به گزارش اکونا پرس،

شهرام نخعی با اشاره به اینکه فولاد مبارکه بزرگ‌ترین شرکت فولادساز کشور است، اظهار داشت: تلاش این شرکت برای اجرای پروژه‌های بهینه‌سازی مصرف آب و کاهش برداشت آب خام از زاینده‌رود و همچنین کاهش مصرف آب در فرایندهای تولید، فولاد مبارکه را به بزرگ‌ترین واحد صنعتی کشور با رکورد کمترین میزان مصرف آب در میان شرکت‌های داخلی و خارجی تبدیل کرده است.

وی افزود: مصرف آب در شرکت فولاد مبارکه نسبت به متوسط مصرف آب شرکت‌های بزرگ فولادی جهان بسیار کمتر است. در این شرکت مصرف آب به ازای هر تن تولید حدود 3 مترمکعب است و با سرمایه‌گذاری 8 هزار میلیارد ریالی در ایجاد شبکه فاضلاب، جمع‌آوری، تصفیه و بازچرخانی پساب ۹ شهر اطراف، حدود 30 درصد آب موردنیاز خطوط تولید خود را از این محل تأمین می‌کند.

رئیس مشترکین درآمد شرکت آب منطقه‌ای اصفهان گفت: میزان ۳۰ درصد از آب موردنیاز شرکت فولاد مبارکه از محل بازچرخانی پساب‌های تصفیه‌شده شهرهای اطراف تأمین می‌شود.

وی به اصلاح فرایند تولید و ایجاد سیستم بازچرخانی آب در شرکت فولاد مبارکه اشاره کرد و افزود: این شرکت اولین کارخانه‌ای است که قبل از شروع فرایند تولید خود، اقدام به احداث تصفیه‌خانه پساب صنعتی کرد.

پیشتازی فولاد مبارکه در بازچرخانی آب در بین فولادسازان جهان

نخعی با اشاره به پیشتازی فولاد مبارکه در بازچرخانی آب در بین فولادسازان جهان اظهار داشت: مقدار سهم مصرف آب در کشور 96.37 میلیارد مترمکعب در سال است که در این میان کشاورزی سهم 88.83 درصد مصرف آب را دارد و مصرف شرب عمومی با 8.33 درصد و مصرف آب در بخش صنعت 2.74 درصد است.

فولاد مبارکه 50 درصد از سهمیه آب خود را برداشت میکند

رئیس مشترکین درآمد شرکت آب منطقه‌ای اصفهان با اشاره به اینکه شرکت فولاد مبارکه طبق قرارداد می‌تواند ۴۰ میلیون مترمکعب آب دریافت کند، گفت: با استفاده از بازچرخانی و استفاده از پساب، شرکت فولاد مبارکه ۲۰ میلیون مترمکعب از سهم خود را دریافت می‌کند.

وی افزود: در خشکسالی سال ۱۳۹۷، شرکت فولاد مبارکه با کاهش تولید، میزان آب موردنیاز خود را به ۱۴ میلیون مترمکعب از سهم ۴۰ میلیون مترمکعبی خود کاهش داد.

نخعی خاطرنشان کرد: وضعیت بارش‌ها در سال آبی زراعی جدید و همچنین ذخیره سد زاینده‌رود حاکی از بروز تنش‌های آبی در ماه‌های آتی است و یک بار دیگر لزوم بسیج همگانی برای اصلاح ساختار مصرف و تقاضای آب را یادآوری می‌کند.