به گزارش اکونا پرس،

بمناسبت گرامیداشت سالروز شهادت امیر سپهبد محمدولی قرنی گزارشی از اقدامات فرمانده گروه پدافندهوایی حضرت معصومه(س) و ارشد نظامی ارتش در استان قم سرهنگ نعمت محسنی زرین ارائه شد.

ارشد نظامی آجا در استان قم در ابتدای سخنان خود گفت: 29 فروردین روز بزرگداشت ارتش جمهوری اسلامی ایران و حماسه آفرینی های نیروی زمینی ، تجلیل و تکریم دلاور مردی ها و رشادت های سلحشور مردان ارتش جهوری اسلامی ایران و بزرگداشت حماسه آفرینی های نیروی زمینی است که با ایثار و از خود گذشتگی صفحات درخشانی در تاریخ پر افتخار نظام جهوری اسلامی ایران به ثبت رساندند می باشد که این روز را خدمت همه همرزمانم تبریک می گویم. همانگونه که  امام خمینی (ره) پیوستن ارتش به مردم را عبارت حکیمانه لحظه شادی بندگان خدا و یأس ستمگران و نقطه عطف درخشان و نقطه افتخار آمیز ملت قلمدار فرمودند و مقام معظم رهبری (مدظله العالی ) نیز فرمودند ارتش در دل مردم جا دارد و روز ارتش یک روز تاریخی و پر مضمون و جز خاطره های معنا دار و ماندگار به حساب می آید .

وی در ادامه ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای ارتش جمهوری اسلامی ایران، در خصوص جایگاه  شهیدان سپهبد صیاد شیرازی و قرنی تصریح کرد: ارتشی که با گذر از مسیر پر تلاطم انقلاب و سالهای پر افتخار دفاع مقدس به نام امیران شهید همچون شهید سپهبد محمد ولی قرنی و شهید سپهبد علی صیاد شیرازی مزین است . امیران شهید که نامشان با تاریخ انقلاب و هشت سال دفاع مقدس عجین شده است ، مردان بزرگی که همواره آرزوی شهادت داشتن و مزد قهرمانی و زحمات ارزشمند خود را در راه خدا دریافت نموده و آنچه در طول عمر پر برکتشان در آرزویش بودند نائل آمده اند . حال وظیفه ما سربازان ولایت است تا ضمن گرامی داشت و معرفی این شهدای عزیز به آحاد مردم جامعه ، ادامه دهند راه همه شهیدان بالاخص شهید سپهبد محمد ولی قرنی و شهید سپهبد علی صیاد شیرازی باشیم .

سرهنگ محسنی زرین در خصوص برنامه های گرامیداشت این ایام در ادامه گفت: برنامه های گرامیداشت 29 فروردین روز ارتش جمهوری اسلامی ایران و حماسه آفرینی های نیروی زمینی قهرمان  که از روز 21 فروردین ماه ، سالروز شهادت امیر سرافراز ارتش اسلام ، امیر سپهبد علی صیاد شیرازی آغاز و تا روز 3 اردیبهشت ماه سالروز شهادت امیر سپهبد محمد ولی قرنی ادامه خواهد داشت به شرح ذیل می باشد:

تجدید میثاق کارکنان ولایت مدار ارتش جمهوری اسلامی ایران با آرمان های والای بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) و تجدید بیعت مقام معظم رهبری و فرماندهی معزز کل قوا حضرت آیت الله العظمی امام خمینی (مدظله العالی)

  • تقویت جایگاه ارتش انقلابی در اذهان عمومی .
  • ارتقای سطح آگاهی مردم از خدمات ارتش .
  • ارتقای روحیه خدمتی کارکنان و منزلت اجتماعی آنان و خانواده هایشان ، ایجاد حس امنیت روانی در بدنه جامعه .
  • ارائه جلوه های معنویت محوری ، ولایت مداری ، توانمندی در رزم و آمادگی کامل و اقتدار ارتش در راستای حفظ منافع و هویت و اقتدار نظام اسلامی .
  • تجلیل از مقام شامخ امیران ، افسران ، درجه داران و سربازان سر افزار ارتش اسلام و ارج نهادن به تلاش ، ایثار و از جان گذشتگی آنان .
  • تکریم و بزرگداشت جایگاه شهیدان والا مقام سپهبد محمد ولی قرنی و سپهبد علی صیاد شیرازی
  • تقویت فرهنگ ایثار ، شهادت و جهاد در راه خدا  در بین کارکنان ارتش .
  • ترغیب جوانان جهت ادامه راه شهیدان از طریق اطلاع رسانی در خصوص ابعاد  شخصیتی ، نظامی و ولایت مداری شهیدان صیاد شیرازی و قرنی  .
  • تحکیم وحدت بین ارگان نیروهای مسلح و وفاق و همدلی با برگزاری برنامه های مشترک ازجمله محفل انس با قرآن و یادواره بزرگداشت شهید صیاد شیرازی

فرمانده گروه پدافندهوایی حضرت معصومه(س) در ادامه به مشروحی از اقدامات صورت گرفته در این ایام 29 فروردین پرداخت و عنوان کرد: در این راستا با توجه به شیوع ویروس کرونا اقدامات صورت گرفته و در پیش رو چه در فضای حقیقی و چه در فضای مجازی به شرح ذیل می باشد:

- تبلیغات میدانی با نصب بنر و پوستر جهت ارائه جلوه های معنویت محوری ، ولایت مداری ، توانمندی در رزم و آمادگی کامل و اقتدار ارتش در سطح شهر مقدس قم و تابلوهای مسیر اتوبان قم تهران با همکاری بنیاد شهید استان، اداره راه و شهرسازی و شهرداری شهر مقدس قم و همچنین با همکاری بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس، تمامی ادارات نصب بنر تبریک روز ارتش را در دستور کار قرار دهند

-طی برنامه ریزی های صورت گرفته دیدار و تکریم خانواده معظم شهدا در اولویت برنامه ها بود که الحمدلله طی برنامه ریزیهای انجام شده و با رعایت دستورالعمل های بهداشتی دیدار با خانواده شهید سرباز محمد حسن مقدم به همراه فرماندهی انتظامی استان قم سردار میر فیضی میسر شد.

