به گزارش اکونا پرس،

به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم، محمدجواد محرابی در گفت‌وگویی، ضمن گرامیداشت روز خبرنگار اظهار کرد: قم به معنای واقعی فراتر از یک استان است و فعالیت در عرصه خبر در استان قم با سایر استان‌ها بسیار متفاوت است.

وی با بیان اینکه اخبار این استان اغلب ظرفیت انتشار ملی و گاهی فراملی دارد، تصریح کرد: شرایط ویژه استان قم مانند وجود بارگاه بانوی کرامت حضرت معصومه (سلام‌الله‌علیها)، بیوت مراجع بزرگ شیعه و وجود مراکز بزرگ پژوهشی شیعه، موجب آمد و شد بسیاری از شخصیت‌های سیاسی به استان قم شده و انتشار خبر در استان قم با سایر استان‌ها بسیار متفاوت است و در این راستا خبرنگاران نیز وظیفه خطیری برعهده دارند.

معاون مطبوعات و تبلیغات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم با اشاره به یکی از ویژگی‌های استان قم درعرصه رسانه گفت: در این استان جدای از انتشار اخبار در حوزه عمومی، دارای رسانه‌های تخصصی در موضوعات مختلف است.

وی افزود: رسانه‌هایی در قم فعالیت دارند که در زمینه علمی و پژوهشی فعالیت دارند و به‌واسطه موسسات علمی که در استان قم وجود دارد این نشریات نیز تخصصی است که در حوزه تولید محتوا و تولید علم وظیفه سنگینی را بر عهده دارند.

محرابی اضافه کرد: جایگاه رسانه‌های استان قم به دلیل ویژه‌ای که در این استان وجود دارد بسیار مهم و خطیر است و با توجه به مشکلاتی که با شیوع ویروس کرونا و پس از اعلام شناسایی آن در قم، مشکلات جدی به‌وجود آمد رسانه‌های قم شرایطی متفاوت را تجربه کردند.

وی بیان کرد: اصحاب رسانه در این برهه زمانی برای اطلاع‌رسانی صحیح به مردم و همراهی با ستاد ملی مقابله با کرونا و دانشگاه علوم پزشکی از جان مایه گذاشتند و پای کار بودند و نتیجه فعالیت‌ها در حوزه مطبوعات به مدیریت این بیماری در استان قم کمک شایانی کرد.

معاون مطبوعات و تبلیغات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اقداماتی که در راستای ارتقاء سطح دانش و تخصص اصحاب رسانه صورت می‌گیرد عنوان کرد: دوره‌های آموزشی مورد نیاز اصحاب رسانه را با همکاری مرکز مطالعات و توسعه رسانه‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور اساتید برجسته دانشگاهی برگزار کرده‌ایم.

وی اضافه کرد: هرسال دوره‌های مقدماتی و تکمیلی برگزار می‌شود و هر دو سال یک‌بار دوره‌های حرفه‌ای آموزش روزنامه‌نگاری در دستور کار است، اما شیوع ویروس کرونا شرایط را سخت کرده و نتوانستیم این دوره‌ها را برگزار کنیم که امیدواریم با کم‌رنگ شدن کرونا دوباره این دوره‌های تخصصی را برای بالا بردن سطح و توان حرفه‌ای خبرنگاری داشته باشیم تا کمکی به رشد و توسعه کمی و کیفی رسانه داشته باشیم.

محرابی خاطرنشان کرد: شرایط خبری در استان قم بسیار خاص است و دفاتر مرکزی سه خبرگزاری در قم واقع شده و از خبرگزاری‌های تخصصی در نظام جمهوری اسلامی محسوب می‌شوند و همه این مسائل دست به دست هم داده سطح اصحاب رسانه در قم نسبت به سایر استان‌ها بسیار حرفه‌ای‌تر باشد.