به گزارش اکونا پرس،

به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل پتروشیمی شازند، 

دستور برگزاری جلسه مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت پتروشیمی شازند استماع گزارش هیات مدیره و بازرس قانونی، انتخاب اعضای هیات مدیره، تصویب صورت های مالی سال (دوره)  مالی منتهی به 30 اسفند ماه 1399، انتخاب حسابرس و بازرس قانونی، انتخاب روزنامه کثیرالانتشار، تعیین حق حضور اعضای غیر موظف هیات مدیره، تعیین پاداش هیات مدیره و سایر موارد بود که بر اساس رای گیری بعمل آمده آقای عباس باباگل زاده کشتلی به عنوان رئیس مجمع، آقای علیرضا بنی اسدی به عنوان ناظر مجمع، آقای حمید فهیمی به عنوان ناظر مجمع و آقای سیروس صالحی به عنوان دبیر مجمع انتخاب گردیده و نماینده سازمان حسابرسی، گزارش حسابرس مستقل و بازرس قانونی به مجمع عمومی صاحبان سهام را قرائت نمود.

سپس مهندس ابراهیم ولدخانی عضو هیات مدیره و مدیر عامل پتروشیمی شازند طی سخنانی ضمن عرض خیر مقدم به اعضای محترم مجمع عمومی عادی سالیانه پتروشیمی شازند و تقدیر و تشکر از نمایندگان سهامداران حقیقی و نمایندگان سازمان بورس و حسابرسی به بیان بخشی از عملکردها و کارنامه کاری پتروشیمی شازند در سال مالی 1399 پرداخت.

عملکرد پتروشیمی شازند در سالی پر فراز و نشیب

وی عنوان داشت: سال 1399 یکی از سخت ترین و پر چالش ترین سال کاری در عمر فعالیت های تولیدی شرکت پتروشیمی شازند بوده است. از طرفی شیوع جهانی ویروس کرونا و بسته شدن مرزهای صادراتی کشور و از طرف دیگر اعمال شدیدترین فشارها و تحریم های ظالمانه بین المللی و همچنین افزایش بی سابقه نرخ ارز و قیمت خوراک نفتا سبب شد که پتروشیمی شازند شرایطی را تجربه نمایند که تاکنون نظیر آن در  طول دوران کاری شرکت وجود نداشته است.

مدیرعامل پتروشیمی شازند اظهار نمود: خطوط تولیدی واحدهای پتروشیمی در تمامی روزها و ماه های سال باید بدون وقفه به تولید محصولات بپردازند و امکان توقف در خط تولید وجود ندارد. در سال 1399 بنا به دلایل یاد شده و همچنین تعطیلی تعداد زیادی از صنایع داخلی تا اوایل تیرماه و علاوه بر آن بسته بودن مرزهای کشور، بخش عمده ای از محصولات تولیدی در انبارهای مجتمع و حتی در فضای باز انباشته شده بود که خوشبختانه با اقدامات موثر و تمهیدات لازم از سوی همکاران، برای نخستین بار بخشی از محصولات صادراتی شرکت از طریق حمل و نقل ریلی به کشور ترکیه صادر شد و خوشبختانه شرایط شرکت از جهت انباشت محصولات تولیدی تا حدودی مساعد شد.

مهندس ولدخانی گفت: شرایط شش ماهه نخست سال 1399 شرایطی سخت و غیرقابل پیش بینی بود، اما به لطف خداوند متعال و تلاش شبانه روزی و جهادی همکاران، بر اساس یک استراتژی صحیح و حرکت به سوی تولیدات هوشمندانه توانستیم محصولاتی با حاشیه سود بیشتر تولید و روانه بازارهای داخلی و صادراتی نماییم.

وی افزود: با توجه به محدودیت در تولید و مصرف اتیلن، یکی از سیاست های اصلی شرکت، تولید بهینه محصولات با حاشیه سود بیشتر و ارزش افزوده بالاست که خوشبختانه این مهم در سال 1399 محقق گردید و اگر محدودیت های تولید و تامین محصولات برای صنایع پایین دستی داخلی وجود نداشت، امکان صادرات بخش عمده ای از محصولات تولیدی پتروشیمی شازند به اقصی نقاط دنیا وجود داشت و در سال گذشته تولید محصولات جدید پلیمری یکی از اقدامات موثر شرکت در جهت تولید بهینه محصولات با حاشیه سود بالا بوده است. همچنین برخی از محصولات تولیدی پتروشیمی شازند نظیر: اتیلن اکساید، دو اتیل هگزانول و... از محصولات یونیک این شرکت می باشد که تولید آن نقش حیاتی در کشور دارد و در سال 1399 با وجود تمامی موانع و مشکلات، سعی بر آن شد در تولید این محصولات مهم و حیاتی وقفه ای ایجاد نگردد.

