به گزارش اکونا پرس،

یزدی افزود: به منظور اجرای مواد ۲۷ و ۲۸ قانون حمایت خانواده و مواد ۱۱ لغایت ۱۵ آئین‌نامه اجرایی آن و ماده واحده قانون اصلاح مقررات مربوط به طلاق و اجرای منویات مقام معظم رهبری در بحث پنج آسیب اولویتی کشور، طرح احیای نقش حکمین قرآنی و کارآمدسازی نهاد داوری در پرونده¬های خانوادگی در دستور کار قوه قضاییه و استان¬ها قرار گرفته است.

معاون اجتماعی و پیشگیری دادگستری استان قم هدف از اجرای این طرح را جلوگیری از طلاق، برقراری صلح و سازش بین زوجین از طریق آموزش مهارت¬های حل تعارض و استفاده از ظرفیت بزرگان و حلقه¬های ریش¬سفیدان در اختلافات خانوادگی عنوان کرد.

وی اعلام فراخوان و یا تشکیل جلسات با دستگاه‌های مسئول، شناسایی داوطلبان بر اساس شاخص¬های مندرج در مدل ملی، تشکیل بانک اطلاعاتی حکمین، برگزاری کارگاه آموزش مربیان استانی توسط مدرس ملی، برگزاری دوره¬های آموزشی توجیهی ویژه داوران، قضات و سایر عوامل اجرایی، برگزاری کارگاه‌های آموزش دعاوی خانواده ویژه مصلحین توسط مربی استان و ایجاد دسترسی مناسب افراد واجد صلاحیت به بانک اطلاعاتی داوران آموزش‌دیده را از مراحل اجرایی این طرح برشمرد.

یزدی در خصوص نحوه برگزاری کارگاه¬ها عنوان کرد: با استفاده از ظرفیت اساتید و مشاوران خبره و منتخب استان، 30 کارگاه آموزشی برای حدود 600 نفر از مصلحین قرآنی، برگزار و برای آن¬ها گواهینامه آموزشی صادر شد. طبق برنامه ریزی های صورت گرفته کارگاه ها در سال جدید  نیز برگزار خواهد شد و بانک اطلاعاتی مصلحین قرآنی برای ارجاع امر داوری به دادگاه خانواده ارسال و در دسترس آنان قرار خواهد گرفت.

 معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان قم در بیان مباحث آموزشی کارگاه¬های مصلحین قرآنی اذعان داشت: آشنایی با خانواده و الگوی زندگی مطلوب خانوادگی، مهارت¬های روابط همسری و خانوادگی، حل اختلافات خانوادگی و روابط همسری، تبیین مباحث خشم، استرس و اضطراب و راه‌های مدیریت و مقابله با آن، شیوه‌های حل اختلاف و تعارض در خانواده و روابط همسری، جایگاه و نقش مصلحین از منظر قرآن، قانون و قضا، اصول، شیوه¬ها و وظایف میانجیگری برای حل تعارض، و آشنایی با تجارب موفق در زمینه میانجیگری برای حل اختلاف از موضوعات مطرح شده در این کارگاه¬های آموزشی بوده است.