به گزارش اکونا پرس،

به نقل از روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قم، حجت‌الاسلام والمسلمین عباس اسکندری در هجدهمین ویژه برنامه «تسبیح سحر» که از جوار حرم مطهر امامزاده موسی مبرقع(ع) و به صورت زنده از سیمای مرکز قم روی آنتن رفت با اشاره به شب‌های قدر اظهار کرد: درک اهمیت و جایگاه این شب اهمیت فراوانی دارد و باید با اتکا به آیات و روایت به این حقیقت برسیم.

وی افزود: شب قدر قابل درک نیست مگر با شناخت انسان کامل زیرا این مسئله، محور شب قدر است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم با اشاره به یکی از یاران امیرالمومنین علی(ع) به نام اصبغ بن نباته عنوان کرد: او ارادت ویژه‌ای به حضرت داشت و در مسیر محبت به ایشان فداکاری‌های بسیار کرده بود؛ او در واپسین روزهای زندگی ایشان نزد حضرت علی(ع) رسیدند تا عیادتی داشته باشد و کلامی از آن حضرت بشنود.

وی ادامه داد: حضرت علی(ع) بیان کردند پیامبر اکرم(ص) در آخرین روزهای زندگی‌شان به من فرمودند به مردم بگو هر کس در حق پدر و مادرش جفا کند ملعون است، هر کس از مولای خود بگریزد ملعون است و هر کس اجر اجیر خود را ندهد لعنت خدا بر او باد؛ این سخن را عینا برای مردم بیان کردم و کسی از انتهای مجلس برخاست و خواستار توضیح بیشتر شد و من هم از پیامبر(ص) همین مسئله را پرسیدم و ایشان فرمودند حق پدر به معنای حق من است زیرا من و علی پدر امت هستیم، گریختن از مولا هم به همین معناست چون من و تو مولای این امتیم و در مورد سومین نکته هم باید به آیه ««قُلْ لا أَسْئَلُکمْ عَلَیهِ أَجْراً إِلاَّ الْمَوَدَّةَ فِی الْقُرْبی» اشاره کرد و اگر کسی محبت اهل بیت(ع) را نداشته باشد ملعون خواهد بود.

اسکندری با بیان اینکه حضرت علی(ع) در سخنی برگرفته از فرمایش حضرت محمد(ص) به مهمترین نکات اشاره کرده‌اند گفت: آخرین کلام مولا علی(ع) در شب قدر، به شناخت انسان کامل یعنی اهل بیت پیامبر مربوط می‌شود، باید بدانیم امکان ندارد اهمیت شب قدر را درک کنیم مگر اینکه به شناخت انسان کامل برسیم.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم مصداق انسان کامل در عصر حاضر را امام زمان(عج) دانست و تصریح کرد: با توسل به رسول خدا(ص) و ائمه اطهار(ع) می‌توانیم به این شناخت برسیم و با اتکا به همین توسل، آنچه صلاح ماست را از خداوند بخواهیم.

وی به ویژگی‌های شب قدر اشاره و ابراز کرد: این شب افضل از هزار ماه است یعنی چیزی حدود 83 سال که با عمر انسان برابری می‌کند، در حقیقت اگر آدمی در شب قدر کار خیری انجام دهد گویی تمام عمر خود را کار خیر کرده است.

اسکندری با بیان اینکه به تصریح قرآن کریم فرشتگان همراه با فرشته اعظم روح در شب قدر به زمین فرود می‌آیند گفت: مقدرات همه عالم همراه با سلام پروردگار در شب قدر برای انسان کامل آورده می‌شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم افزود: نباید از این فرصت بزرگ غفلت کنیم بلکه باید هر آنچه می‌خواهیم از خداوند بخواهیم زیرا پروردگار عالم در این شب بار عام داده و گفته است همه به درگاه من بیایند و دعا کنند.

وی با بیان اینکه با استفاده از فرصت شب قدر و از طریق دعا و مناجات می‌توانیم مقدرات خود را به بهترین وجه از خداوند طلب کنیم گفت: حتی ممکن است انسان نظر پروردگار را جلب کند و حوادث و بلایا را از خود دور کند و به عمر خود بیفزاید زیرا برای خداوند مشکلی نیست که مقدرات را تغییر دهد و بر عمر بندگانش اضافه کند.

اسکندری به اعمال شب قدر اشاره و خاطرنشان کرد: دعا، مناجات و شب زنده‌داری از اعمال مهم این شب محسوب می‌شود ولی در بین همه اینها، افضل اعمال، کسب علم و معرفت و مباحثه علمی است.

مدیرکل اوقاف استان قم با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب پرچم رشد علمی را به دوش گرفته‌اند گفت: لازم است در این شرایط که نیاز به توسعه علم و دانش داریم، از طرق مختلف به این کار کمک کنیم و یکی از این کارها، وقف علمی است زیرا دانشمندان و محققان ایرانی در حال تلاش برای رسیدن به قله‌های علم و دانش هستند و نیاز به پشتوانه‌های مالی دارند.