غلامحسن نقی نتاج مدیرعامل بانک قوامین در گفتگو با خبرنگار اکونا پرس در خصوص سهم بازار این بانک بیان داشت: بانک در سال 96 توانست سهم بازار خود را به اندازه 6 درصد نگه دارد و این سهم در بازار نقدینگی کشور می تواند قابل توجه باشد، بانک شاهد رشد مصارف و منابع در سال 96 بوده که رشد مصارف می تواند نکته منفی ای باشد که سهامداران به آن توجه کنند، اما این موضوع در طی سال های متوالی می تواند مورد توجه قرار گیرد و اصلاح شود.

وی ادامه داد: بانک قوامین با محصولات جدید خود همچون آوامین و فاخر توانسته موجبات جذب نقدینگی را فراهم آورد، این بانک بخش زیادی از نقدینگی خود را دست سهامدار عمده دارد، در نتیجه به دلیل کمبود نقدینگی با ایجاد این محصولات تلاش دارد تا نقدینگی جدید ایجاد کند.

نتاج عنوان کرد: بانک قوامین با حضور خود در بازارهای مختلف همچون بازار سهام، بازار بیمه و ... در آن ها فعالیت می کند، استفاده از بازارهای موجود در بانکداری الکترونیک نیز مورد توجه بانک بوده و این رویه ادامه خواهد یافت، همچنین ادغام شعب بانک قوامین نیز در سال 96 آغاز شد که این رویه در سال 97 نیز ادامه می یابد. شعب بانک باز هم کاهش خواهد یافت، این موضوع منجر به کاهش بهای تمام شده و هزینه های بانک می شود، البته تعدادی از شعب بانک به دلیل کفالتاعتماد ایرانیان به این بانک تحمیل شده است که این شعب باید جمع آوری می شدند.

این مقام مسئول در خصوص افزایش نرخ سود سپرده ها در پایان سال 96 گفت: این موضوع اگر چه در زمان خودش برای کنترل بازارهای موازی صورت گرفت اما منجر به رشد بهای تمام شده بانک ها شد و بهای تمام شده پول را افزایش داد، بهتر بود اقدامات دیگری صورت می گرفت. با این حال بانک قوامین با تلاش های خود توانست بهای تمام شده پول خود را از 28.5 درصد به 26.5 درصد برساند ضمن اینکه موجبات کاهش نرخ سپرده قانونی نیز اجرایی شد و این موضوع مهمی بوده که در بانک قوامین اجرا شده است.

مدیرعامل بانک قوامین در مورد ادغام بانک ها نیز عنوان کرد: ادغام بانک ها مقوله ای است در مرحله اول و اولویت اول  سهامداران بانک ها باید به آن رضایت بدهند، بانک مرکزی طی تصمیمات درست خود در این موضوع پیش قدم شده و بانک ها را به این موضوع تشویق کرده است، اما آنچه که به عنوان اولویت بانک ها در نظر گرفته می شود، رضایت سهامداران هر کدام از بانک ها است.

نتاج گفت: هر کدام از بانک ها سهامدارانی دارند که باید به این موضوع رضایت بدهند؛ در مرحله اول بانک انصار و موسسه ثامن ادغام شدند و چنانچه سهامداران بانک ها رضایت بدهند و مشکلی در این خصوص وجود نداشته باشد ادغام می تواند در سایر بانک ها نیز عملیاتی شود.

 مدیر عامل بانک قوامین در مورد افت قیمت سهم در بازار به خبرنگار اکوناپرس گفت: افت قیمت سهم پس از یک دوره رشد قیمت زیاد صورت گرفت به نظر می رسید آن رشد قیمت ها حباب باشد، اما این قیمت هم برای سهم قوامین بسیار پایین است. بنده از تمام سهامداران جز و عمده بانک می خواهم پس از بازگشایی سهم خودشان از سهم خود حمایت کنند و با فروش های هیجانی باعث افت قیمت سهم نشوند.

وی در مورد بازگشایی نماد بانک نیز گفت: تمام تلاش بانک قوامین برای جلب رضایت بانک مرکزی و تایید صورت های مالی به کار گرفته می شود، بانک مرکزی هنوز صورت های مالی بانک را تایید نکرده و همین موضوع مانع از برگزاری مجمع عادی سالیانه بانک می شود که در نتیجه سازمان بورس نیز اقدام به بازگشایی نماد نمی کند. 

نتاج تاکید کرد: ما تمام تلاش خود را برای اخذ تایید از بانک مرکزی می کنیم اما نمی توان برای بازگشایی نماد زمانی را تعیین کرد. امیدواریم مذاکرات ما و بانک مرکزی هر چه سریعتر به نتیجه برسد.