به گزارش اکونا پرس،

خرید ملک به انواع مختلف مانند: خرید خانه، زمین، ویلا و ساختمان های اداری و یا تجاری به عنوان یکی از مهم ترین سرمایه گذاری‌های یک فرد در طول عمرش محسوب می‌شود.در ایران بازارهای سرمایه گذاری زیادی از قبیل بورس، طلا، ارز، مسکن، بیت کوین و ... وجود دارد. اما تشخیص این که کدام بازار برای سرمایه گذاری مناسب تر است، کمی دشوار می باشد. شما با یک سرمایه گذاری غلط می توانید بخشی و یا حتی کل سرمایه خود را از دست بدهید. اگر شما هم می خواهید تا در زمان انجام معاملات به مشکلات حقوقی برخورد نکنید و دچار ضرر و زیان مالی نشوید در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

۱.اعتماد بیجا ممنوع

از اعتماد زیادی و بیجا به افرادی که نمی‌شناسید و یا تازه با آن‌ها آشنا شده‌اید بپرهیزید. سعی کنید سوالات حقوقی خود را  در زمان خرید ملک از وکیل قانونی بپرسید تا دچار مشکلی نشوید.

۲.طمع نکنید

همه‌ی افراد تمایل دارند تا ملک خود را با بیشترین قیمت بفروشند. از طرفی خریداران هم به دنبال خرید ملکی هستند که با بیشترین تخفیف خریداری کنند. سعی کنید در معامله از طمع کردن پرهیز کنید. و گول معاملات اغرارآمیز را نخورید. سعی کنید تمرکز خود را بیشتر راجب ملک و سندهای قانونی بگذارید و از رسمیت داشتن ملک اطمینان حاصل کنید.

شاید در ابتدا یک قیمت مناسب بسیار وسوسه انگیز باشد اما در نهایت قانونی بودن معامله و رسمیت داشتن قرارداد مهم است.

۳. برای انجام معامله به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنید

با مراجعه به دفترخانه اسناد رسمی و ارائه پلاک ثبتی ملک مورد معامله از آخرین مالک و وضعیت توقیفی و یا ممنوع المعامله نبودن مالک اطمینان حاصل نمایید.

۴. املاک معتبر انتخاب کنید

 از انجام هرگونه معامله در املاک های فاقد پروانه کسب و کد رهگیری جدا خودداری کنید. معامله‌های انجام شده در این املاک ها ارزش قانونی ندارد و احتمال کلاه‌برداری در آن‌ها وجود دارد.

۵. از وکلا مورد اعتماد راهنمایی بگیرید

یک نکته مهم که باید در زمان عقد قرارداد به آن توجه کرد، کمک گرفتن از یک وکیل معتبر و قانونی است. کمک گرفتن از یک وکیل قانونی می تواند به شما کمک کند تا یک معامله کامل قانونی داشته باشید.

۶.دقت کنید تا با مالک اصلی و یا وکیل قانونی آن معامله کنید

تفاوتی ندارد که قصد خرید ملک را دارید یا اجاره آپارتمان ، در زمان معامله با مالک اصلی یا وکیل قانونی وی معامله کنید.

۷.تمام تعهدات را بررسی

دقت کنید تمام تعهدات فروشنده یا خریدار در مبایع نامه و قرارداد ذکر شود. خصوصا تمام پرداخت‌ها. ( نقدی و غیر نقدی) پرداخت های غیرنقدی مانند چک، با ذکر شماره و مبلغ و بانک مربوطه در قرارداد مکتوب شود.

۸. نکته قابل توجه دیگر این است که طبق قانون اگر فروشنده‌ای یک ملک را به چند نفر فروخته باشد مالک اولین خریدار است. پس هنگام معامله بخصوص با افراد ناشناس کاملا دقت کنید.

۹. فقط در املاک های دارای پروانه کسب و کد رهگیری معامله کنید. مهم‌ترین مزیت سامانه کد رهگیری جلوگیری از کلاهبرداری در فروش یک ملک به چند مشتری است. چنانچه در سامانه کد رهگیری فردی بخواهد یک ملک را به چندین نفر بفروشد، تخلف بلافاصله قابل رویت است و از انجام آن جلوگیری خواهد شد.

۱۰. مردم باید از در اختیار گذاشتن اسناد و مدارک معتبر خود مانند شناسنامه، گذرنامه، اسناد و مدارک، زمین، خانه و جواز کسب و ... به افراد اکیدا خودداری نمایند.

۱۱. فروش مال غیر، یکی از عناوین حقوقی است که در مورد خرید و فروش ملک کاربرد زیادی دارد. به این معنی که برخی سودجویان با حیله‌های مختلف از جمله جعل، سند زمین، خانه و آپارتمان‌های افراد دیگر را به فروش می‌رسانند. این تباهکاران ابتدا املاکی را که مدتی است از مالکان‌شان خبری نیست شناسایی می کنند و سپس با جعل سند دنبال مشتری می گردند. آن‌ها گاهی موفق می‌شوند معامله خود را کاملا قانونی جلوه دهند و یا سوء استفاده از برخی خلاءها املاک را در دفاتر اسناد رسمی واگذار می کنند.

۱۲. کلاهبرداری از طریق پیش فروش مسکن بر خلاف تصور برخی مردم فقط در مقیاس ها و ساختمان‌های کوچک اتفاق نمی‌افتد. بلکه گاه انبوده سازان نیز بنا به دلایل گوناگون از عمل به تعهدات خود یا ناتوان می‌شوند یا صرف نظر و فرار می کنند.

۱۳. در قرارداد پیش خرید حتما بر مبنای عرف خسارت تاخیر قید گردد تا در صورت تخیر در ساخت، خریدار کمتر ضرر نماید. همچنین خسارت تاخیر در تنظیم سند در دفترخانه هم باید بر مبنای عرف در قرار داد مکتوب شود.

۱۴. در قرارداد پیش خرید باید نوع مصالح، نوع سازه ( تیر آهن یا بتون ) مشخصات کابینت، کف واحد ( سنگ یا پارکت یا سرامیک، نقاشی و دیگر موارد با اهمیت بکار رفته در ساختمان شرح داده شود.

۱۵. در قرارداد پیش خرید دقت کنید، تعداد آپارتمان احداثی و میزان زمین قید شود و به مالک و سازنده اجازه احداث هیچگونه بنای اضافی داده نشود.

نتیجه گیری:

انسان تا به چیزی نیاز نداشته باشد به طرف آن حرکت نمی‌کند. نیاز یکی از مفاهیم اساسی بازاریابی ملک و ساختمان است. این نیازها شامل نیازهای فیزیکی یا نیاز به غذا، پوشاک، امنیت، نیازهای اجتماعی و ... می‌باشد. نیاز به مسکن یا ملک یکی از اساسی‌ترین نیازهای هر انسانی است. اگر قصد یک سرمایه گذاری مطمئن و پرسود در بازار مسکن را دارید، باید با علم و دانش کافی اقدام به سرمایه گذاری کنید. و به خوبی تمام جوانب رو بررسی کنید.

www.shabesh.com

شابش وب سایت تخصصی درج آگهی املاک