به گزارش اکونا پرس،

به نقل از روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قم، حجت‌الاسلام علی عزیزی با اشاره به وجود موقوفه عربشاهی در بخش کهک اظهار کرد: سعدالحکمای عربشاهی، حکیم و طبیب اواخر دوره قاجار بود که بعد از تحصیل در اروپا، راهی ایران شد و مسئولیت‌هایی در سطح کشور داشت و سپس به عنوان مسئول بهداشت قم منصوب شد.

وی افزود: این مدیر توانمند بعد از بازنشستگی، راهی کهک شد و مسئولیت بهداشت این بخش را بر عهده گرفت؛ بر اساس اسناد بجا مانده از آن دوران و گفته‌های شاهدان، او فردی خیراندیش و نیکوکار بود و به مشکلات مردم رسیدگی می‌کرد.

مسئول اوقاف و امور خیریه کهک با بیان اینکه موقوفه عربشاهی که مقبره خانوادگی او هم در همین موقوفه قرار دارد دارای درآمدهای خوبی است گفت: این وقف دارای چند نیت از جمله قرائت روزانه قرآن، روضه‌خوانی هفتگی شب‌های جمعه برای امام حسین(ع)، مراسم دهه اول ماه محرم و اطعام عمومی و به صوت ویژه‌تر در روز عاشورای حسینی است.

وی ادامه داد: از دیگر نیت‌های موقوفه عربشاهی، پذیرایی شایسته از مسافرانی است که به کهک می‌آیند که در حال حاضر این امر در کنار دیگر نیت‌ها مورد توجه قرار دارد.

عزیزی خاطرنشان کرد: بعد از درگذشت متولی، اداره اوقاف کهک این مسئولیت را بر عهده گرفت و با توجه به لزوم تکریم شایسته‌تر مردم، اقدامات عمرانی را در اولویت قرار دارد تا این مکان به جای بهتری برای استراحت و پذیرایی از عموم تبدیل شود.

مسئول اوقاف و امور خیریه کهک با اشاره به همه‌گیری کرونا و لزوم فاصله‌گذاری اجتماعی عنوان کرد: چندین هفته مراسم روضه‌خوانی و قرائت قرآن به صورت کاملا محدود و گاه با حضور یک یا دو نفر انجام می‌شد ولی با توجه به اینکه نیت واقف انجام این امور بوده، از هفته گذشته و با رعایت همه پروتکل‌های بهداشتی، مراسم روضه‌خوانی با دعوت هدفمند و محدود از اقشار مختلف در دستور کار قرار گرفته است.

وی گفت: هفته گذشته این مراسم با حضور جمعی از دانش‌آموزان برگزار شد و سعی کردیم تمام دستورالعمل‌ها از جمله فاصله مناسب، استفاده از ماسک و ... رعایت شود.