به گزارش اکونا پرس،

به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم، سیدموسی حسینی کاشانی روز یکشنبه در گفت و گویی افزود: تعداد سالن‌های سینمایی استان قم از ۳ سالن در سال ۹۲ به ۹ سالن و تعداد سینماهای فعال در این مدت نیز از ۲ سینما به ۶ سینما افزایش یافته است.

وی با تاکید بر تلاش برای ارتقای زیرساخت‌های فرهنگی استان به سطح استاندارد گفت: اقدام‌های خوبی برای ارتقای زیرساخت‌های فرهنگی قم انجام شده است که نتیجه این برنامه‌ریزی‌ها در حال نمایان شدن است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم خاطرنشان کرد: افزایش تعداد نگارخانه‌‎ها، سالن‌های نمایش و سینماهای استان در سال‌های اخیر نوید جهش در حوزه زیرساخت‌های فرهنگی را می‌دهد.

وی با مقایسه تعداد مجوزهای فیلم صادر شده در این استان گفت: این تعداد مجوز از ۸۳ مجوز در سال ۹۲ به ۱۳۶ مجوز در سال ۹۸ افزایش یافته است که رشد حدود ۹۳ درصدی را نشان می‌دهد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم اظهار داشت: توسعه زیرساخت‌های سینمایی در استان با استقبال خوب مردم نیز مواجه شده است به گونه‌ای که تعداد تماشاگران سینمایی در قم با رشد ۲۳۹ درصدی از ۱۷۸ هزار تن در سال ۹۲ به بیش از ۶۰۴ هزار تن در سال ۹۸ افزایش یافت.

حسینی کاشانی ادامه داد: هم اکنون ۱۳ آموزشگاه آزاد سینمایی،‌ ۱۹۷ مرکز بازی‌های رایانه‌ای و ویدئویی، ۵۷ آموزشگاه آزاد هنری،‌ هفت سالن اجرای نمایش، ۱۲۲ کانون آگهی و تبلیغاتی و ۵۶ موسسه فرهنگی قرآن و عترت در این استان وجود دارد که عملکرد قم در تمام این حوزه‌ها در سال‌های اخیر رشد داشته است.

وی برگزاری جشنواره‌های سینمایی را از جمله اقدامات مهم برای توسعه و پیشرفت کیفی تولیدات سینمایی در استان دانست و گفت: با پیگیری‌های انجام شده قم سالانه میزبان هفت رویداد مهم سینمایی است که اکران فیلم‌های جشنواره فجر یکی از مهمترین این رویدادهاست.

حدود ۵۰۰ هنرمند حرفه‌ای و متخصص در بخش‌های مختلف از جمله فیلم‌نامه‌نویسی، گریم، طراحی صحنه، کارگردانی، طراحی لباس، فیلم‌برداری، صداربرداری، تدوین و بخش‌های مختلف مرتبط با تولید فیلم در قم حضور دارند.

سینما ونوس با ۳۰۰ صندلی، سینما تربیت با ۵۰۰ صندلی، سینما آیه با ۱۴۰ صندلی، سینما آوینه با ۲۲۰ صندلی، سینما شهر آفتاب با ۶۲۰ صندلی و سینمای کودک وابسته به کانون پروش فکری کودکان و نوجوانان با ۲۰۰ صندلی، ۶ سینمای فعال استان قم هستند.