به گزارش اکونا پرس،

به نقل از روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر، محمد قاسمی در اینباره افزود: در این زمینه مراحل پایانی یکی از پیشرفته ترین شناورهای مقابله با آلودگی نفتی در منطقه در کارخانجات شهید درویشی بندرعباس در حال انجام است.

وی بیان کرد: هم اکنون این شناور در بندر شهید رجایی مستقر و کارهای آماده سازی آن در دست انجام است.

قاسمی ادامه داد: برنامه ریزی شده تا پایان سال جاری این شناور به بندر بوشهر منتقل و در جزیره خارگ استقرار یابد.

وی اظهار داشت: با استقرار این شناور ویژه جمع آوری آلودگی نفتی در خارگ استان بوشهر و بویژه این جزیره مرکز پاسخگویی به شرایط اضطراری کشور و منطقه برای مهار آلودگی‌ها خواهد شد.

قاسمی ادامه داد: با توجه به خسارت جبران ناپذیر آلودگی به محیط زیست دریایی لزوم سرعت عمل در عملیات مقابله با آلودگی‌ها عملیات بسزایی دارد.

وی گفت: در این ماه و ماه گذشته شاهد آلودگی‌های چندان وسیعی در آب‎های خلیج فارس نبودیم و تنها یک مورد در حوالی سکوهای نفتی العربیه بود که بلافاصله نسبت به اعزام تجهیزات مقابله با آلودگی به همراه تیم مجرب اقدام و آلودگی امحا شد.

قاسمی افزود: استان بوشهر مجهز به مجرب‎ترین تیم مقابله با آلودگی نفتی در کشور برخوردار است که در همین رابطه بیش از ۲۰ فروند تجهیزات دریایی چندمنظوره که یکی از کاربری‎های آن مقابله با آلودگی نفتی است برخوردار است.

وی عنوان کرد: این تجهیزات عمده آنها ملکی است که به صورت تمام وقت در اختیار اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر  قرار دارند.

قاسمی ادامه داد: تجهیزات مقابله با آلودگی نفتی علاوه بر بندر بوشهر در هشت بندر تابعه این استان پراکندگی دارند.

وی بیان کرد: در این رابطه برای پایش سواحل و دریا از ظرفیت جایروپلن ملکی و پهباد استفاده و برای دریا از طریق شناورهای ناجی نسبت به پایش اقدام می‎شود.

قاسمی اضافه کرد: با این حال از شهروندان و دریانوردان تقاضا می‎شود در صورت مشاهده آلودگی نفتی یا هر گونه شرایط اضطراری در دریا از طریق کانال ۱۶ وی.اچ.اف و در صورتی که در بنادر یا سواحل لکه نفتی، آلوگی نفتی و یا آتش سوزی مشاهده شد از از طریق شماره ۱۵۵۰ آن را به مرکز هماهنگی اضطرار هماهنگی دریایی اطلاع رسانی کنند تا اقدام لازم برای هماهنگی لازم و کمک رسانی صورت گیرد.