به گزارش اکونا پرس،

محمد مهدی ناصحی درباره تمدید دفترچه بیمه سلامت افزود: اگر دفترچه برگه سفید داشته باشد، نیازی به مراجعه حضوری به دفاتر پیشخوان نیست.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت افزود: همه بیمه شدگان سازمان بیمه سلامت که بیش از 40 میلیون نفر هستند، به جز بیمه شدگان صندوق بیمه سلامت ایرانیان، نیازی به حضور برای تمدید دفترچه بیمه سلامت ندارند و همه بیمارستانها، پزشکان، داروخانه‌ و آزمایشگاهها می‌توانند دفترچه‌های بیمه سلامت را بپذیرند. براین اساس، تاریخ اعتبار دفترچه بیمه سلامت کسانی که از ابتدای سال 1399 تمام شده، نیازی به مراجعه نخواهند داشت.

وی گفت: بیمه شدگان سازمان بیمه سلامت می‌توانند با شماره گیری *1666# می‌توانند از تاریخ اعتبار دفترچه بیمه سلامت خود آگاهی شوند.

ناصحی درباره بیمه رایگان بدون ارزیابی وسع نیز اظهار کرد: با مصوبه اخیر ستاد ملی مقابله با کرونا، از روز گذشته برای تمام کسانی که دفترچه بیمه سلامت ندارند یا دفترچه بیمه داشتند و تاریخ اعتبار آن تمام شده، می‌توانند با مراجعه به دفاتر پیشخوان، درخواست بیمه سلامت رایگان کنند. دفترچه بیمه سلامت همگانی فقط برای بخش دولتی اعتبار دارد. کسانی که به هر دلیلی می‌خواهند به بخش خصوصی مراجعه کنند، باید در دفاتر پیشخوان درخواست ارزیابی وسع بدهند. همچنین از طریق سایت سازمان بیمه سلامت و قسمت مراجعه بیمه شدگان نیز می‌توانند درخواست ارزیابی وسع خود را ثبت کنند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی:

اجرای دقیق نسخه نویسی الکترونیکی نیازمند حذف بروکراسی های پیچیده است 

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، نسبت به حذف بروکراسی های پیچیده دراجرای پروژه نسخه نویسی الکترونیکی تاکید کرد. 

حسن لطفی  با اشاره به ضرورت توجه به اعتبارات مورد نیاز بیمه سلامت گفت: تا زمانی که بیمه سلامت در قبال ارائه خدمات اعتبار مناسب دریافت نکند دچار مشکل خواهد شد.

نماینده مردم رزن درمجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه از مزایای بیمه سلامت این است که به دلیل نبود ساختار مستقلی بدون شک با نظارت بیشتری هزینه درمان پرداخت می‌شود افزود: این بیمه به عنوان یک ناظر در هزینه کرد دستگاه‌های اجرایی در حوزه درمان عمل می‌کند که خوشبختانه موفق نیز بوده است.

وی با اشاره به ضرورت اجرای طرح نسخ الکترونیک در بیمه سلامت افزود: این طرح یکی از برنامه‌های پنج ساله ششم شفافیت دستگاه‌های اجرایی است‌، بیمه سلامت با اجرای طرح نسخ الکترونیک در واقع به شفافیت مالی دستگاه اجرایی خود کمک می‌کند و مردم نیز از مزایای آن استفاده خواهند کرد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، با تاکید به کاهش هزینه‌های درمان، دارو و بیمار با اجرای طرح نسخ الکترونیک تصریح کرد: این طرح می‌تواند به فاصله‌گذاری اجتماعی و کنترل بیماری کرونا با کاهش مراجعات به مراکز صدور دفترچه نیز کمک کند.

 وی همکاری داروخانه‌ها و مراکز درمانی را در اجرای طرح نسخ الکترونیک مهم دانست و گفت: البته یکی از چالش‌های موجود بروکراسی پیچیده در ساختار اداری کشوراست که بیمه‌ها را هم شامل می‌شود، داروخانه‌ها و مراکز اداری تمایلی ندارند خدماتی ارائه دهند و زمان طولانی برای پرداخت‌های مطالبات طی شود؛ لذا اگر بخواهیم این فرآیند حل شود نیاز به قانون‌گذاری ندارد و یک اصلاح ساختاری در بروکراسی اداری بیمه‌ها مشکل را رفع خواهد کرد.