داشتن منابع سخت افزاری نوین و سازگار در شبکه های کامپیوتری باعث ارتقاء کیفیت و سرعت و همچنین کاهش زمان دسترسی کاربران به داده ها و اطلاعات یک شبکه محلی می گردد.

مدیران شبکه برای کنترل بهتر دسترسی به اطلاعات در زمینه کاری و اطلاعاتی خود این نیاز را احساس نمودند که لازم است، و با توجه به نیاز افراد در شرکتها و سازمانها، بتوانند به اطلاعات موجود در پایگاه داده با کیفیت و سرعت بیشتری دسترسی داشته باشند، که شبکه ای کارا و سازگار میتواند این نیاز را برآورده کند.

سخت افزارها و تجهیزاتی برای اینکه ارتباط به کاربران و سرور مرکزی را میسر کند ساخته شده که به نوبه خود برای این منظور استفاده می شود. در داخل یک سازمان مدیر از امکانات شبکه استفاده می کند و اطلاعات را در بین کاربران مبادله می کند و با استفاده از تجهیزات به روز در شبکه، زمان دسترسی به اطلاعات را کاهش داده و با کاراتر کردن شبکه، موجب تسریع در گردش اطلاعات در داخل یک سازمان می شود . 

همانطور که می دانید تجهیزات شبکه به دو دسته تجهیزات اکتیو و پسیو تقسیم می شوند. تجهیزات اکتیو، شامل دستگاه هایی هستند که سیگنال را در شبکه تولید می کند و از طریق تجهیزات پسیو سیگنال ها را در شبکه جابه جا می کنند.

برای مثال سوییچ شبکه ، سرورها از جمله سرور اچ پی، روتر, تجهیزات وایرلس، تجهیزات ویپ از جمله تجهیزات اکتیو به حساب می آیند. و تجهیزات پسیو شامل کابل شبکه و کابل شبکه فیبر نوری، پچ کورد، پچ پنل و غیره که ما در این مقاله می خواهیم تاثیر این تجهیزات را بر روی عملکرد شبکه مورد بررسی قرار دهیم.

هنگام راه اندازی یک دیتا سنتر مدیران شبکه عموماً به تجهیزات اکتیو شبکه توجه بیشتری دارند. اما همانطور که در بالا گفته شد ارتباط این تجهیزات اکتیو از طریق تجهیزات پسیو صورت می گیرد. بنابراین کیفیت این قسمت از شبکه می تواند بر عملکرد کلی تاثیر بسزایی بگذارد.

یکی از پر مصرف ترین تجهیزات پسیو کابل های شبکه هستند که انواع مختلفی دارند که در برنده های مختلفی ساخته می شوند. همانطور که گفته شد کیفیت بد این تجهیزات می تواند مسیر انتقال اطلاعات را در شبکه دچار اختلال نماید. پس در ادامه راه های تشخیص کیفیت این بخش از تجهیزات شبکه را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد.

راه های تشخیص کیفیت استاندارد کابل های شبکه:

با استفاده از چند راهکار ساده می توان از کیفیت و استاندارد بودن کابل شبکه اطمینان پیدا کرد. ابتدا لازم است که روکش کابل شبکه را جدا کرده و سه اقدامی که در زیر برای شما عنوان شده است را بر روی آن انجام می دهیم:

ـ شما می توانید با خراش دادن سطح رسانا متوجه شوید که آیا این سطح رسانا  تماما مس است یا روکشی از مس در آن بکار رفته است.

ـ می توان با ایجاد فشار با دست به سطح رسانای آن، متوجه شکنندگی کابل شد. فشاری که همه روزه به کابل ها وارد می شود و باید در برابر این فشار مقاوم باشند.

ـ  با یک فندک، سطح رسانا را در معرض شعله آتش قرار دهیم نباید به راحتی با آتش شعله ذوب شود.

بدین ترتیب می توان با چند راهکار ساده از کیفیت کابل مطمئن شد و نسبت به خرید آن اقدام کرد. انتخاب کابل با کیفیت و مطمئن کمک شایانی به جلوگیری از ایجاد مشکلات در زمان پیاده سازی و اجرای شبکه های کامپیوتری می نماید.در شبکه هایی که فواصل ارتباطی بین اجزا شبکه از استاندارد کابل زوج سیم های بهم تابیده بیشتر باشد از کابل های فیبر نوری استفاده می شود.

سرعت سرعت انتقال دیتا در این کابل ها بسیار بیشتر از کابل های شبکه معمولی است. اما این کابل ها و تجهیزات مورد نیاز جهت نصب و راه اندازی آن از قیمت بالایی برخوردار هستند که همین عامل سبب می شود که در بسیاری از شرکت ها نتوان از آنها استفاده کرد.

در پایان پیشنهاد ما به شما این است که اگر نمی توانید کیفیت کابل خریداری شده را تشخیص دهید حتما از فروشگاه هایی این تجهیزات را خریداری نمایید که کاملا از کیفیت آن مطمئن هستید. فروشگاه اینترنتی مسترشبکه بزرگترین فروشگاه اینترنتی تجهیزات شبکه در ایران کلیه کالاهای خود را با ضمانت اصالت کالا به فروش می رساند پس جهت خرید تجهیزات پسیو مورد نیاز خود حتما به وب سایت مسترشبکه مراجعه و یا با شماره 62913 تماس حاصل نمایید.