به گزارش اکونا پرس،

 به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی " سید جواد ساداتی نژاد" در دیدار مردمی با عشایر در روستای لقو از توابع شهرستان زرندیه افزود: با احیای جهاد سازندگی مسئولیت  روستاها به متولی خود تعلق میگیرد و با بهره گیری از گروه های جهادی که جوانان هستند و همچنین با تعامل و همکاری مردم، خیرین و حمایت های دولت می توان حوزه اقتصاد و تولید را در حوزه روستایی و عشایری احیا کرد.

وی رسیدگی به اقشار محروم، روستاها و عشایر را مورد تاکید و اقدامات اولویت دار مدیریت ارشد اجرایی عنوان کرد و گفت: پس از ادغام جهاد سازندگی و کشاورزی روستاها تقریبا بی پناه و رها شدند و روستاها نیز دارای متولیان متعددی شدند که موازی های زیادی در این راستا انجام میشد. وزیر جهادکشاورزی بیان کرد: با این اقوام محوریت اصلی روستاها که رونق تولید بود به فراموشی سپرده شد و باید اذعان داشت که بدون تولید روستا و عشایر هیچ مفهومی ندارد و اقتصاد روستا و عشایر دچار خدشه میشود. ساداتی نژاد ادامه داد: اوایل انقلاب جمعیت روستایی کشور ۶۰ درصد بود که به واسطه مهاجرت روستاییان جمعیت این جامعه هدف به ۲۰ درصد کاهش یافت و روستاییان در حاشیه شهرها ساکن شدند که در این مناطق شاهد افزایش مشکلات اجتماعی و فرهنگی شدیم از این رو باید تلاش شود و هزینه هایی که در این مناطق میشود را به چرخه تولید بازگرداندم چرا که این اقدام مقرون به صرفه تر است.

وی عشایر را ذخایر نظام و تامین کننده پروتئین کشور دانست و افزود: تا زمانی که تولید در روستاها و عشایر" اقتصادی" نباشد حفظ نمی‌شود. مقام عالی وزارت تصریح کرد: در تمام کشورهای توسعه یافته دنیا به حوزه کشاورزی یارانه تعلق می‌گیرد چرا که مسئول امنیت غذایی کشور است و اکنون در تمام کشورهای دنیا بر سر غذا رقابت می‌کنند و باید ذخیره سازی غذا را افزایش دهند و با تولید و حفظ محصولات کشاورزی و دامی مانع بروز مشکلات در این حوزه شد. ساداتی نژاد ادامه داد: در خصوص یک گونه از مرغ در سال ۹۸ توسط آمریکا تحریم شد اما با تومه به اینکه در کشور از این گونه مرغ در کشور وجود داشت به سمت احیای آن رفتیم در این راستا اکنون خودکفا هستیم.

وی عنوان کرد: کشاورزان و دامداران تولید کننده غذا و هم قدرت هستند و باید اذعان داشت اکنون مولفه های قدرت در کشور غذا است و هر کشوری بیش از نیاز خود غذا تولید کند از قدرت بیشتری برخوردار است. وزیر جهاد کشاورزی بیان کرد: باید تلاش کنیم با احیای جهاد سازندگی دامداری و کشاورزی را رونق بخشیم. وزیر جهادکشاورزی اظهار داشت: در دوات سیزدهم سالیانه اعتبار ۳ هزار میلیارد تومان بودجه برای جامعه عشایری هدفگذاری شده است که اختصاص این رقم نشان از نگاه رو به رشد دولت به عشایران است هر چند باید عقب ماندگی های قبل جبران شود. ساداتی نژاد با اشاره به اینکه مشکلات مطرح شده از سوی جامعه عشایری در نشست روز یکشنبه آتی دولت مورد پیگیری قرار می‌گیرد گفت: در خصوص رفع مشکلات حوزه دانش اموزی و اموزش عشایر به ویژه در این منطقه و همچنین در خصوص پوشش اینترنت در این منطقه تدابیر ویژه اندیشیده می‌شود. وی افزود: مس از ادغام جهادسازندگی با کشاورزی ،وضعیت جاده های روستاها و عشایری تا حدودی فراموش شد که انتظار می رود گزارشی از وضعیت جاده‌های روستایی و عشایری از سوی استان ارائه تا اقدامات لازم در این راستا صورت گیرد. وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: در خصوص گازرسانی نیز این مهم در دستور کار وزارت قرار گرفته چراکه گاز یک موضوع رفاهی برای روستاییان است و در دولت نیز این مهم مطرح خواهد شد.

