به گزارش اکونا پرس،

مهدی فراهانی مدیر آینده پژوهی بانک پارسیان به 10 اقدام اصلی این بانک در راستای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و در توضیح آن گفت: یکی از رویکردهای اصلی پارسیان در این خصوص توسعه و تعمیق اشتغال در مناطق روستایی و ایجاد فرصت‌های شغلی مولد بوده است. 

توسعه و تعمیق اشتغال در مناطق روستایی

به گفته او، در راستای اشتغال زایی در مناطق محروم تفاهم‌نامه‌های همکاری متعددی بین بانک پارسیان، بنیاد برکت و صندوق قرض‌الحسنه بانک پارسیان منعقد شده. در راستای این تفاهمات مبلغ 90,000 میلیارد ریال تسهیلات قرض‌ا‌لحسنه‌ به حدود 173 هزار طرح اشتغال‌زایی اختصاص پیدا کرده است. 

وام های پارسیان بیش از 47.5 هزار فرصت شغلی ایجاد کرد 

مدیر آینده پژوهی بانک پارسیان از  ایجاد 47,538 فرصت شغلی طی سال 1401 در بخش‌های مختلف خدمات، صنعت و معدن و کشاورزی از محل تسهیلات اعطایی بانک خبر داد و افزود: بانک پارسیان با برنامهریزی و هدفگذاری در سال گذشته موفق گردید با تخصیص هدفمند اعتبار به طرحها و پروژهها، سهم قابل توجهی در ایجاد فرصت شغلی به دست آورد به طوری که بر اساس کارنامه عملکرد توانست متناسب با سهم خود از نقدینگی کشور، در این مهم نقشآفرینی نماید

اجرای 21 طرح برای آبرسانی به روستاها و مناطق محروم 

وی از دیگر اقدامات انجام شده در راستای اجرای اقتصاد مقاومتی را محرومیت‌زدایی و کمک به ارتقای عدالت اجتماعی اعلام کرد و افزود: مشارکت در طرح‌های انتقال آب خلیج فارس به کویر مرکزی ایران و آب‌شیرین‌کن  و طرح آبرسانی به شهرها و روستاها و مناطق محروم در قالب 21 طرح در 14 استان کشور از جمله کارهای انجام شده توسط بانک پارسیان بوده است. 

مشارکت در تأمین مالی گازرسانی به مناطق روستایی، حمایت از مشاغل آسیب‌دیده از کرونا، تأمین اجاره مستأجرین و مخارج یارانه‌بگیران در راستای مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا و بانک مرکزی ایران و اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه بابت کمک به اقشار کم‌درآمد از دیگر اقدامات بانک پارسیان در راستای عدالت اجتماعی است که فراهانی به آنها اشاره کرد . 

download

حمایت پارسیان از تولید داروهای سرطانی 

وی با بیان اینکه تأمین امنیت غذا و دارو از دیگر رویکردهای بانک پارسیان در راستای منویات رهبری و اجرای  اقتصاد مقاومتی بوده است، افزود: در همین راستا پارسیان نسبت به تأمین مالی و تجهیز مراکز درمانی اقدام کرده و تسهیلات متعددی را به شرکت‌های دارویی پرداخت کرده است. ضمن اینکه این بانک در ساخت داروهای سرطانی و سلول‌های بنیادی هم مشارکت داشته است. 

 به گفته فراهانی مشارکت در طرح تولید واکسن کرونا، ایجاد صندوق سرمایه‌گذاری نیکوکاری لوتوس رویان با همکاری پژوهشگاه رویان و بنیاد برکت با هدف حمایت از پژوهش و تولید داروهای سرطانی، دیابت، ناباروری و ام‌اس بخشی دیگری از اقدامات انجام شده توسط بانک پارسیان بوده است. 

منابع پارسیان در مسیر خودکفایی در تولیدات ملی و کاهش وابستگی به خارجی ها  

مدیر آینده پژوهی بانک پارسیان با اشاره به این که حمایت از تولید داخلی از مهمترین سرفصلهای دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی در بانک پارسیان است، اظهار داشت: به منظور جلوگیری از خروج منابع ارزی و همچنین رسیدن به خودکفایی در صنعت کاغذ، بانک پارسیان با سندیکایی در طرح تولید کاغذ با شرکت کاغذ سبز خوزستان مشارکت داشته است. 

وی حمایت ویژه پارسیان از خرید تضمینی گندم به عنوان یک بخش استراتژیک کشور و پر اهمیت کشور را مورد اشاره قرار داد و گفت: در راستای حمایت از تولید داخل برای شرکت‌های ایران خودرو و فولاد سبزوار اوراقی تحت عنوان اوراق گام توسط این بانک منتشر شده است. 

فراهانی سرمایه‌گذاری و توسعه کارآفرینی را پنجمین اقدام انجامشده توسط بانک پارسیان در راستای اجرای اقتصاد مقاومتی دانست و افزود: این بانک در طرح‌های زیربنایی نوسازی ناوگان حمل ‌و نقل هوایی کشور مشارکت ارزندهای داشته است.  

مشارکت در طرح کارخانه فولادسازی جهان‌آرا اروند، در نوسازی تاکسی‌های فرسوده و استحصال از معادن سنگ و کنستانتره با مشارکت شرکت گل گهر از دیگر سرمایهگذاریهای انجامشده توسط بانک پارسیان بوده است. 

