به گزارش اکونا پرس،

به نقل از روابط عمومی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، در جلسه هم اندیشی انجمن فولاد با وزیر نیرو که معاونین این وزارتخانه و مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران و مدیرکل انرژی وزارت صمت هم در آن حضور داشتند، موضوعات مهمی از جمله بهره گیری از نظرات کارشناسی انجمن فولاد در مدیریت بهتر محدودیت های برقی فولادسازان، زمینه سازی برای احداث  ۵ هزار مگاوات نیروگاه جدید توسط بخش خصوصی فولاد، تسهیلات و تعهدات وزارت نیرو برای نیروگاه های خودتامین در صنعت فولاد و همکاری وزارت نیرو برای تولید حداکثری فولاد سازان در ساعات غیر پیک مطرح  و در پایان، توافقات هفتگانه ای میان وزارت نیرو و انجمن فولاد انجام شد.

 فولاد سازان بخش خصوصی ۵ هزار مگاوات نیروگاه جدید احداث می کنند

     سید رسول خلیفه سلطانی دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در خصوص نتایج این نشست هم اندیشی گفت: مدیریت بهتر محدودیت های برقی توسط وزارت نیرو در تعامل با وزارت صمت و انجمن فولاد باعث شد تا در تابستان ۱۴۰۱ نسبت به تابستان ۱۴۰۰، شاهد کاهش ۵۰ درصدی تولید از دست رفته فولاد به خاطر محدودیت های برقی باشیم حال آنکه اگر چنین تعاملی نبود، صنعت فولاد متحمل خسارات سنگین چند میلیارد دلاری بیش از این می شد.

خلیفه سلطانی تصریح کرد: در این نشست که در فضای صمیمی و کارشناسی صورت گرفت، پنج توافق مهم بین انجمن تولیدکنندگان فولاد با وزارت نیرو انجام شد که عبارت است از:

1⃣   مجاز نمودن مصرف برق بالاتر از دیماند خریداری شده در ساعات غیر پیک جهت جبران کاهش تولید در ساعات پیک مصرف

2⃣   تعهد وزارت نیرو مبنی بر عدم اعمال محدودیت برای برق مصرفی نیروگاه های خود تامین

3⃣   برقراری تعامل سه جانبه وزارت نیرو، وزارت صمت و انجمن فولاد برای تعدیل و بهینه سازی محدودیت های برقی کارخانجات فولادی 

4⃣    تعهد وزارت نیرو برای یکسان سازی نرخ گاز مصرفی نیروگاه های خود تامین و سایر نیروگاه ها

5⃣    حمایت وزارت نیرو از واگذاری میادین کوچک و متوسط گازی کشور به بخش خصوصی به ویژه صنعت فولاد در جهت تامین برق مصرفی مورد نیاز این صنعت

6⃣همیاری و پشتیبانی وزارت نیرو در صادرات برق تولید شده توسط نیروگاه های خود تامین در ۸ ماه از سال

7⃣ فراهم نمودن زمینه احداث ۵ هزار مگاوات نیروگاه جدید خودتامین در بخش خصوصی فولاد با محوریت انجمن

مثلث بهبود برای مدیریت محدودیت های برقی صنعت فولاد

     امین ابراهیمی، نایب رئیس انجمن فولاد نیز در خصوص این نشست اظهار داشت: مدل همکاری وزارت نیرو، وزارت صمت و انجمن در سال گذشته تجربه خوبی برای مدیریت محدودیت های تامین برق صنعت فولاد بود که لازم است این تجربه مثبت در سال جاری هم تکرار شود تا  بتوانیم از محدودیت ها به بهینه ترین شکل ممکن عبور کنیم.

اهمیت نرخ گاز برای سرمایه گذاری اقتصادی برق

     بهادر احرامیان، عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران نیز بیان داشت: برای توسعه سرمایه گذاری در صنعت برق، تسهیلات و تعهدات دولت و وزارت نیرو از جمله عدم اعمال محدودیت برای سرمایه گذاران نیروگاه های خودتامین، لحاظ نمودن نرخ ترجیحی و یکسان گاز برای همه نیروگاه ها و فراهم نمودن زمینه صادرات برق توسط سرمایه گذاران بخش خصوصی بسیار مهم و لازم است که خوشبختانه وزیر محترم نیرو هم با نظرات انجمن موافق بودند و در برخی موارد تعهد و در برخی موارد هم حمایت کردند.

 شرایط یک شرکت خاص مبنای تصمیمات برای صنعت فولاد نباشد

     احمد دنیانور بازرس انجمن فولاد هم تصریح کرد: تولید سالیانه فولاد کشور از ۳۸۰ هزارتن سال ۱۳۵۷ به بیش از ۳۰ میلیون تن رسیده که یک دستاورد عظیم برای کشور است. صنعت فولاد با اینکه جزو صنایع افتخار آفرین و پرتوان کشور بوده اما مظلوم واقع شده و متاسفانه نگاه به این صنعت، اولا متمرکز بر یک شرکت بزرگ خاص و ثانیا تامین کسری بودجه و سایر هزینه ها از طریق این صنعت است. بنابراین حتما لازم است این دیدگاه اصلاح شود و شرایط بخش خصوصی صنعت فولاد محور تحلیل ها، تصمیم سازی ها و تصمیم گیری ها قرار گیرد تا بتوان به طور واقعی و پایدار به اهداف این صنعت دست یافت. لذا در این نشست هم همین درخواست از وزیر محترم نیرو انجام شد و ایشان هم قول مساعد دادند.

از فرصت هماهنگی مجلس برای توسعه زیرساخت ‌های انرژی صنعت فولاد استفاده شود

     نادر سلیمانی عضو هیئت اجرایی انجمن تولیدکنندگان فولاد نیز با اشاره به جلسه اخیر فولاد سازان با رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس و هماهنگی های بعمل آمده، توسعه میادین گازی توسط بخش خصوصی در جهت تقویت تولید برق را یک الزام برای کشور دانست و از وزیر محترم نیرو خواست از فرصت آمادگی مجلس برای تصویب قانونی این موضوع استفاده و از پیشنهادات انجمن در این خصوص حمایت کند. 

سلیمانی با تاکید بر اینکه رشد و توسعه صنعت فولاد از زیرساخت ها جلوتر است، ابراز امیدواری کرد با تعامل مستمر وزارت نیرو، وزارت صمت و انجمن فولاد بتوان با فراهم کردن زیرساختها، اهداف تولید فولاد در افق ۱۴۰۴ همزمان با پایان دولت سیزدهم را محقق کرد.

 ضمنا در پایان این نشست هم اندیشی و به دستور وزیر محترم نیرو مقرر شد جلسات کارشناسی سه جانبه بین وزارتخانه های نیرو و صمت و انجمن فولاد برای اصلاح محدودیت های تامین برق کارخانجات فولادی به طور مستمر برگزار شود.