مدیرعامل پتروشیمی شازند با اشاره به تامین خوراک مورد نیاز مجتمع یادآور شد: این شرکت یکی از بزرگترین مصرف کنندگان خوراک مایع (نفتا) در صنایع پتروشیمی کشور بوده که تامین به موقع خوراک از اولویت های اصلی شرکت است و تامین خوراک مورد نیاز بر عهده شرکت های پالایشگاهی امام خمینی (ره) شازند و اصفهان می باشد، اما به دلیل شرایط خاص کشور و ماموریت های محوله دیگری که بر عهده این شرکت های پالایشگاهی است، لذا به منظور تامین به موقع خوراک مورد نیاز مجتمع پتروشیمی شازند، مجبور می شویم این خوراک را از اقصی نقاط کشور تامین و به مجتمع ارسال نماییم.

اخذ تخفیفات ویژه در نرخ خوراک دریافتی

وی اظهار کرد: قیمت نفتای تولیدی در کشور به منظور صادرات 250 دلار می باشد، در حالی که این خوراک با قیمت 400 دلار به پتروشیمی شازند فروخته می شود و این در حالی است که 80% قیمت تمام شده محصولات تولیدی شرکت را خوراک تشکیل می دهد که خوشبختانه با پیگیری های حقوقی بعمل آمده از مبادی ذیربط مبنی بر گران فروشی برخی از شرکت های پالایشگاهی کشور،مبلغی بالغ بر 3500 میلیارد ریال تخفیف عائد شرکت شد که این اقدام یکی از اقدامات ارزشمند و موثر در سال 1399 می باشد.

دریافت به موقع خوراک و نقش آن در سودآوری شرکت

 مهندس ولدخانی افزود: یکی از تاثیرگذارترین عوامل در سودآوری شرکت، تامین به موقع خوراک و استفاده بهینه از آن می باشد. پتروشیمی شازند روزانه قریب به 2600 تن خوراک مصرف می نماید که در سال گذشته سعی بر دریافت و استفاده حداکثری از خوراک های سبک بوده است. با توجه به فرایند تولیدات پتروشیمی شازند، در کنار تولید محصولات اصلی، تولید محصولات فرعی نظیر محصول بنزین پیرولیز نهایی (PGH) نیز در واحدهای تولیدی این مجتمع صورت می گیرد که مطابق صورت های مالی موجود، 30% از فروش ماهیانه شرکت مربوط به تولید این محصول فرعی می باشد، در حالی که در سال 1399 به دلیل تشدید تحریم های ظالمانه و همچنین حضور شرکت های پخش و پالایش در بازار صادراتی افغانستان و صادرات بنزین شرکت های یاد شده با مبلغی پایین تر از محصول صادراتی پتروشیمی شازند، این شرکت عملاً صادراتی به کشور افغانستان نداشته ، اما همانطور که بیان شد، تولیدات هوشمندانه پتروشیمی شازند منجر به بهبود عملکرد تولیدی شرکت در سال 1399 گردید. با این وجود در سال جاری نیز با برگزاری تندر به دنبال صادرات محصول A87 می باشیم که امیدواریم بتوانیم این محصول را با قیمت 260 تا 270 دلار صادر نماییم.

مدیرعامل پتروشیمی شازند به دریافت نخستین محموله خوراک از پالایشگاه ستاره خلیج فارس اشاره داشته و عنوان نمود: در سال گذشته برای نخستین بار، بخشی از خوراک مورد نیاز مجتمع پتروشیمی شازند از طریق خط لوله و از نفتای خریداری شده از شرکت پالایشگاه ستاره خلیج فارس وارد مجتمع شد که دریافت خوراک از طریق خط لوله، حداقل 50% نسبت به حمل و نقل زمینی صرفه جویی عائد شرکت نمود.

وی یادآور شد: یکی از اقدامات موثر در خصوص تامین به موقع خوراک مورد نیاز شرکت، استفاده از ظرفیت های شرکت های مینی ریفانری کشور می باشد که بین 14 تا 16 % محصولات این مینی ریفاینرها نسبت به محصولات پخش و پالایش کمتر بوده که می توان با استفاده از خوراک تولیدی این شرکت ها،  به اشتغالزایی پایدار در این بخش نیز کمک شایانی نمود.

مهندس ولدخانی خاطر نشان ساخت: در نوع خوراک دریافتی آیتم هایی نظیر: خوراک سبک، خوراک سنگین، پنتان و یا  LPG بسته به نوع مصرف واحدهای تولیدی مجتمع پتروشیمی شازند مورد نظر می باشد و سعی بر آن داریم تا یک سبد متنوع از انواع خوراک ها با توجه به صرفه اقتصادی برای شرکت فراهم نماییم. شرکت پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند برشی به عنوان C4 تولید می نماید که در سال 1399 سعی بر دریافت و تبدیل 200 تن از این نوع برش را در پتروشیمی شازند داشتیم که تبدیل آن موجب افزایش تولید اتیلن و کاهش تولید محصولات فرعی در شرکت می شود. همچنین یکی از برنامه های این شرکت، فروش برش های C5، C6 و C7 به صورت تفکیکی است که این مهم در دست اجرا می باشد.