مشارکت پارسیان در فاز 11 و 24 پارس جنوبی 

مدیر آیندهپژوهی بانک پارسیان اهمیت توسعه صادرات را مورد تأکید قرار داد و درباره حمایتهای پارسیان برای رونق این بخش گفت: این بانک در طرح‌های اکتشاف و استخراج نفت از میادین مشترک فازهای 11 الی 24 پارس جنوبی و خطوط لوله سراسری 6، 9 و 11 انتقال گاز به صورت سندیکایی مشارکت داشته است. 

او همچنین مشارکت پارسیان در طرح احداث پالایشگاه نفت در میادین مشترک با شرکت پالایش پارسیان سپهر با هدف افزایش ارزش افزوده از طریق تکمیل زنجیره ارزش منابع زیرزمینی را مورد توجه قرار داد و گفت: پارسیان همچنین در جهت صیانت از منافع ملی و منابع بین نسلی در طرح اکتشاف و استخراج نفت از میادین مشترک با شرکت یاران شمالی مشارکت داشته است. 

او افزود: از آنجایی که ایجاد زنجیره ارزش یکی از حلقههای مفقوده صنعت نفت محسوب میشود، پارسیان تأمین مالی پروژه پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس با هدف ارزآوری و توسعه ظرفیت‌های تکمیل زنجیره ارزش هم شرکت کرده است.

این مقام مسئول در بانک پارسیان حمایت از بنگاه‌های کوچک و متوسط از دیگر رویکردهای این بانک در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی برشمرد و افزود: پارسیان همواره سعی داشته تا با تأمین مالی ویژه آنها در این مسیر حرکت کند. 

تخصیص اعتبار و ایجاد تعهدات به مبلغ 200 هزار میلیارد ریال به دانش بنیان ها 

مدیر آینده پژوهی بانک پارسیان با اشاره به عنوان انتخابشده از سوی مقام معظم رهبری برای سال گذشته، توانمندسازی شرکت‌های دانش‌بنیان را یکی از سرفصل های مهم اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: راه‌اندازی دفتر تخصصی بانکداری دانش‌بنیان در محل صندوق نوآوری و شکوفایی و تأسیس صندوق پژوهش و فناوری توسعه کارآفرینی ستارگان بخشی از اقدامات پارسیان برای حمایت از دانش بنیان بوده است. 

او با بیان این که حدود  200.000 میلیارد ریال تسهیلات و ضمانت‌نامه با شرایط ویژه برای شرکت‌های دانش‌بنیان از سوی این بانک در سال های اخیر ایجاد شده است، ادامه داد: تفاهم‌نامه‌های ویژهای هم با صندوق نوآوری و شکوفایی به امضا رسیده که مقرر گردید 10.000 میلیارد ریال خط اعتباری با شرایط آسان به این گروه از مشتریان اعطا شود.

پارسیان مانع تعطیلی بنگاه های تولیدی شد 

او با اشاره به  اصلاح و تقویت عملکرد مالی/ اعتباری و جلوگیری از تعطیلی بنگاه‌های اقتصادی به عنوان یکی از رویکردهای اصلی بانک پارسیان، گفت: این بانک جهت جلوگیری از تعطیلی برخی بنگاههای اقتصادی اقدامات ارزندهای انجام داده است به طوری که در سالهای اخیر، مانع از تعطیلی چندین کارخانه خصوصاً در حوزه استراتژیک کشور شده است. 

توسعه حوزه مسئولیت اجتماعی

فراهانی درباره مسئولیت‌های اجتماعی بانک پارسیان هم گفت: کمک به آزادسازی و امرار معاش خانواده زندانیان (معین کارت)، مشارکت در ساخت مدرسه و مراکز بهداشتی در مناطق محروم و انواع کمک نقدی و غیرنقدی به مناطق زلزله‌زده، اهدای هزاران بسته نوشت‌افزار به دانش آموزان مناطق محروم بخشی از اقدامات انجام شده در راستای عمل به مسئولیت اجتماعی از سوی بانک پارسیان بوده است. 

اقدامات در حوزه بانکداری اسلامی 

مهدی فراهانی در تشریح اقدامات بانک پارسیان در حوزه بانکداری اسلامی گفت : بانک پارسیان با مأموریت و با هدف انطباق فعالیتهای بانک با موازین بانکداری اسلامی، اقدام به تأسیس مرکز نوآوری و تحقیقات بانکداری اسلامی به عنوان یک مرکز تخصصی بانکداری اسلامی در سال 95 نموده که در کنار فعالیتهایی همچون مطالعات و بررسیهای فنی در خصوص مدلها و ابزارهای رایج در حوزه بانکداری اسلامی و مطالعات تطبیقی که طی این سالها صورت گرفته، با همکاری پژوهشگاه فقه نظام، در راستای طراحی مدل مطلوب یک بانک اسلامی بر اساس مبانی اسلام با رویکرد فقه نظام اقدام نموده است. در حال حاضر با توجه به اتمام فاز مطالعاتی و انعقاد قراردادی با عنوان «تبدیل طرح عملیات بانکداری اسلامی بر اساس مبانی اسلام و روش فقه نظام به مواد قانونی»، رایزنیهایی صورت گرفته است. همچنین تاکنون دو نشست تخصصی در حوزه مدل مطلوب در بانک برگزار شده و در راستای طراحی مدل مطلوب، کتابی تحت عنوان «الگوی مطلوب بانکداری اسلامی بر اساس مبانی اسلام و روش فقه نظام» با همکاری مجموعه فقه نظام در دست چاپ قرار دارد.

ضمناً ایجاد محیط آزمایشگاهی برای ارزیابی طرحها و قراردادهای پیش بینی شده در مدل مطلوب بانک اسلامی (همچون مدل PLS) از دیگر اقدامات در این حوزه به شمار میرود.