به گزارش اکونا پرس،

به نقل از پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه سلام‌الله علیها، آیت الله سیدمحمد سعیدی با اشاره به نزدیک شدن هفته دفاع مقدس، اظهار کرد: پیامبر(ص) به عده ای که از جنگ برگشته بودند فرموند آفرین بر شما که جهاد اصغر را پشت سر گذاشتید و اکنون باید خود را آماده جهاد اکبر کنید که جهاد با نفس است.

وی با اشاره به وجوب جهاد اصغر که جهاد با دشمن است، جهاد اکبر که جهاد با نفس است را به طریق اولی واجب دانست و گفت: تهذیب نفس و رعایت تقوا یک بحث اخلاقی نیست بلکه واجب شرعی است و همه ما وظیفه داریم در این راه قدم برداریم و خود را ملزم به تهذیب نفس کنیم.

نماینده ولی فقیه در استان قم با اشاره به سازوکار تهذیب نفس اظهار کرد: خداوند هیچ تکلیفی را که از توان‌مان خارج باشد واجب نکرده است بنابراین همه ما قدرت بر تهذیب نفس داریم و تنها باید راه های تهذیب نفس را در خود پیدا کنیم و موانع تهذیب نفس را برطرف کنیم.

وی با اشاره به موانع تهذیب نفس و جهاد اکبر خاطرنشان کرد: مهم‌ترین مانع تهذیب نفس، خود نفس و تمایلات نفسانی ما است که مانع تهذیب می‌شود و برای تهذیب نفس باید ابتدا از روی نفس خود بگذریم.

سعیدی با بیان اینکه دومین مانع تهذیب نفس شیطان است که قسم خورده مانع هدایت انسان شود، ادامه داد: سومین مانع تهذیب مجالست با منحرفان است که تأثیر زیادی روی انسان دارد و نباید گمان کنیم که روی ما تأثری ندارد و امیرالمؤمنین(ع) نیز در نهج البلاغه فرموند که هم‌نشینی با اهل گناه سبب زائل شدن ایمان انسان می‌شود.

وی ارتکاب معاصی و گناهان را چهارمین مانع تهذیب نفس دانست و گفت: عادت کردن به برخی گناهان از انسان سلب توفیق می‌کند و نمی‌شود کسی گناهان خود را ترک نکند و به دنبال تهذیب نفس باشد.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه باید از شهدا برای تهذیب نفس الگوبرداری کنیم، گفت: شهید سلیمانی در کلامی قابل تأمل گفته بود که شهدا قبل از شهادت‌شان شهید شده بودند یعنی در جهاد با نفس موفق بودند که لیاقت شهادت را پیدا کردند.