- با توجه به حضور مزار شهید قرنی در حرم مطهر حضرت معصومه (س) مقرر گردیده است مزار این شهید بزرگوار با تشریفات یگان دژبان و نصب بنر تمثال این شهید بزرگوار در این ایام مورد بازدید آحاد مردم قرار بگیرد و در این راستا اهداء بسته های فرهنگی و بروشور معرفی شهدای شاخص ارتش جمهوری اسلامی ایران، به بازدید کنندگان انجام می شود. و بنا به برنامه ریزی های صورت گرفته مراسم عطرافشانی و قرائت فاتحه با حضور فرماندهان و مسئولین لشکری و کشوری به صورت محدود و با رعایت دستورالعمل های بهداشتی در روز پنج شنبه دوم اردیبهشت برگزار خواهد شد.

- حضور فرماندهان و مسئولین، جانبازان و پیشکسوتان ارتشی و سوژه های دستاوردهای ارتش در استان در برنامه های مختلف تلویزیونی و رادیویی با همکاری صدا و سیما از دیگر برنامه های گرامیداشت روز ارتش می باشد.

- برپایی نمایشگاه عکس اقدامات ارتش بعد از انقلاب و در طول هشت سال دفاع مقدس و همچنین دستاوردهای ارتش جمهوری اسلامی ایران در آمادگی رزمی و دفاع از مرزهای میهن عزیزمان با همکاری سازمان فرهنگی هنری شهرداری شهر مقدس قم در گالری خیابانی ( نگارگذر) صفائیه صورت پذیرفته است.

- یادواره گرامیداشت امیر سپهبد شهید صیاد شیرازی با همکاری نیروی مقاومت بسیج و همکاران من در پدافندهوایی ارتش در مسجد الزهرا (س) محله پیام نور برگزار شد.

- همچنین حضور فعال در بستر فضای مجازی با بارگذاری محتواهای معرفی دستاوردهای ارتش جمهوری اسلامی ایران، آمادگی رزمی و معنوی ارتش،طراحی اینفوگرافی شهدای ارتشی و برگزاری یادواره های مجازی شهدا، برنامه ها، مسابقات و پویش های فرهنگی،قرآنی و هنری از اهم برنامه های فضای مجازی می باشد.

ارشد نظامی ارتش در استان قم در خصوص شخصیت امیر سپهبد محمدولی قرنی و اقدامات مهم این شهید بزرگوار با توجه به اسناد موجود افزود: سپهبد شهید محمدولی قرنی شخصیتی بود که که در کنار مبارزه با استبداد طاغوت با مدیریت خود به ارتش ساماندهی بخشید و در تثبیت موقعیت ارتش در نظام جمهوری اسلامی نقش اثرگذار داشت و  با شهامت و ایستادگی در مقابل فروپاشی ارتش، به این نیرو هویت بخشید. وی در زمان شاه و نظام طاغوت تا درجه سرلشکری ارتقا یافت، اما زمانی که متوجه اسلام‌زدایی و ستم‌کاری شاه و جنایات و خیانت‌های آمریکا در ایران شد، به تمام مزایای مادی و منزلت سرلشکری پشت پا زد و پس از پیروزی انقلاب اسلامی، شهید قرنی از سوی حضرت امام (ره) به‌عنوان نخستین فرد نظامی به عضویت شورای انقلاب انتخاب و ضمن بازگشت به ارتش با درجه سرلشکری، به‌عنوان رئیس ستاد ارتش انقلاب منصوب شد. شهید قرنی در نخستین روز کاری‌اش در دفتر ریاست ستاد ارتش، گفت: ما وارث یک ارتش ازهم‌پاشیده هستیم که اسمش بود ارتش شاهنشاهی و مدعی بودند مجهزترین ارتش‌های دنیاست. شاید هم از جهت تجهیزات و اسلحه و مهمات اینطور بود، اما آنچه را که این ارتش لازم داشت، ایمان، وجدان و آرمان بود که فاقد آن بود. ارتشی داشتیم که به جای حفظ تمامیت ارضی و دفاع از مردم، به‌صورت یک ارتش شخصی درآمده بود و کسانی که می‌خواستند صادقانه خدمت کنند، به آن‌ها اجازه فعالیت داده نمی‌شد.

وی در ادامه افزود: پس از پیروزی انقلاب اسلامی، معاندین در طرح شوم خود برای جلوگیری از رشد نهال نوپای انقلاب اسلامی، ترور چهره‌ها و شخصیت‌های مهم لشکری و کشوری را طرح‌ریزی کردند و سپهبد قرنی، نخستین رئیس ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران بود که روز سوم اردیبهشت سال 58، پنج روز پس از نامگذاری روز ارتش از سوی امام عزیز (ره)، در نخستین عملیات ترور گروهک منحرف فرقان ترور شد و بدین ترتیب نام این شهید بزرگوار به‌عنوان نخستین شهید ترور و نخستین سپهبد شهید انقلاب اسلامی ثبت گردید.

پیکر شهید سپهبد قرنی پس از تشییع باشکوه در تهران، به قم منتقل و در حجره 37 صحن امام رضا(ع) حرم مطهر حضرت معصومه (س) به خاک سپرده شد.