به گزارش اکونا پرس،

به نقل از سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی ، مهندس زارعی گفت: استان مرکزی با تدوین سند راهبردی بخش کشاورزی و اولویت توسعه کشت‌های گلخانه‌ای، سالانه باید۲۰هکتار گلخانه احداث کند. ۱۶۰ هکتار گلخانه به مجموع گلخانه‌های استان افزوده می‌شود مدیر باغبانی تاکید کرد که در حال حاضر برنامه زمان بندی شده سه ساله در تمامی شهرستان‌ها برای احداث گلخانه‌های بزرگ در حال اجراست و تا پایان امسال باید ۱۶۰هکتار گلخانه به مجموع گلخانه‌های استان افزوده شود.

به گفته وی، مرکزی با دارا بودن بهترین شرایط آب و هوایی و خاک حاصلخیز یکی از مستعدترین استانها برای تولیدات کشاورزی گلخانه ای است.

زارعی با تشریح مزایای کشت گلخانه ای گفت: در ابتدای فعالیت دولت تدبیر و امید مساحت گلخانه های استان مرکزی ۴۵۰هکتار با تولید .۲۰ هزار تن انواع سبزی و صیفی بود. او ادامه داد: مساحت گلخانه های استان تا پایان سال ۱۳۹۹ به ۷۸۰هکتار افزایش یافته و ۶۰هزار تن انواع محصول سبزی و صیفی شامل خیار، گوجه، فلفل و سایر اقلام از این گلخانه ها تولید شده است. مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان مرکزی نیز با بیان اینکه سال ۱۳۹۹ بیش از حدود ۴۰ هکتار گلخانه در استان مرکزی احداث شده است، گفت: در حال حاضر ۱۹ هکتار گلخانه در دست اجرا است و مرکزی هکتار مجتمع گلخانه‌ای در استان در حال برنامه‌ریزی، مطالعه و احداث زیرساخت است.

مهندس زارعی با اشاره به صادرات محصولات گلخانه‌ای استان به سایر کشورها نیز یادآور شد: در سال ۱۰ هزارتن صادرات محصولات گلخانه‌ای استان اتفاق افتاد و سال گذشته نیز صادرات محصولات گلخانه‌ای به کشورهای حاشیه خلیج فارس وروسیه چند کشور دیگر انجام شد.

وی با بیان اینکه بیشترین سطح کشت محصولات گلخانه‌ای استان مرکزی به گل و گیاهان زینتی اختصاص دارد، که به کشورهای کانادا، آلمان، چین ، تایلند و امریکا گفت: کشت های دیگر از جمله سبزی وصیفی در گلخانه‌ای استان تولید می‌شود ضمن اینکه به دنبال احداث شهرک گلخانه‌ای دیگری دراستان مرکزی هستیم. علاوه بر رغبت کشاورزان و سرمایه گذاران به این نوع کشت در استان مرکزی توسعه شهرک‌های گلخانه‌ای استان مرکزی از رویکردهای اصلی مدیریت ارشد استان به شمار می‌رود به طوریکه استاندار مرکزی توسعه این بخش کشاورزی را جزو اولویت‌ها در سند راهبردی استان نهادینه کرده است.