به گزارش اکونا پرس،

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران، پس از بررسی فعالیت ها و عملکرد کارگروه لندتک و تبدیل آن به کمیسیون لندتک در رسته خدمات فناوری اطلاعات و موافقت اعضای رسته، هفته گذشته اعضای کارگروه لندتک و BNPL ایران در نشستی و با برگزاری انتخاباتی رسمی، محمد صادق آزادانی را به عنوان رئیس کمیسیون لندتک انتخاب کردند.

در هفته جاری نیز پس از تایید در رسته خدمات فناوری اطلاعات و تصویب هیات مدیره سازمان نصر، در نهایت آزادانی به عنوان رئیس کمیسیون لندتک تعیین شد.

در نخستین جلسه این کمیسیون محمدرضا قلعه نوی، عضو هیات مدیره و رئیس رسته خدمات فناوری سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران ضمن اظهار امیدواری از تشکیل کمیسیون لندتک به عنوان نهادی مستقل، گفت: کمیسیون لندتک برگرفته از کارگروه لندتک بوده است و امیدواریم این کمیسیون که ذیل کمیسیون فین تک تشکیل شده، شکل و ماهیت مستقلی پیدا کند.

او در جهت سیر تکامل کمیسیون لندتک نیز توضیحاتی داد: در دوره ششم هیات مدیره سازمان نظام صنفی یارانه‌ای استان تهران موضوعی تحت عنوان تغییر ساختار در سازمان را ارائه و اجرا کردیم. با توجه به تعدد کمیسیون ها و تعاریفی که هر کدام از کمیسیون ها داشتند، سه رسته با عنوانی خدمات فناوری اطلاعات، توسعه نرم افزار و سخت افزار و ارتباطات تعریف کردیم تا هر کدام از رسته ها تعدادی کمیسیون مرتبط ذیل فعالیت خود را راهبری کنند.

او ادامه داد: ابتدا روی حوزه فناوری مالی که ذیل رسته خدمات فناوری است تمرکز کردیم؛ با این نیت که هر کدام از حوزه های مشخص در فناوری مالی، قالب و شکل تشکیل کمیسیون را پیدا کنند و در نهایت به نقطه‌ای برسیم که رسته خدمات فناوری مالی را شکل دهیم.

قلعه نوی گفت: با چنین تغییر ساختاری درحال حاضر توانستیم علاوه بر کمیسیون فین تک و پرداخت‌یاری، سه کمیسیون دیگر هم تشکیل دهیم: کمیسیون‌های کرادفاندینگ، بانکداری دیجیتال و کمیسیون صنعت پرداخت.

عضو هیات مدیره و رئیس رسته خدمات سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران به چهارمین کمیسیون یعنی کمیسیون لندتک اشاره کرد و گفت: لندتک به عنوان چهارمین کمیسیون در فین تک است. هدفگذاری کرده‌ایم تا کمیسیون فین‌تک به رسته تبدیل شود. بدین معنا که وقتی حوزه‌های مختلف فین‌تک از دل آن درآمده است مقتضی است که دیگر کمیسیون فین‌تک تبدیل به رسته شود و حوزه های مختلف اعم از رمزارز و غیره و یا هر چیزی که بتواند فعالیت حوزه فناوری مالی را یک جا جمع کند، ذیل رسته خدمات فناوری مالی شکل بگیرد. با این رویه عملا کمیسیون فین‌تک دیگر وجود نخواهد داشت و تبدیل به رسته می شود.

او افزود: روال این گونه است که روسای کمیسیون، عضو رسته فین‌تک خواهند بود. موضوعاتی که در کمیسیون مطرح است یا به هیات مدیره منتقل می شود و یا با مشورت با فعالان سازمان به صورت مکتوب از طریق رسته پیگیری می‌شود تا پل ارتباطی برای رفع دغدغه ها و مشکلات شکل بگیرد.

قلعه نوی به کمیسیون لندتک که قبلا در قالب کارگروه لندتک فعالیت داشت اشاره کرد و گفت: درصدد تغییر ابعاد این کارگروه برآمدیم اما واقعا هدف این نیست که بخواهیم اعضا با یک رویه تبدیلی به کمیسیون نگاه کنند، بلکه این کمیسیون به کمیسیون فین‌تک دیگر وابستگی ندارد. باید شخصیت مستقل با ارتباطاتی مختلف داشته باشد. استقلال کمیسیون لندتک برایمان مهم است چون دراین صورت است که کمیسیون فین تک تبدیل به رسته خدمات فناوری مالی مستقل می شود.

