به گزارش اکونا پرس،

به نقل از خبرکزاری موج قم، سیدعبدالله میرابراهیمی مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری قم در نشست خبری که در آستانه روز زمین پاک در سالن جلسات شهرداری برگزار گردید، گفت: روز دوم اردیبهشت روز زمین پاک تعریف شده است که در این راستا به گزارشی از عملکرد سازمان مدیریت پسماند و شرح وظایف آن اشاره می شود.

وی حوزه فعالیت مدیریت پسماند را حفظ و حراست از منابع طبیعی بویژه محیط زیست دانست و افزود: مسئولیت مدیریت پسماند برنامه ریزی، نظارت و ساماندهی فعالیت ها در مرحله تولید،ذخیره سازی، جمع آوری، پردازش،دفن وحمل ونقل است که این سازمان درحوزه پسماندهای عادی مسئولیت مستقیم دارد.

وی با بیان اینکه سیاست کلان سازمان برنامه ریزی، در مرحله تولید، آموزش و اطلاع رسانی است، گفت:

در مرحله تولیدات، هدف آموزش و اطلاع رسانی برای اجتناب و کاهش تولید زباله و پسماند است که اگر چه زباله معروف به طلای کثیف است اما این طلای کثیف کالا و محصول اقتصادی نیست بلکه کالاهای آلاینده زیست محیطی هستند که برای کاهش مشکلات زیست محیطی آن باید کوشید.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری قم فرهنگ سازی برای کاهش تولید زباله را ضروری اعلام کرد و آن را در کاهش مشکلات زیست محیطی موثر دانست.

وی با اشاره به اقدامات این سازمان در چند سال اخیر خاطرنشان کرد: طی این سال ها به تفکیک گروه های هدف آموزش پرداخته شده اما محدودیت های ایجادشده نلشی از انتشار ویروسدکرونا باعث توقف طرح های ما از جمله طرح همیار دانش آموز شد.

میر ابراهیمی همچنین به میزان پسماندهای شهری اشاره و عنوان کرد : در سال ۹۶ روزانه ۷۴۰ تا۷۵۰ تن پسماند در شهر جمع آوری میشد که این میزان در سال۹۹ به روزانه ۶۴۳ تن رسید.

وی

آموزش ها و توسعه تفکیک جمع آوری پسماند را در این کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی موثر دانست و اذعان داشت: ۲۵۰خودرو جمع آوری پسماند خشک در سطح شهر فعالیت می کنند و ۴۶غرفه جمع آوری پسماندخشک در سطح شهر وجود دارد که هرساله از همیاران بازیافت به مناسبت روز زمین پاک به قید قرعه تقدیر میشود که امسال هم بدلیل محدودیت های ناشی از شیوع کرونا تقدیر به صورت مجازی صورت می گیرد.

وی یکی از اولویت های خود را تجهیز مشاغل و ادارات به مخازن پسماند خشک اعلام کرد و گفت: آموزش ها در سطح ادارات کامل شده و تقریبا تمامی ادارات تجهیز شدند برنامه بعدی امسال این است که مجتمع های مسکونی را به مخازن جمع آوری پسماند خشک تجهیز نماییم.

میرابراهیمی با اشاره به مخاطرات ایمنی تخلیه زباله در بیرون از شهر و آلودگی هایی که به دنبال دارد گفت: سعی بر این است که سه ایستگاه انتقال زباله در کمربند شهر ایجاد کنیم که یک ایستگاه راه اندازی شده و ایستگاه دوم امسال راه اندازی می شود.

میرابراهیمی از راه اندازی نرم افزار همیاران بازیافت تا اواخر اردیبهشت ماه خبر داد و بیان کرد: در این نرم افزار شهروندان می توانند به محض جمع آوری پسماند درخواست خودرو نمایند و زمان هایی که خودرو می تواند مراجعه کند به آن ها اعلام می شود وخودرو به آن ها معرفی می گردد.

وی اضافه کرد: این سامانه بانک اطلاعاتی می شود که مشارکت هر فرد با مدیریت پسماند رامشخص می نماید تا شهروندان نمونه معین شوند.

سیدعبدالله میر ابراهیمی در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: ساختمان سبز یکی از پروژه هایی است که درحال شروع شدن است که در واقع ساختمان هایی که با موازینی همچون فضای سبز، مدیریت پساب های منازل، انرژی و زباله ایجاد شوند به عنوان ساختمان سبز در سطح شهر مشخص می شوند که این ساختمان ها معافیت در عوارض خواهند داشت.

وی از راه اندازی خط دوم پردازش زباله در سال جاری خبر داد و اظهار کرد: ان شاالله تا پایان سال ۱۴۰۰ هیچ پسماندی را به طور مستقیم دفن نمی کنیم، پسماندها پردازش میشوند و درصد عمده ای تبدیل به کود کمپوست می شوند و یک قسمت هم به عنوان مواد ارزشمند اقتصادی استفاده می شود.

وی استفاده از ظرفیت بخش خصوصی به عنوان سرمایه گذار را یکی دیگر از سیاست های شهرداری اعلام کرد و در این راستا بیان کرد: تمام ظرفیت های سازمان شهرداری آمادگی پذیرش کمک های بخش خصوصی را دارد که در واقع بخش هایی که اقتصادی هستند را به بخش خصوصی واگذار میکنیم تا بتوانند هم فعالیت اقتصادی کرده و هم اشتغال ایجاد نمایند.

سید عبدالله میر ابراهیمی تبدیل پسماند انرژی را یکی دیگر از اولویت های این سازمان دانست و اظهار کرد: فراخوان هایی برای استفاده از بخش خصوصی داشتیم اما چون پروژه هایی با منابع ریالی سنگین و تجهیزات ووماشین آلات وارداتی هستند و با توجه به محدودیت ها و نوسانات قیمت دلار و ریال، اقتصادی بودن و جذابیت پروژه ها ازبین رفته است.

وی اضافه کرد: وزارت نیرو موظف است برقی که از این قسمت تولید می شود خریداری نماید اما به دلیل حجم سرمایه گذاری و عدم رشد عدد خرید برق وزارت نیرو، جذابیت سرمایه گذاری برای بخش خصوصی از بین رفته است که نیاز دارد از مجموعه های دولتی استفاده شود تا بتوان این پروژه ها را آغاز کرد.