به گزارش اکونا پرس،

به نقل از اداره ارتباطات واطلاع رسانی اداره کل راه وشهر سازی استان مرکزی ،مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی درابتدا گزارشی از اقدامات صورت پذیرفته در طرح اقدام ملی مسکن استان داد و بیان داشت:  سهم استان مرکزی از طرح اقدام مسکن ۲۱ هزار و ۲۹۰ واحد می باشد که ۱۲هزار و ۴۰۰ واحد آن برای شهرهای جدید امیرکبیر و مهاجران، دو هزار و ۸۴۱ واحد مربوط به بازآفرینی شهری، دو هزار و ۳۸ واحد مربوط به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و شهرهای زیر۲۵ هزار نفر وبرای  چهار هزار و ۱۱ واحد از سوی سازمان ملی زمین و مسکن تامین زمین صورت پذیرفته است.

احمد مرزبان افزود: در اجرای این طرح ملی در شهر اراک ۹ هزار و ۸۶۴ نفر ثبت نام اولیه کردند که  5هزارو ۲۰۰ نفر از آنان پس از پالایش واجدشرایط شناخته شده و یک هزار و ۸۵۰  نفر در ۲ طرح شهرک کوثر و طرح ۲۴هکتاری کوی شهید سلیمانی(انتهای هپکو) واریز وجه داشته اند.

وی بیان داشت: در شهرستان ساوه نیز 5 هزار و ۲۲۸ متقاضی ثبت نام انجام داده که ۲ هزار و ۶۰۰ نفر پس از پالایش، واجد شرایط شدند و تاکنون برای یک هزار و ۸۴۸ نفر تامین زمین شده است.

مرزبان درخصوص طرح کوی شهید سلیمانی( انتهای هپکو) گفت:در این طرح فضاهای آموزشی، تاسیسات شهری، فرهنگی، فضای سبز، مهدکودک و مجموعه خدماتی در ۲۸ هزار و ۳۹۶مترمربع پیش‌بینی شده که آماده سازی زمین این پروژه با پیشرفت مناسبی در حال انجام است.

وی بیان کرد: شرکت جهاد خانه سازی علاوه بر آماده سازی ،عملیات اجرایی طرح ۱۴۰ واحدی نیروهای مسلح را در فاز اول ودر قالب نیز در قالب طرح اقدام ملی مسکن آغاز کرده که دارای پیشرفت فیزیکی مناسبی است.

مدیر کل راه و شهرسازی استان مرکزی درخصوص طرح ۶۰۰  واحدی شهرک کوثر(غدیر) افزود: این پروژه نیز در حال دریافت مجوز جهت  پروانه ساختمانی  است که مراحل پایانی آن درحال انجام است.

مرزبان  درادامه با تاکید بر بررسی طرح 70 هکتاری الحاقی به طرح اقدام ملی مسکن شهر اراک اضافه کرد: در جانمایی نخست طرح ۷۰ هکتاری الحاقی به محدوده شهری اراک متعلق به اوقاف، ساخت هفت هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی پیش بینی شده است که تلاش همه دستگاههای اجرایی استان را درانجام این مهم می طلبد.

استاندار مرکزی دراین جلسه ضمن قدردانی از اقدامات اداره کل راه وشهر سازی در طرح اقدام ملی مسکن گفت: عملیات ساخت ۱۲هزار واحد مسکونی در قالب طرح اقدام ملی مسکن تا پایان امسال در اراک آغاز می شود  که به‌عنوان یک طرح  ماندگار خواهد بود.

آقازاده افزود: تفاهم‌نامه اولیه ساخت هشت هزار واحد مسکونی در شهر اراک از محل اراضی ۶۵ هکتاری اداره اوقاف منعقد شده است.

استاندارمرکزی اظهار داشت: فراخوان جهت انتخاب پیمانکاربرای آماده سازی زمین مورد نظر با جدیت صورت پذیرد تا عملیات اجرایی این طرح هرچه سریعتر آغاز شود.

آقازاده گفت : ساخت مسکن برای ارگانهایی مانند بنیاد شهید، آموزش و پرورش، خبرنگاران، بهزیستی ‌و نیروهای مسلح نیز در این پروژه  پیش‌بینی شده است.

وی بیان داشت: اقدامات مربوط به آماده‌سازی  پروژه مسکونی شهید سلیمانی( انتهای هپکو) با توافق نهایی در شورای اسلامی شهر در حال انجام است که ستاد اجرایی فرمان امام خمینی( ره) عملیات اجرایی ساختحدود یک هزار و300واحد آن را آغاز کرده است.

فرمانده سپاه روح الله استان مرکزی ضمن قدر دانی از زحمات مدیرکل راه وشهرسازی دراین جلسه گفت: باید به ساخت مسکن محرومان توجه بیشتری صورت پذیرد وبا توجه به طولانی بودن ساخت پروژه انتظار می رود تدابیری اندیشه شود که بهای تمام شده ساخت، با قیمت مناسبتر دراختیار اقشار جامعه قرار بگیرد.

در پایان این جلسه مدیر کل کمیته امداد امام خمینی (ره) بااهداء لوح از مدیر کل ومعاون املاک وحقوقی اداره کل راه وشهرسازی استان به دلیل عملکرد خوب وموثر درکمک به تامین مسکن محرومین تقدیر به عمل آورد.