کمیسیون ها ماهیت تصمیم سازی و مطالبه گری دارند

رضا قربانی، عضو هیأت مدیره و رئیس کمیسیون فین‌تک سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران نیز در این نشست به ارائه نقطه نظراتی در خصوص تشکیل یک نهاد صنفی و ماهیت تصمیم سازی کمیسیون‌ها پرداخت و گفت: معمولا برای هر نهاد صنفی در کشور یک چارچوب هایی مدنظر است و برمبنای آن کسب و کارهایی شکل می گیرد. برخی از نهادهای صنفی زیر نظر وزارت کشور فعالیت می کنند که به صورت نهادهای کارگری و کارفرمایی تعریف می شوند. این نهادها در حوزه فناوری مالی هم تشکیل می شود و انجمن فین‌تک نیز از آن دسته است.

او ادامه داد: برخی از نهادهای صنفی زیر نظر وزارت کشور و در قالب NGO ها هستند که این ها در قالب کسب و کار نمی توانند فعالیت کنند. البته برخی از آن ها بلاکچین‌ها بودند که وزارت کشور به نحوه فعالیت شان ورود کرد و اجازه فعالیت کسب وکاری به آن ها نداد.

قربانی گفت: برخی از نهادهای صنفی زیر نظر وزارت صمت و اتاق اصناف تعریف می شوند، مانند کسب و کارهای مجازی و برخی زیر نظر اتاق بازرگانی هستند که البته نوع فعالیت ما در اتاق بازرگانی شکل نگرفته است، اما انجمن بلاکچین توانسته است در اتاق بازرگانی ثبت شود. در نهایت نهادهایی که سازمان نظام صنفی خودشان را دارند. سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران نیز از مجلس طی آیین نامه ای مجوز فعالیت گرفته است به شکل کاملا مستقل و بر مبنای مصوبه هیات دولت به فعالیت خود ادامه می دهد.

قربانی فعالیت سازمان نظام صنفی یارانه‌ای در گذشته را در حوزه سخت افزاری عنوان کرد و گفت: امروز حوزه نرم افزاری این سازمان فعال شده است. در سال های اخیر هم موضوع خدمات فناوری به‌ویژه در حوزه مالی وارد این نهاد صنفی شده است.

رئیس کمیسیون فین‌تک ضمن اشاره به نقش کمیسیون لندتک و دلایل تبدیل کارگروه لندتک به کمیسیون بیان کرد: سوال این است که چرا کمیسیون شدن لندتک مهم است و چرا اساسا کمیسیون ها این قدر مهم هستند؟ برای پاسخ به این سوال باید گفت که ابتدا کارگروه ها شکل گرفته و رشد می کنند و به مرور به مرحله تصمیم سازی و مطالبه گری می رسند و طبیعتا این موضوع با تبدیل شدن کارگروه به کمیسیون بهتر محقق می شود.

قربانی گفت: اصالت در سازمان نظام صنفی رایانه ای، کمیسیون است. کمیسیون جایی است که تصمیم می‌گیرد. البته هیات مدیره‌ها هم هستند که تصمیم می‌گیرند اما کمیسیون‌ها جایی هستند که در آن تصمیم‌سازی و مطالبه‌گری صورت می گیرد. قبل از تشکیل کمیسیون‌ها معمولا تصمیمات ابتدا در کارگروه شکل می‌گرفت سپس به رسته و بعد هیات مدیره می‌رسید. لذا با ایجاد کمیسیون این طبقه بندی‌ها جمع می‌شود و تصمیم گیری‌ها مستقیم و کاملا مستقل انجام می‌شود.

از ابتدای تشکیل دوره دوم کمیسیون فین‌تک، کارگروه‌هایی ذیل این کمیسیون شکل گرفته است. یکی از این کارگروه‌ها، کارگروه لندتک بوده که با حضور بازیگران اصلی حوزه لندتک و BNPL ایران شکل گرفت. این کارگروه در این مدت تلاش کرد تا منافع صنفی همه فعالان حوزه لندتک و BNPL ایران را دنبال کند. بنابراین با توجه به فعالیت‌های این کارگروه و با مصوبه هیئت مدیره این کارگروه به کمیسیون تبدیل شده است.

لازم به ذکر است که کمیسیون تازه تاسیس لندتک در کنار سایر کمیسیون‌های رسته خدمات فناوری اطلاعات نظیر فین‌تک، تجارت الکترونیکی و غیره در این رسته فعالیت می‌کنند.