به گزارش اکونا پرس،

به نقل از اداره ارتباطات واطلاع رسانی اداره کل راه وشهر سازی استان مرکزی، معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران درسفر یک روزه خود به شهر اراک پس از بازدید از سکونتگاه‌های غیررسمی (مناطق حاشیه نشین) اراک از قبیل قنات ناصری، کوی صالح آباد، باغ خلج و کوی امام علی در جلسه بررسی وضعیت سکونتگاه‌های غیررسمی کلانشهر اراک (مصوبات سفر) که با حضور آصفری نماینده اراک خنداب وکمیجان درمجلس شورای اسلامی، مدیرکل راه و شهرسازی، شهردار و جمعی دیگر از مدیران استانی و شهرستانی برگزار شد، شرکت کرد.

دراین جلسه ابتدا مرزبان مدیر کل راه وشهرسازی استان مرکزی گزارشی از عملکرد این اداره کل درحوزه بازآفرینی شهری واقدامات صورت پذیرفته در سکونتگاههای غیر رسمی شهر اراک ارائه نمود.

 درادامه عبوری با اشاره به این که وزارت راه و شهرسازی و شرکت بازآفرینی شهری ایران در محله باغ خلج ورود پیدا کرده و کار بهسازی این محله شروع شده است،گفت: اکنون وضعیت منطقه رو به بهبود است و کار بهسازی دیگر سکونتگاه‌های غیررسمی نیز طی یک اقدام مشترک از سوی شهرداری، وزارت راه و شهرسازی و شرکت بازآفرینی شهری ایران در دستور کار قرار خواهد گرفت.

وی با اشاره به بازدید از سکونتگاه‌های غیررسمی صالح آباد، کوی امام علی و قنات ناصری تصریح کرد:بخشی از این سکونتگاه‌ها در داخل محدوده قانونی شهر و بخشی هم خارج از محدوده قرار دارد و اکنون شهرداری در حال خدمات‌رسانی به آن‌هاست . قطعا نتایج این بازدید و گزارشی که همکاران ما در راه و شهرسازی استان ارایه کردند را به شکل مکتوب به معاونت شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی ارایه خواهیم کرد و پیشنهادهای خود را برای رفع این معضلات در اختیار وزارتخانه قرار می‌دهیم.

دبیر ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار با بیان این که برخی محلات امکان اتصال به صورت منفصل به محدوده قانونی شهر را دارند، اظهار کرد: البته نباید تلقی شود قرار است زمین‌های کشاورزی به محدوده شهر اضافه و در آن ساخت و ساز شود؛ این کار در صورت انجام حتما باید با حفظ زمین‌های باغی و زراعی صورت گیرد و فقط پیشنهاد اضافه شدن محل‌هایی که در آن‌ها ساخت و ساز شده به محدوده شهر ارایه خواهد شد.

وی افزود: ایجاد دسترسی‌های مناسب، پله‌گذاری کوچه‌ها و خیابان‌هایی که وضعیت نابسامانی دارند، تامین خدمات عمومی مانند ساخت درمانگاه و کتابخانه نیز در ستادملی بازآفرینی شهری پایدار مورد بررسی قرار می‌گیرد و برای آن اعتبارات لازم را پیش‌بینی خواهیم کرد.

عبوری عنوان کرد: امروز با استاندار مرکزی نیز دیدار خواهم کرد و بعد از مشخص شدن سهم ملی، استانی و شهرداری تصمیم‌های لازم برای ارایه خدمات عمومی اتخاذ می‌شود.

به گزارش شرکت بازآفرینی شهری ایران، گفتنی است معاون وزیر راه و شهرسازی در بخش پایانی سفر با سید علی آقازاده استاندار مرکزی دیدار و گفت و گو کرد و طرفین به بیان دیدگاه‌های خود جهت تشریک مساعی و بهبود وضعیت مناطق هدف بازآفرینی پرداختند