به گزارش اکونا پرس،

سید مرتضی افقه، عضو هیت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز با  اشاره به ساختار اقتصادی کشور و نحوه فروش مواد خام نفت  گفت: موضوع بسیار پیچیده تر از آن است که در مورد کشور ایران این چنین تصور شود که منابع  طبیعی همچون نفت به فروش می‌رسد و ارز حاصل از فروش آن در داخل کشور مصرف می‌شود.

وی افزود:  همانطور که می دانید با ساختار فعلی، بودجه های ارزی و ریالی قابل تفکیک نیستند اما علیرغم این نکته مثبت اقتصاد کشور علاقه‌ای به کم‌کردن وابستگی خود به فروش نفت ندارد. اگر به ستون هزینه‌های بودجه نگاه کنید ردیف های متعددی وجود دارد که هیچ تأثیری بر تولید ملی رفاه و غیره نداشته است.

  این عضو هیت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز  عنوان کرد: این به این دلیل است که نفت  کشور به فروش رسیده  اما به دلیل فشار فلان مسئولی  نماینده و صاحب قدرت  یکی ردیف دیگر به  هزینه‌های بودجه اضافه شده است.بر همین اساس در لایحه بودجه پیش از آنکه به منابع درآمدی آن توجه شود باید به منابع هزینه کرد آن توجه کرد.اگر طی چند دهه اخیر کسی به هزینه‌های لایحه بودجه توجه نکرده است  به علت وجود منبع ارزان قیمت فروش نفت و سرپوشی بر افزایش هزینه ها بوده است.

وی افزود:  اما طی دو سال اخیر که با مشکل فروش نفت مواجه شده ایم فرصت مناسبی است تا ردیف های هزینه کرد لایحه بودجه را به صورت دقیق بررسی  شود قطعاً کاستن هزینه کرد های لایحه بودجه در سال ۱۴۰۰ محقق نمی شود از طرفی نیز انگیزه ای  بین دولتمردان و سیاست های نمایندگان مجلس برای کاستن این هزینه ها نمیبینم. اکنون مجلس  شورای اسلامی اگر بر روی لایحه بودجه ۱۴۰۰ بحثی می‌کند بیشتر برای منابع درآمدی است این در حالی است که باید برای کاستن هزینه کردها نیز برنامه ریزی داشت.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد:  کسی با صادرات کالا مشکلی ندارد اما مهم ترین چالش ما فروش  مواد خام است حتی اگر به یک دهه اخیر نگاهی داشته باشیم ۴۰ میلیارددلار فروش غیر نفتی ما حاصل از مواد خام بوده است.