به گزارش اکونا پرس،

محمود سیجانی ، با اشاره به صدور کارت‌های بازرگانی در استان از ابتدای سال تا پایان شهریورماه اظهار داشت: 93 کارت بازرگانی در بخش تولیدی و تعداد 76 کارت بازرگانی در بخش تجاری صادر شده است که در مجموع تعداد کارت‌های بازرگانی در استان قم به 667 فقره رسیده است.

وی با بیان اینکه از ابتدای سال تا پایان شهریورماه 5 فقره کارت بازرگانی در استان ابطال‌شده است، ابراز کرد: از 667 فقره کارت بازرگانی صادر شده در استان 504 فقره تولیدی و 163 فقره تجاری است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم میزان صادرات قم از ابتدای سال تا پایان شهریور را مورد توجه قرار داد و گفت: میزان صادرات کالاهای غیر نفتی بر اساس گمرکات استان در شش ماه نخست سال جاری با ارزش 69 میلیون دلار و وزن 66 هزار تن بوده است.

وی با تأکید بر اینکه میزان صادرات استان بر اساس میزان مبدأ تولید در شش ماه نخست سال به ارزش 117 میلیون دلار و وزن 111.5 هزار تن بوده است، گفت: مواد پلاستیکی، محصولات فلزی، مفتول مسی، محصولات گوناگون صنایع شیمیایی، سوخت‌ها و روغن‌های معدنی، فرآورده‌های غلات، ماشین‌آلات و وسایل مکانیکی، الیاف سنتتیک یا مصنوعی غیر یکسره، کفش و انواع چسب‌ها عمده کالاهای صادراتی در مدت شش‌ماهه بوده است.

سیجانی عمده کشورهای هدف صادراتی به ترتیب ارزش صادرات را برشمرد و ادامه داد: عراق، هند، ترکیه، افغانستان، امارات، پاکستان، ،ازبکستان، آذربایجان، ویتنام و ارمنستان عمده کشورهای واردکننده کالاهای استان قم بوده‌اند.