به گزارش اکونا پرس،

به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم، سیدموسی حسینی کاشانی افزود: صنعت چاپ و نشر قم با همه مشکلات ناشی از شیوع کرونا و گرانی‌های تحمیل شده به آن به دلیل ظرفیت‌های بزرگ و کم‌نظیر خود، مسیر ترقی و پیشرفت‌ را ادامه طی کرده است.

وی با اشاره به آمار مقایسه‌ای سال ۹۲ و ۹۸ گفت: تعداد ناشران استان از یک‌هزار و ۱۵ ناشر در سال ۹۲ به یک‌هزار و ۳۲۹ نشر، تعداد چاپخانه‌ها و واحدهای وابسته از ۲۳۲ به ۲۹۷ واحد و تعداد کتاب فروشی‌های این استان درمدت ذکر شده از ۱۲۰ به ۲۰۰ کتابفروشی افزایش یافته ‌است.

وی با تاکید بر ضرورت استمرار کمک به صنعت چاپ و نشر گفت: در صورتی که از این صنعت در قم حمایت لازم صورت گیرد، آورده و ارزش افزوده قابل توجهی از نظر بازار داخلی و خارجی کتاب را برای استان به بار خواهد آورد.

حسینی کاشانی اظهار داشت: به منظور کمک به صنعت چاپ و نشر استان و ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی، طرح خرید کتاب از ناشران استان طی سال‌های اخیر همواره مورد تاکید بوده به گونه‌ای که این خرید با رشد ۴۰۰ درصدی از پنج میلیارد ریال در سال ۹۲ به بیش از ۲۲ میلیارد ریال در سال ۹۸ افزایش داشته ‌است.

وی یادآور شد: همچنین در راستای حمایت از مولفان استانی، آثار و کتب ارزشمند نویسندگان قم بعد از تایید در کمیته کتب ارزشمند اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی از حمایت‌های قبل از چاپ برخوردار می‌شوند.

ایشان گفت: این استان از لحاظ صدور مجوز چاپ کتاب در رتبه دوم کشور قرار دارد، به گونه‌ای که در سال‌های اخیر به طور متوسط بیش از ۱۰ هزار مجوز چاپ کتاب در قم صادر شده‌ است.

حسینی کاشانی ادامه داد: تعداد مجوز چاپ کتاب در این استان از حدود ۶ هزار مجوز در سال ۹۲ با رشد ۷۸ درصدی به بیش از ۱۰ هزار مجوز در سال ۹۸ افزایش یافته‌ که این آمار در سال‌های اخیر حفظ شده ‌است.

وی همچنین به رشد تیراژ کتاب‌های منتشر شده در این استان اشاره کرد و گفت: تیراژ کتاب‌های منتشر شده در این استان از بیش از ۱۵ میلیون و ۱۸۶ هزار جلد به بیش از ۱۸ میلیون و ۴۴۵ هزار جلد کتاب در سال ۹۸ افزایش یافته‌ است.

وی در ادامه با اشاره به فعال شدن سامانه جامع صدور مجوز کتاب و بهره‌گیری از این سامانه در قم، افزود: با توجه به این‌که استان قم رتبه اول چاپ کتاب دینی و رنیه دوم چاپ کتاب در کشور را داراست، به همین دلیل بهره‌گیری از این سامانه، بخش زیادی از فرایند دست و پا گیر صدور مجوز به صورت سنتی حذف شد.

حسینی کاشانی با بیان اینکه الکترونیکی شدن خدمات به عنوان یک اولویت در دستور کار است، گفت: ارائه صدور مجوز کتاب به صورت الکترونیکی علاوه بر صرفه‌جویی در مصرف کاغذ نقش مهمی در افزایش سرعت صدور مجوز کتاب شده ‌است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم یادآور شد: هم‌اکنون تمام درخواست‌های حوزه کتاب و تالیف به صورت الکترونیکی انجام می‌شود و تمام ناشران استان بدون حضور فیزیکی می‌توانند کارهای اداری خود را انجام دهند.