پتروشیمی شازند، تنها تولید کننده گریدهای پزشکی در کشور

 مدیرعامل پتروشیمی شازند به تولید انوع گریدهای پزشکی در دوران پاندمی ویروس کرونا اشاره داشته و گفت: گرید اسپان باند یکی از گریدهای اصلی در تولید ماسک ها و ماده اولیه گان های پزشکی است و پتروشیمی شازند در راستای تحقق اهداف و رسالت های مسئولیت اجتماعی به عنوان تنها تولید کننده این نوع گرید، ضمن تامین نیاز کشور، نقش بسزایی در حفظ سلامت جامعه در دوران کرونا ایفا نموده تا جایی که شرایط صادرات آن نیز فراهم گردیده است.

وی در ادامه یادآور شد: هگزان یکی از محصولات مورد نیاز در برخی از واحدهای مجتمع پتروشیمی شازند است که در گذشته سالانه بالغ بر 2000 تن از این محصول از خارج کشور وارد می شد که خوشبختانه با تلاش های همکاران ساعی و متخصصین شرکت، این محصول در کشور بومی سازی شده و ضمن قطع واردات آن ، در سال 1399 مبلغی معادل 2 میلیون دلار صرفه جویی ارزی کسب نموده ایم. ضمناً در حال حاضر پژوهش های تحقیقاتی به منظور دریافت هگزان از شرکت های پالایشگاهی در حال اجرا می باشد.

تولید صادرات محور پتروشیمی شازند

مهندس ولدخانی به اهمیت تولیدات برخی از واحدهای مجتمع پتروشیمی شازند اشاره داشته و بیان نمود: واحد بوتادین رابر واقع در ناحیه دو بهره برداری از واحدهای مهم این مجتمع می باشد که تولیدات آن در صنایع تایر سازی و لاستیک سازی کاربرد دارد و در سال گذشته با اقدامات فنی و تخصصی صورت پذیرفته در این واحد، کیفیت محصولات تولیدی آن افزایش چشمگیری یافته و شرایط صادرات آن تسهیل شده است.

همچنین واحد اتیلن اکساید ناحیه سه بهره برداری نیز به عنوان یک واحد بزرگ و  یونیک در کشور به تولید گازهای مورد استفاده در استریل تجهیزات اتاق های عمل بیمارستانی، صنایع دارویی و... می پردازد که در سال 1399 متخصصین شرکت موفق به دستیابی به دانش فنی طراحی، ساخت و نصب راکتور چهارم این واحد در داخل شرکت شدند که با راه اندازی راکتور جدید، شاهد افزایش 25 درصدی در تولیدات واحد اتیلن اکساید پتروشیمی شازند می باشیم.

مدیرعامل و عضو هیات مدیره پتروشیمی شازند به اهمیت استفاده از کاتالیست ها در واحدهای پتروشیمی اشاره کرده و عنوان نمود: کاتالیست ها به عنوان یکی از مواد اولیه ضروری در صنایع پتروشیمی نقش کلیدی و حیاتی داشته و طی سالیان اخیر به دلیل اعمال تحریم های ظالمانه بین المللی، امکان تامین آن از منابع و لایسنسورهای اصلی وجود ندارد. اما با خودباوری و تکیه بر توانمندی داخلی، تعدادی از این کاتالیست ها با همکاری شرکت پژوهش و فناوری در داخل کشور بومی سازی و در تعدادی از واحدهای تولیدی مجتمع شازند مورد استفاده قرار می گیرد. یادآور می شود برخی از کاتالیست های مستعمل موجود در مجتمع دارای فلزهای گرانبهایی نظیر پالادیم و یا رودیم می باشد که به لطف خدا و با تلاش همکاران، از کاتالیست های مستعمل موجود در مجتمع،دو کاتالیست بازیافت شده و مجددا در خط تولید استفاده می شود.

نقش پتروشیمی شازند در ارزآوری کشور

مهندس ولدخانی در ادامه اظهار نمود: در طی سه سال گذشته پتروشیمی شازند بیش از 1 میلیارد و 350 میلیون دلار ارزآوری را برای کشور تحصیل نموده است که بخش عمده ای از ارز حاصل از صادرات محصولات تولیدی شرکت، به چرخه بانکی کشور وارد و تحویل صرافی بانک ملی شده و تنها بخشی از این ارز به منظور تهیه مواد، تجهیزات و قطعات مورد نیاز واحدهای تولیدی در اختیار شرکت می باشد.

