به گزارش اکونا پرس،

بیژن سلیمانپور روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگاران، افزود: از مردم شهرهای اطراف به ویژه تهرانی ها درخواست می کنیم طی روزهای آینده به قم سفر نکنند چرا که امکان ورود به این استان وجود ندارد.

رییس شورای اطلاع رسانی استان قم ادامه داد: در شرایط کرونایی حاضر صرفا گروه یک اصناف و برخی مشاغل ضروری و اساسی اجازه فعالیت با رعایت پروتکلهای بهداشتی دارند و فعالیت اصناف عرضه کننده کالاهای غیرضروری ممنوع است.

وی اضافه کرد: از فردا تا روز شنبه هفته آینده تمام ادارات استان تعطیل خواهند بود و فقط دستگاه های خدمات رسان و برخی نهادها با ماهیت امدادی و ایمنی با یک سوم نیروهای خود مشغول خدمت رسانی به مردم خواهند بود.

معاون سیاسی و امنیتی استانداری قم عنوان کرد: ما معتقدیم هم می توان اقامه عزا نمود و هم پروتکلهای بهداشتی را رعایت کرد به شرط آن که مردم از هر چیزی که موجب ازدحام و تراکم شود؛ دوری کنند.

وی یادآور شد: مجموعه مدیریت استان قم تا روز عاشورا در خدمت مردم و هیات‌های مذهبی خواهد بود تا مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا به درستی اجرا شود.

سلیمانپور ابراز داشت: سال گذشته قاطبه هیات های ریشه دار و اصیل قم دسته روی های متداول خود را ماه محرم را تعطیل کردند اما با این وجود برخی هیات ها نیز با اصرار بر انجام این کار در شرایط کرونایی، اجتماعات خطرآفرینی را شکل دادند.

رییس شورای اطلاع رسانی استان قم افزود: طبق مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا، برپایی هر گونه مراسم آیینی در فضاهای مسقف ممنوع و این مراسمات صرفا در فضاهای باز با رعایت فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و حداکثر زمان ۲ ساعت مجاز است.

وی با درخواست مجدد از هیات های مذهبی بر رعایت کامل پروتکلهای بهداشتی گفت: منویات مقام معظم رهبری در این خصوص فصل الخطاب است و باید ضمن بهره مندی از فیوضات و معنویت ماه محرم و صفر، حفظ جان و سلامت جامعه به عنوان یک رویکرد و اولویت مهم در دستور کار قرار بگیرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: وضعیت بیماری کرونا در قم شرایط بغرنج و دشواری را تجربه می کند و روز به روز آمار مبتلایان و فوتی ها بیشتر می شود.

سلیمانپور با اشاره به بستری بودن نزدیک به یک هزار بیمار کرونایی در قم، ادامه داد: هم اکنون ظرفیت تخت های درمانی اختصاص داده شده قم به بیماران کرونایی اشباع شده و با تداوم روند کنونی کادر درمان بیش از گذشته فرسوده و خسته شده اند.

رییس شورای اطلاع رسانی استان قم یادآور شد: واکسیناسیون عمومی و ایجاد ایمنی جمعی  یک رویکرد بلندمدت و زمان بر است و تا دریافت واکسن توسط تمام گروه های هدف چاره ای جز رعایت پروتکلهای توسط عموم مردم وجود ندارد.

وی ادامه داد: هم اکنون ۱۷ مرکز تجمیعی واکسیناسیون کرونا در قم فعال بوده و روزانه ۱۷ تا ۲۰ هزار دوز واکسن به گروه های سنی مجاز ترزیق می شود.

معاون استاندار قم تاکید کرد: به هر اندازه که واکسن تامین شود قم آمادگی افزایش مراکز تجمیعی و واکسیناسیون بیشتر مردم را دارا می باشد.

وضعیت کرونایی قم که از ۲۷ خردادماه پس از ۴۰ روز از وضعیت نارنجی به زرد بهبود یافته بود بر اساس آخرین رنگ‌بندی اعلام شده توسط نرم‌افزار ماسک، از تاریخ نهم تیرماه جاری بار دیگر جزو شهرهای نارنجی و از ۲۳ تیرماه مجددا در وضعیت قرمز از نظر شیوع کرونا قرار گرفت و تنها در روز گذشته 18 نفر از شهروندان قمی در اثر کرونا جان باختند. 

ویروس کرونا موجب بیماری عفونی «کووید۱۹» می‌شود و این ویروس ۲۴ آذر ۱۳۹۸ در شهر «ووهان» واقع در مرکز کشور چین گزارش شد، ابتدا از این بیماری به‌عنوان ذات‌الریه نام ‌برده می‌شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۹ دی ۱۳۹۸ به‌صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

«کرونا»، ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع است و از جمله راه‌های انتقال آن عطسه، سرفه، دست‌ دادن و روبوسی است؛ پزشکان توصیه می‌کنند، افراد علاوه بر پرهیز از دست‌دادن، روبوسی و حضور در مرکزهای عمومی؛ به‌ هنگام عطسه لازم است، جلوی بینی خود را با دستمال بگیرند و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.

برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا؛ رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی همچون استفاده از «ماسک» و «فاصله‌گذاری اجتماعی» توصیه شده‌است.

شهروندان قمی برای طرح هرگونه پرسش در مورد ویروس کرونا می‌توانند با شماره تلفن‌های ۴۰۳۰، ۳۱۳۶ و ۱۹۰ تماس بگیرند و برای کسب آخرین اخبار دانشگاه علوم پزشکی قم به کانال آن به نشانی webdaqom@ در فضای مجازی و یا تارنمای آن به نشانی اینترنتی www.muq.ac.ir مراجعه کنند.

همه ایرانیان می‌توانند با مراجعه به سامانه غربالگری الکترونیکی ویروس کرونا به نشانی اینترنتی https://salamat.gov.ir و تکمیل اطلاعات خواسته ‌شده، گام بلندی در ارتقای سلامت جامعه و شکست ویروس کرونا بردارند.

همشهریان قمی در صورت مشاهده هرگونه علامتی در رابطه با ویروس «کرونا» در خود و افراد خانواده، می‌توانند به «مرکزهای جامع سلامت» امام حسن عسکری(ع) در شهرک امام حسن عسکری(ع)، امام خمینی(ره) در بلوار شهید کریمی (بنیاد)، فرقانی در انتهای شیخ‌آباد، پردیس در پردیسان (خیابان ایمان)، خوراکیان در بلوار ۱۵ خرداد، بعثت در نیروگاه، شهدا در خیابان انقلاب اسلامی (چهارمردان)، پنبه‌چی در خیابان امام خمینی(ره) و جندقیان در خیابان زاویه مراجعه و خدمات «رایگان» دریافت کنند.