به گزارش اکونا پرس،

به نقل از روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قم، حجت‌الاسلام والمسلمین عباس اسکندری در دیدار با آیت‌الله حسینی بوشهری رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به تعداد موقوفات متصرفی و غیر متصرفی قم و رقبه‌های آنها اظهار کرد: همچنین با احتساب مقابر علما و صلحا، ۱۱۳ بقعه در استان وجود دارد.

وی ادامه داد: در طول روزهای مختلف سال، برنامه‌های مختلفی با محوریت این بقاع متبرکه و موقوفات در سطح استان قم اجرایی می‌شود.

اسکندری با بیان اینکه اجرای امینانه نیت موقوفات در کنار حفظ عین موقوفات، مهمترین وظیفه سازمان اوقاف به شمار می‌رود گفت: در دوره جدید مدیریتی سازمان، یکی از مباحث در این زمینه، سرمایه‌گذاری در موقوفات است تا با استفاده از ظرفیت‌های موجود، شاهد رشد عواید موقوفات باشیم و به مبالغ اندکی که بابت اجاره به دست می‌آید اکتفا نشود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم، نصب پنل‌های خورشیدی روی بام بقاع متبرکه را یکی از مصادیق این سرمایه‌گذاری‌ها دانست و تصریح کرد: عواید حاصل از فروش برق این نیروگاه‌ها، به همان بقاع تخصیص داده می‌شود ضمن اینکه طرح‌های گوناگون دیگری در حوزه کشاورزی هم در دستور کار قرار گرفته‌اند.

وی ادامه داد: زمانی که مدیریت اوقاف قم را بر عهده گرفتم، رتبه این اداره کل در سطح کشور ۱۷ بود ولی با تلاش همه همکاران، در سال گذشته به رتبه دوم ارتقا یافتیم و به این ترتیب، جهشی بزرگ در این زمینه حاصل شد به طوری که حتی مدیران سازمان اوقاف هم از این ارتقاء کیفی اظهار شگفتی کرده‌اند.

اسکندری با اشاره به رشد چشمگیر عواید موقوفات قم طی سال گذشته عنوان کرد: تلاش می‌کنیم علاوه بر وظایف اساسی و راهبردی سازمان اوقاف، در دیگر حوزه‌ها هم شاهد رشد کمی و کیفی باشیم به ویژه در زمینه فعالیت‌های قرآنی و برگزاری مسابقات مربوط به قرآن که در این زمینه پیشرفت‌هایی داشته‌ایم.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم به طرح همدلی مومنانه و مواسات که از سوی رهبر معظم انقلاب در سطح کشور اجرایی شده اشاره و تصریح کرد: بر این اساس سال گذشته و از محل عواید موقوفات و کمک‌های خیرین، ۱۹ میلیارد تومان توسط اوقاف قم برای تهیه بسته‌های معیشتی، خرید تجهیزات پزشکی برای مراکز درمانی، داروی رایگان برای نیازمندان و تخفیف اجاره به خاطر رکود اقتصادی، هزینه شده که این روند در سال جاری تداوم یافته است.

وی گفت: در بقاع متبرکه هم با راه‌اندازی مراکز افق، مباحث اجتماعی، فرهنگی و قرآنی به صورت توأمان دنبال می‌شوند که با توجه به تاکید رهبری مبنی بر تبدیل بقاع متبرکه به قطب فرهنگی، برنامه‌های گسترده‌ای توسط مراکز افق اجرایی شده است البته با توجه به محدودیت‌های ناشی از شیوع کرونا، استفاده از ظرفیت‌های رسانه‌ای و فضای مجازی در دستور کار قرار گرفته است.

اسکندری تصریح کرد: اینگونه فعالیت‌ها بازخورد خوبی داشته و سبب آشنایی بیشتر مردم با بقاع متبرکه و امامزادگان و فعالیت‌های اوقاف شده است به طوری که در طول پخش یکی از برنامه‌هایی که از جوار بقاع متبرکه روی آنتن سیمای مرکز قم رفته بود، ۲۰ هزار پیامک از سوی مخاطبان ارسال شد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم افزود: طرح‌های گوناگون سازمان اوقاف همچون آرامش بهاری، بصیرت عاشورایی، سوگواره یاس نبوی و ... همچنین راه‌اندازی کاروان‌های شادی در اعیاد اسلامی هم توسط اداره اوقاف استان قم با موفقیت اجرایی شده‌اند.