پتروشیمی شازند؛ نگین سبز صنعت کشور

 وی به برنامه ها و اقدامات محیط زیستی شرکت پتروشیمی شازند اشاره کرده و یادآور شد: توجه به مسائل محیط زیستی همواره در دستور کار این شرکت قرار دارد و همکاری های خوبی با سازمان محیط زیست در این زمینه صورت پذیرفته است. از آنجایی که کلیه فعالیت های پتروشیمی شازند در زمینه فعالیت های محیط زیستی به صورت آنلاین و شبانه روزی توسط سازمان حفاظت محیط زیست پایش می شود، خوشبختانه شرکت طی سالیان اخیر در زمره صنایع پاک قرار دارد و مسئولین منطقه به خصوص نماینده محترم فعلی مردم شهرستان شازند در مجلس شورای اسلامی نیز حمایت های خوبی از فعالیت های پتروشیمی شازند در این بخش داشته اند که از حمایت های ایشان تشکر و قدردانی را داریم.

در جلسه مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت پتروشیمی شازند، مهندس ولدخانی به موارد دیگری نظیر: بومی سازی محصول اتمر 163 توسط محققین واحد تحقیق و توسعه شرکت و جلوگیری از واردات این محصول، بازسازی و استفاده مجدد از پیکج سرما ساز متان واقع در واحد بوتاکلر (یکی از واحدهای مجتمع پتروشیمی شازند که طی سالیان گذشته به صورت کامل از مدار سرویس خارج شده بود که مجددا مورد استفاده قرار گرفت)، پیگیری اجرای طرح جامع آب و پساب در شرکت به منظور کاهش بهره برداری از منابع آبی زیر زمینی منطقه و استفاده مجدد از پساب تولید شده در مجتمع، مذاکره مستمر با مسئولین استان به منظور استفاده از فاضلاب شهرهای اراک، شازند و مهاجران به منظور تصفیه و جایگزینی در قالب آب های صنعتی مورد نیاز واحدهای تولیدی مجتمع، انعقاد قرارداد با یکی از شرکت های دانش بنیان کشور به منظور تبدیل محصول PGH به بنزن و همچنین اجرای فاز مطالعاتی دریافت OFF GAZ از پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند به منظور تولید پروپیلن در شرکت پتروشیمی شازند اشاره نمود.

کارنامه درخشان پتروشیمی شازند در سال مالی 1399

مدیرعامل پتروشیمی شازند در پایان سخنان خود ضمن اشاره به کارنامه موفق و عملکرد درخشان شرکت پتروشیمی شازند در سال مالی 1399 و افزایش 64 درصدی فروش، افزایش 278 درصدی سود ناخالص، افزایش 310 درصدی سود عملیاتی،افزایش 208 درصدی سود خالص، افزایش 184 درصدی سرمایه در گردش، افزایش 146 درصدی نسبت سود عملیاتی به فروش، افزایش 117 درصدی نسبت بازده مجموع دارایی ها و افزایش 221 درصدی نسبت بازده حقوق صاحبان سهام در این سال، از حمایت های بی دریغ سهامداران محترم حقیقی و حقوقی و نیز اعضای محترم هیات مدیره به پاس نتایج ارزنده در فعالیت و دستاوردهای شرکت پتروشیمی شازند تقدیر و تشکر نمود.

در ادامه مهندس ولدخانی مدیرعامل پتروشیمی شازند و دکتر باباگل زاده ریاست مجمع، به برخی از سوالات سهامداران که از طریق سامانه پیامکی 300082120 ارسال شده بود، پاسخ های لازم را ارائه نمودند.

 همچنین صورت های مالی شرکت پتروشیمی شازند برای سال منتهی به 30/12/1399 و گزارش فعالیت هیات مدیره به تصویب مجمع رسید.

با تصویب مجمع به ازای هر سهم مبلغ 3700 ریال سود به تمامی سهامداران حقیقی و حقوقی با اولویت پرداخت به سهامداران حقیقی به تصویب رسید.

ضمنا بر اساس تصمیمات اعضای محترم مجمع عمومی، سرمایه گذاری گروه توسعه ملی، صندوق بازنشستگی کشوری، سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین، سرمایه گذاری گروه توسعه ملی و سرمایه گذاری مدیریت سرمایه مدار به مدت دو سال  به عنوان اعضای هیات مدیره جدید پتروشیمی شازند انتخاب شدند و سازمان حسابرسی به عنوان بازرس قانونی و حسابرس شرکت و سازمان حسابرسی به عنوان بازرس علی البدل انتخاب گردیدند.

شایان ذکر است روزنامه های کثیر الانتشار اطلاعات و دنیای اقتصاد به عنوان روزنامه های رسمی شرکت پتروشیمی شازند از سوی مجمع مشخص شد.