به گزارش اکونا پرس،

وی با اشاره به فعال بودن باتری های شماره یک و سه کک سازی ذوب آهن ، اظهار داشت : باتری شماره ۳ کک سازی که درسال ۱۳۹۱ فعالیت خود را آغاز نمود، پس از گذشت چند سال از بهره برداری ، بامشکل دفرمگی ، پیچیدگی ونشتی گاز از ناحیه درب ها مواجه گردید. طبیعتا جایگزینی درب ها با تکنولوژی روز دنیا یعنی درب های فلکسیبل، مستلزم خروج میزان قابل توجهی ارز از کشور و صرف هزینه بالای هفت و نیم میلیون دلار بود .ضمن اینکه بواسطه تحریم های ظالمانه انجام این امر در کوتاه مدت نیز میسر نبود.

یزدان پناه گفت : مدیریت عالی کارخانه در یک تصمیم واقدام جسورانه ، ساخت این درب ها را در داخل شرکت رقم زد . در ابتدا دفتر فنی بخش تولیدات کک ومواد شیمیایی ، طی ۵ ماه کار شبانه روزی وبا صرف ۴ هزار نفر ساعت نیروی کارشناسی و تهیه ۲۵۰ شیت نقشه به روش مهندسی معکوس مراحل طراحی وتهیه نقشه های مورد نیاز را به اتمام رساند . پس از آن مراحل ساخت این درب ها درمجموعه کارگاههای ساخت مدیریت مهندسی نت آغاز گردید . در این کارگاه ها ، کلیه مراحل ساخت از جمله ساخت مدل، فرم گیری ، ریخته گری ، برشکاری ، آهنگری ، جوشکاری ، اسکلت فلزی ، ماشین کاری ، عملیات حرارتی و مونتاژ انجام گردید .

مدیر مهندسی نت ذوب آهن گفت : در ساخت این درب ها ، تمامی مراحل پروسه های تولید به طور کامل در کارگاه های ساخت ذوب آهن انجام شد و خوشبختانه موفق شدیم از اواخر سال ۹۷ که مراحل طراحی به پایان رسید تا مهرماه سال ۹۹ ، جمعا تعداد ۱۶۸ عدد درب را ساخته وجهت مراحل نسوزچینی ونصب ،تحویل بهره بردار محترم نماییم .

وی افزود : شاید بسیاری از هموطنان عزیزمان تصورشان از درب ، یک قطعه ساده باشد، اما باید اشاره نمود که درب های فلکسیبل از پیچیدگی بسیار زیادی در ساخت برخوردار هستند . درب های سمت ماشین باتری کک سازی ، از تعداد ۱۳۰۰ عدد قطعه با تنوع ۲۳۰ نوع قطعه تشکیل شده است . ریخته گری این قطعه بسیار مشکل و جنس این قطعه ، چدن گرافیت فشرده (کامپکت) است . طول درب های فلکسیبل ۷ متر می باشد و با توجه به اینکه نسبت ضخامت قطعه به ارتفاع بسیار کم هست ، در طی فرآیند ریخته گری همواره نگرانی از بابت خطر ترک خوردگی و پیچیدگی و عدم رسیدن ذوب به نقاط مختلف قطعه وجود داشت .که خوشبختانه با دانش فنی کم نظیر پرسنل کارگاه ریخته گری ومدلسازی که در کشور زبانزد همگان می باشد، خوشبختانه هر ۱۶۸ درب فلکسیبل با کیفیت بالا ساخته شد و توانستیم به جمع چند کشور معدود دنیا که سازنده این درب ها هستند بپیوندیم .

یزدان پناه با بیان اینکه هزینه ساخت این درب ها در داخل کشور و بر اساس محاسبات واحد فنی اقتصادی مدیریت مهندسی نت ،حدود یک چهارم قیمت خرید از خارج ارزیابی شده است ، گفت : مهمترین مشکل قبل از نصب این درب ها ، نشت گاز کک بود که آلودگی زیست محیطی برای همکاران شاغل در ناحیه باتری ها و نیز ساکنین محترم شهرهای همجوار به همراه داشت . خوشبختانه نشتی این گاز ها به طور کامل مرتفع شد و این گاز مجدداً در پروسه تولید استفاده می شود. ضمن اینکه اجرای پروژه فوق، تنظیم مناسب تر دمای باتری وکاهش زمان پخت کک وبازیافت مواد اولیه در چرخه تولید را نیز بهمراه داشت. طبیعتا مشکل درب های طرح قدیم نیز که نیاز به حضور مستمر اپراتور جهت تنظیم درب ها را داشت مرتفع گردیده واز ویژگی ارزشمند دربهای فلکسیبل ( رگلاژ وتنظیم مستمر بدون نیاز به حضور اپراتور) بهره لازم گرفته شد.

وی افزود : یکی از ویژگی های خاص و متمایز ذوب آهن اصفهان در مقایسه با صنایع فولادی دگر در کشور ، قابلیت استفاده کامل از گازهای فرآیندی است که در سیکل تولید ایجاد می گردد که این ویژگی ارزشمند در سایر صنایع وجود ندارد . به بیان دیگر در ذوب آهن اصفهان گازهای حاصل از فرآیند تولید در بخش های کوره بلند و کک سازی ، مجدداً و به صورت کامل در سایر بخشها(کوره های نورد و نیروگاه ها) وبعنوان سوخت مکمل بهمراه گاز طبیعی مورد استفاده قرار می گیرد که علاوه بر ذخیره انرژی ، مصرف گاز طبیعی را به میزان قابل توجهی کاهش خواهد داد.

مدیر مهندسی نت ذوب آهن با اشاره به اینکه رضایتمندی ساکنین محترم شهرهای همجوار همواره از اهمیت ویژه های برای مجموعه ذوب آهن برخوردار بوده است، اضافه نمود که اجرای پروژه مزبور وتعویض کلیه درب های طرح قدیم وجایگزینی با درب های فلکسیبل، رضایتمندی ساکنین محترم شهرهای اطراف را به همراه داشته است ، گفت : یکی از موارد مهم که همواره مورد تاکید مدیریت محترم عامل قرار می گرفت، ساخت درب های فکسیبل در حداقل زمان ممکن بود. لذا کارگاه های ساخت ذوب آهن اصفهان ، از زمان شروع ساخت درب های فلکسیبل ، حتی یک روز ساخت این قطعه را متوقف نکردند و بصورت شبانه روزی و کار در ایام تعطیل ،ساخت این درب ها را مطابق با گراف زمانبندی پیش بینی شده دنبال نمودند.

وی افزود : ۷۴ عدد درب سمت کک که در مجاورت بیشتری با شهرهای اطراف بودند در مرحله اول تعویض شدند و در مرحله دوم تعداد ۷۴ عدد درب سمت ماشین هم تعویض گردید و تعداد ۲۰ عدد درب هم به عنوان رزرو ساخته شد . –محسن راعی