به گزارش اکونا پرس،

سید روح الله لطیفی گفت:در پنج ماه نخست امسال یک میلیون و ۳۵۴ هزار و ۲۷۶ تن کالا به ارزش ۷۴۱ میلیون و ۱۲۲ هزار و ۹۲۲ دلار بین ایران و کشور‌های قاره آفریقا تبادل شد.یک میلیون و ۳۱۱ هزار و ۶۴۷ تن آن، کالا‌های صادراتی ایران به ارزش ۶۹۶ میلیون و ۷۳۱ هزار و ۴۱۲ دلار به این قاره اختصاص داشته است.(رشد ۴۰ درصدی) و ۴۲ هزار و ۶۲۹ تن کالا نیز به ارزش ۴۴ میلیون و ۳۹۱ هزار و ۵۱۰ دلار از ۱۹ کشور آفریقایی وارد کشورمان شده است. به طور کلی پنج مقصد اول صادرات کالا‌های ایرانی به آفریقا از ابتدای سال تا پایان مرداد ماه در این قاره بوده است.

به گفته او، تانزانیا با فروش ۱۲ میلیون و ۴۲۹ هزار و ۵۱۹ دلار و رشد ۱۶۸ درصدی، کنیا با ۹ میلیون و ۵۱۹ هزار و ۹۳۴ دلار و رشد ۵۱۸ درصدی، آفریقای جنوبی با ۴ میلیون و ۵۷۳ هزار و ۳۲۷ دلار و رشد ۳۲۰ درصدی، کنگو با ۴ میلیون و ۱۱۷ هزار و ۱۸۱ دلار و غنا با ۳ میلیون و ۳۴۲ هزار و ۸۳۸ دلار و رشد ۱۳۱ درصدی، پنج کشوراول فروش کالا‌های مورد نیاز کشورمان از بین کشور‌های آفریقایی بوده اند.  بیش از ۳۰.۵ درصد صادرات ایران به قاره آفریقا در ۵ ماه نخست امسال به کشور آفریقای جنوبی بوده است. این روند رو به رشد صادرات از سال گذشته آغاز شده و صادرات کشورمان به آفریقای جنوبی در سال ۱۴۰۰ به ۲۵۴ میلیون و ۲۶۷ هزار و ۵۸۰ دلار رسیده بود. این میزان نسبت به سال ۹۹ با رشد ۵۷۰ درصدی همراه بوده که با وجود تحریم‌ها این میزان در ۱۵ سال اخیر بی سابقه بوده است.

لطیفی در خصوص میزان صادرات ایران به آفریقای جنوبی در ۱۵ سال اخیر توضیح داد: در سال ۹۹ حدود ۳۸ میلیون دلار، سال ۹۸ حدود ۸۸ میلیون دلار، سال ۹۷ حدود ۳۷ میلیون دلار، سال ۹۶ حدود ۳۷.۴ میلیون دلار، سال ۹۵ حدود ۴۳.۲ میلیون دلار، سال ۹۴ حدود ۲۳.۱ میلیون دلار، سال ۹۳ حدود ۲۲.۸ میلیون دلار و سال ۹۲ حدود ۳۸.۸ میلیون دلار کالا از ایران به کشور آفریقای جنوبی صادر شده است.

سخنگوی گمرک این را هم گفت: در سال ۹۱ حدود ۷۷.۵ میلیون دلار، در سال ۹۰ حدود ۴۱.۲ میلیون دلار، درسال ۸۹ حدود ۵۵ میلیون دلار، در سال ۸۸ حدود ۴۵.۸ میلیون دلار، درسال ۸۷ حدود ۱۹.۶ میلیون دلار (کمترین میزان در ۱۵ سال اخیر) و در سال ۸۶ نیز ۳۷.۷ میلیون دلار صادرات ایران به آفریقای جنوبی بوده است.  به ترتیب از سال ۱۴۰۰ به قبل در ۱۵ سال، ۶.۴ میلیون دلار، ۸.۴ میلیون دلار، ۳۷.۷ میلیون دلار، ۳۵.۶ میلیون دلار، ۳۴.۲ میلیون دلار، ۴۷.۵ میلیون دلار، ۳۵۰.۵ میلیون دلار (بالاترین میزان واردات سال ۹۴)، ۲۷.۵ میلیون دلار، ۱۳.۵ میلیون دلار، ۳۴ میلیون دلار، ۵۰.۸ میلیون دلار، ۷۴.۳ میلیون دلار، ۸۲.۸ میلیون دلار، ۹۴.۳ میلیون دلار و ۷ هزار و ۱۱۶ دلار (کمترین میزان واردات در سال ۸۶) کالا از کشور آفریقای جنوبی به کشورمان وارد شده است.