به گزارش اکونا پرس،

به نقل از روابط عمومی بانک کشاورزی استان لرستان، علی جهانی میر مدیر شعب بانک کشاورزی استان لرستان در تشریح برخی از فعالیت های بانک کشاورزی استان طی 9 ماهه سال 1399 گفت: شعب بانک کشاورزی استان لرستان از ابتدای سال 99 تا پایان آذرماه تعداد 12649 فقره تسهیلات به مبلغ بیش از 6 هزار و 632 میلیارد ریال به کشاورزان و مشتریان بانک کشاورزی در استان لرستان پرداخت کردند که به منظور تامین مالی و حمایت از بخش کشاورزی استان حدود 90 درصد این تسهیلات به بخش کشاورزی و فعالیت های وابسته پرداخت شده است .  

جهانی میر با اشاره به تسهیلات پرداختی بانک کشاورزی در راستای حمایت از سنت پسندیده ازدواج گفت: در سال 99 در شعب بانک کشاورزی استان 555  فقره تسهیلات ازدواج به مبلغ 290 میلیارد ریال به متقاضیان پرداخت شده است.

وی پرداخت تسهیلات مکانیزاسیون را جزء اولویت های اعتباری بانک کشاورزی عنوان کرد و افزود:  با پرداخت 810 میلیارد ریال تسهیلات مکانیزاسیون کشاورزی،  تعداد 695 دستگاه ماشین آلات و ابزارهای کشاورزی شامل301دستگاه تراکتور، 6 دستگاه کمباین و 388 دستگاه انواع ادوات و دنباله بندها در اختیار کشاورزان استان قرار گرفت که نقش بسیار موثری در افزایش ارتقای کمی و کیفی تولیدات کشاورزی  و جهش تولید در بخش کشاورزی استان دارد.

مدیرشعب  بانک کشاورزی استان لرستان صدور کشاورزکارت را اقدامی برای حمایت از کشاورزان دانست و با اشاره به مزیت های کشاورزکارت برای تامین بخشی از هزینه های تولید در فصل کاشت گفت : شعب بانک کشاورزی استان لرستان در سال 99 تعداد 850 فقره کشاورزکارت به مبلغ 90 میلیارد ریال برای کشاورزان صادر کردند. وی اضافه کرد: 48 میلیارد ریال تسهیلات از محل اعتبار اشتغال پایدار روستایی نهاد های حمایتی به 112 نفراز متقاضیان و همچنین262 میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی به تعداد 81 طرح در زیر بخش های آب و کشاورزی (دامداری، آبرسانی، ...) و سرمایه در گردش طرح های تولیدی بخش کشاورزی و امور عشایر پرداخت شده است.

جهانی میر با اشاره به پرداخت تسهیلات قرض الحسنه خود اشتغالی تبصره 16 در استان گفت : در سال 99 در راستای حمایت از مشمولین بند ب تبصره 16سازمان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره) ، تعداد 86 فقره تسهیلات به مبلغ 21 میلیارد ریال به افراد تحت پوشش نهاد های حمایتی بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره) پرداخت و زمینه اشتغال 102 نفر فراهم شد. 

وی در ادامه تصریح کرد : شعب بانک کشاورزی استان بیش از 240 میلیارد  ریال تسهیلات از محل اعتبارات بند الف تبصره 18 سال 99 به 53 نفر از متقاضیان احداث گلخانه و پرورش گیاهان دارویی پرداخت کردند.

جهانی میر افزود : به منظور جبران خسارت های ناشی از سیل فروردین 98 ، بانک کشاورزی  لرستان تعداد 30970 فقره کمک بلاعوض به مبلغ یک هزار و 30 میلیارد ریال  و همچنین 4920 فقره تسهیلات قرض الحسنه به مبلغ 830 میلیارد ریال به خسارت دیدگان ناشی از سیل پرداخت کرد و مجموعا 35890  نفر از هم استانی های سیل زده از این مساعدت ها بهره مند شدند.

وی با اشاره به پروژه خرید تضمینی گندم از کشاورزان اعلام کرد: در سال 99 بیش از 288 هزار تن گندم به مبلغ 7 هزار و 229 میلیارد ریال از کشاورزان خریداری و 100 درصد بهای آن به حساب گندمکاران واریز شده است.

مدیر شعب بانک کشاورزی استان لرستان با تاکید بر همراهی  و مساعدت این بانک با بدهکاران بخش کشاورزی اظهار داشت : با جذب 945 میلیارد ریال از بند«خ» ماده 33 قانون برنامه ششم توسعه کشور،  تعداد 10915 فقره از تسهیلات کشاورزان استان به مبلغ 2895 میلیارد ریال تعیین تکلیف شد. وی افزود: بر اساس مفاد بند «ل» تبصره 16 قانون بودجه سال 98 نیز با جذب 316 میلیارد ریال تعداد 2040 فقره از پروند بدهکاران بانک به مبلغ 523 میلیارد ریال تعیین تکلیف و تسویه شده است .

وی با بیان اینکه واحد های اقتصادی راکد بهره وری بخش کشاورزی را کاهش می دهند گفت : بانک کشاورزی با حمایت و هدایت طرح های راکد و بدهکار به دنبال احیا و بازگرداندن این واحد ها به چرخ تولید بخش کشاورزی است و در سال جاری 21 فقره ملک به ارزش 245 میلیارد ریال در استان تعیین تکلیف گردید که از این تعداد 7 فقره به ارزش قریب به 199 میلیارد ریال  واحد تولیدی می باشند که از طریق واگذاری به فعالان اقتصادی احیاشده و به چرخه تولید باز گشتند.

جهانی میر با اشاره به اینکه در حال حاضر صندوق بیمه کشاورزی، تنها حمایت کننده از کشاورزان خسارت دیده در مقابل حوادث قهری در کشورمی باشد، از بهره برداران فعال بخش دعوت نمود تا فرصت باقی هست انواع محصولات زراعی، باغی و دامی خود را تحت پوشش این صندوق درآورند . وی با اعلام مطلب فوق افزود: در سال زراعی گذشته (99-98) به بیش از 9027 نفر از بیمه گذاران تحت پوشش که از حوادث قهری متحمل خسارت شده اند بالغ بر 151 میلیارد ریال غرامت پرداخت شده است. 

وی در ادامه اظهار داشت: در سال زراعی جاری که از مهرماه آغاز شده است بیش از 31 هزار نفر از تولیدکنندگان بخش کشاورزی اقدام به خرید بیمه نامه کشاورزی نموده اند و این روند همچنان دارد تا اکثر بهره برداران هم استانی محصولات خود را بیمه نمایند.