ساداتی نژاد در خصوص دام عشایر نیز گفت: چنانچه عشایر دام مولد مازاد دارند و در تامین علوفه و‌نگهداری مشکل دارند، طبق توافق صورت گرفته عشایر میتوانند با قراردادی با شرکت پشتیبانی امور دام استان و علوفه را اقساطی دریافت کنند تا تاپایان پرواربندی مشکلی نداشته باشند این امکان وجود دارد پس از آن دام را به شرکت دام و دیکر افراد حقیقی به فروش برسانند و بدهی خود را تسویه کنند که این شیوه نامه در ایلام و کهکیلویه و بویراحمد نیز اعلام شده است‌. وی در خصوص صادرات مازاد دام زنده نیز گفت: با توجه به اینکه در مناطق مرزی، یخشی از دام عشایر قاچاق می‌شود که مقرر شد صادرات دام زنده عشایر توسط شرکت پشتیبانی امور دام به عنوان مجری مدیریت شود تا شاهد کاهش نرخ دام در داخل کشور نیز باشیم. وزیر جهاد کشاورزی ضمن موافقت با پیشنهاد نماینده مردم ساوه و زرندیه در خانه ملت مبنی بر پرداخت سهم اعتبار بودجه جامعه عشایری به خودشان نیز گفت: این پیشنهاد مناسب و همچنین سایر مسائل و مشکلات بیمه جامعه عشایری در نشست شورای عشایر مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

ساداتی نژاد تاکید کرد: چنانچه خواهان مهاجرت معکوس مردم به روستاها و عشایر هستیم ، باید زیرساخت های لازم در این راستا فراهم و سیاست های تشویقی را برای این امر اجرایی کنیم مهاجرت تشویق کنیم تا شاهد بروز مشکلی در این خصوص نباشیم. وی عنوان کرد: در استان مرکزی توزیع آرد، سال گذشته ۵۷ تن بوده که در ۶ ماهه امسال به بیش از ۲۸۰ تن رسیده و همچنین توزیع نهاده های دامی نیز از یک هزار و ۷۲۶ تن به سه هزار و ۴۶۰ تن افزایش یافته است که امید است در شش ماهه دوم سال شاهد افزایش این رقم باشیم. وزیر جهاد کشاورزی دیگر دغدغه جامعه روستایی و عشایری را مشکل سند مالکیت کشاورزان با منابع طبیعی عنوان کرد و گفت: این مشکل در بیشتر سفرهای استانی مطرح است و با توجه به اینکه اراضی روستاییان فاقد سند است و مالکیت هویت را به همراه دارد و نبود آن ضعف بزرگی است چرا که کشاورز ان برای ذریافت وام باید ضامن معرفی کند و با این روند اراضی خود کشاورز فاقد ارزش است از این رو این مهم بابد به عنوان یک موضوع محوری در دولت کنونی با ارائه تدابیر و برنامه ریزی مناسب این مسئله یکبار برای همیشه رفع شود.

ساداتی نژاد در خصوص اراضی ملی نیز گفت: برای اجرای ساخت و ساژهای روستایی می طلبد ،اراضی ملی در اختیاز این جامعه هدف قرار گیرد و در این راستا دستگاههای اجرایی ذیربط تعامل و همکاری لازم را داشته باشند. وی هدف اصلی احیای جهاد سازندگی را اشتغال، ایجاد کسب و کار و همچنین رونق تولید با نگاه امروزی عنوان کرد و گفت: در دنیا برای واسطه و توزیع کننده تولید ۴۰ درصد پرداخت می شود که در کشور ما این فاصله زیاد است که تولید کننده را متضرر میکند. وزیر جهاد کشاورزی خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه کشاورزان به دنبال ایجاد امنیت غذایی هستند اما با این اقدام منافع ناچیزی شامل این قشر زحمتکش می‌شود از این رو باید در راستای تامین منافع این جامعه هدف گام های موثرتری برداریم و روستاییان و جامعه عشایری را در تصمیم گیری ها مشارکت دهیم.