به گزارش اکونا پرس،

به نقل از مرکز روابط‌عمومی و امور بین‌الملل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، «علیرضا عسگریان» در نشست خبری تشریح مرحله جدید طرح ملّی کالابرگ الکترونیک اظهار کرد: در مرحله جدید طرح ملّی کالابرگ الکترونیکی تمامی خانوار‌های دهک‌های اول تا سوم به همراه خانوار‌های تحت پوشش سازمان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی(ره) مشمول افزایش ۳۰ درصدی یارانه شدند.

وی افزود: در این طرح ملّی یارانه افراد به شرط استفاده ۵۰ درصدی معادل ۲۰۰ هزار تومانی از کالابرگ الکترونیک حداقل به میزان ۱۲۰ هزار تومان به‌صورت اعتباری افزایش یافته و در صورت افزایش احتمالی قیمت تورّمی اقلام سبد، این مبلغ نیز دوباره افزایش خواهد یافت به‌طوری که پرداختی خانوار تا پایان سال ثابت بماند.

عسگریان، استفاده از این طرح برای مشمولین کاملاً اختیاری عنوان کرد و گفت: شرط تخصیص افزایش اعتبار و تثبیت قیمت، استفاده حداقل ۲۰۰ هزار تومان از یارانه ۴۰۰ هزار تومانی برای خرید کالابرگ است.

وی با بیان اینکه سه دهک اول درآمدی شامل ۲۹ میلیون نفر است، اضافه کرد: میزان اعتبار افزایش‌یافته پس از خرید ۲۰۰ هزارتومانی، معادل ۱۲۰ هزار تومان اعتباری است که باید این مبلغ جدید نیز از سبد خریداری شود.

معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون تصریح کرد: در این طرح یک سبد ۱۱ قلمی برای تأمین کالری، پروتئین، ریزمغذی و ویتامین‌های لازم برای هر فرد(منطبق با نظر انستیتو تغذیه ایران) با قیمت‌های مبنا و برآورد تورّم احتمالی تا پایان سال انتخاب شده است.

وی گفت: قیمت مبنا تا انتهای سال ثابت مانده و مابه‌التفاوت قیمت روز با قیمت مبنا توسط دولت(از محل یارانه فعلی و یارانه جدید) جبران می‌شود.

عسگریان عنوان کرد: اگر فردی افزایش ١٢٠ هزار تومان اعتبار را در ماه خرید نکند، این مبلغ برای ماه بعد ذخیره نمی‌شود و تنها باقیمانده یارانه ۴۰۰ هزار تومانی در موعد مقرر واریز یارانه، قابل برداشت است.

وی افزود: اکنون این طرح شامل دهک‌های اول تا سوم است که در آینده برای دهک‌های بعدی نیز اجرایی می‌شود.

معاون رفاه و امور اقتصادی اعلام کرد: همه خانوار‌های مشمول طرح کالابرگ می‌توانند برای اطلاع از باقیمانده اعتبار خود، برنامه شبکه ملّی اعتبار «شما» به نشانی http://shoma.sfara.ir را نصب یا کد دستوری #۱۴۶۳*۵۰۰* را شماره‌گیری کنند.

وی افزود: مردم همچنین از طریق برنامه کاربردی «شما» و با انتخاب موقعیت مکانی، می‌توانند به نزدیک‌ترین فروشگاه مراجعه کنند.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، هدف دولت مردمی سیزدهم از اجرای این طرح را تأمین معیشت و حمایت از اقشار کم‌درآمد دانست و گفت: تاکنون یک میلیون خانوار سه دهک اول از طرح کالابرگ الکترونیکی استقبال کرده‌اند.

وی با بیان اینکه تغییرات دهک‌بندی به صورت ماهانه و ۶ ماه یک‌بار صورت می‌گیرد، گفت: در بُعد خانوار تغییر شاخص‌ها ماهانه است در صورتی که فردی ازدواج، طلاق، فوت و تولد صورت بگیرد در این سامانه تغیرات اعمال می‌شود.

عسگریان خاطرنشان ساخت: تغییرات شاخص‌های اقتصادی نیز هر ۶ ماه یک‌بار اعمال می‌شود. اکنون وضعیت‌ها و حجم مراجعات را بررسی کردیم و در صورت بروز تغییر به مردم اعلام و سپس اعمال می‌شود.