاقی موثر در اقتصاد ایجاد شود قیمت طلا و سکه افزایش میابد.

در ابتدای نخستین  هفته اسفند قیمت سکه تمام یهار آزادی ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بود که در در آخرین روز هفته کاری به نرخ ۶ میلیون و ۱۶۰ هزار تومان رسید  که این اختلاف قیمت حدودا به میزان  ۷۰۰ هزارن تومان بود و در یک هفته کم سابقه بوده است.  

طلا ۷ درصد گران شد

نادر بذرافشان دبیر اتحادیه طلای تهران گفت: با توجه به نااطمینانی‌های اخیر سیاسی و اقتصادی که ناشی از شیوع بیماری کرونا است سرمایه‌گذاران سرمایه‌هایشان را به سمت بازار طلا هدایت کرده‌اند تا به این شکل بتوانند سرمایه‌های امنی را برای خود پس‌انداز کنند.

نادر بذرافشان افزود: افزایش قیمت‌ها در بازارهای جهانی و به دنبال آن افزایش قیمت دلار در بازار ایران باعث شد قیمت طلا حدود هفت درصد گران شود.

سیاست نقش اصلی بازار ارز 

سعدوندی کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: بازار  ارز و طلا مشاهده پذیری بالایی دارد  به همین دلیل عوامل سیاسی و اجتماعی تاثیر بسزایی  در بازار می گذارد  و به طور کلی بازار ارز و طلا در دنیا پذیرای نوسانات زیادی هستند که و بازار ایران نیز  از این قاعده مستثناء نیست .

او افزود: رویدادهایی که در روزهای اخیر نظیر  ویروس کرونا  و FATF  اتفاق افتاد تاثیر روانی در بازار به جای گذاشت که  همین امر سبب شد قیمت ارز و طلا به میزان زیادی افزایش یابد.

سعدوندی تصریح کرد: پیش بینی می شود با  کاهش بحران شیوع کرونا در کشور و  با توجه به این که FATF  با  شرایط  فعلی  در کوتاه مدت  تاثیرات منفی  شدیدی  نخواهد داشت . با توجه  به این مسائل  به نظر می رسد  در هفته گذشته  ترس از  بحران کرونا  به میزان  زیادی در قیمت طلا و ارز  تاثیر گذاشت و معتقدم  در روز های آینده قیمت ارز به روال با ثبات باز می گردد.

این کارشناس اقتصادی بیان کرد: با کاهش تقاضا برای ارز و طلا بانک مرکزی موفق به کنترل بازار خواهد شد.

افزایش یک هزار و ۲۰۰ تومانی دلار در طی اولین هفته اسفند ۹۸

در اولین هفته  اسفند  قیمت ارز با افزایش چشمگیری رو به رو بود به زوری که در اولین روز هفته قیمت دلار  ۱۴  هزار ۴۸۰ تومان و یورو  ۱۵ هزار و ۵۸۰ تومان در بازار معامله شد به طوری که این افزایش قیمت پیشتازانه در روز‌های هفته طی شد و در آخرین روز هفته کاری نرخ دلار  به ۱۵ هزار  و ۷۰۰ تومان و یورو به مبلغ  ۱۶ هزار و ۹۵۰ تومان رسید. این نشان دنده آن است که در یک هفته  حدود ۱۲۰۰ تومان  قیمت  دلار افزایش یافت و یورو نیز تقریبا ۱۲۵۰ تومان گران شد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان