به گزارش اکونا پرس،

به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم به نقل از خبرگزاری ایرنا (قم)، چهارمین نشست شورای توسعه و ترویج فرهنگ قرآنی قم با حضور آیت‌ الله سیدمحمد سعیدی امام جمعه قم، سیدموسی حسینی‌کاشانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم و جمعی از مدیران‌کل استان روز سه‌شنبه 20 مهرماه 1400 در سالن محراب حرم بانوی کرامت برگزار شد.

سیدموسی حسینی کاشانی مدیرکل فرهنگ‌ و ارشاد اسلامی استان در این نشست از انتخاب شدن روستای فردو به عنوان روستای نمونه کشوری خبر داد و گفت: اطلاعات هزار و ۹۷ روستای قرآنی در سطح کشور از سوی دهیاران ثبت شده که پس از ارزیابی ۳۷ روستا از ۲۵ استان انتخاب و در نهایت هفت روستا به عنوان روستای برتر قرآنی کشور شناخته شدند که روستای فردو یکی از این هفت روستا است.

در ادامه علی‌اصغر شعاعی از استادان قرآنی کشور با ارایه گزارشی از از کمیته اجرایی فعالیت‌های قرآنی استان، گفت: رویکرد این کمیته در مردمی شدن حرکت‌های قرآنی است و سعی شده که پیوند میان قرآن و عترت و گسترش اجتماع‌های قرآنی با محوریت هیات‌های مذهبی پیگیری شود.

وی خاطرنشان کرد: طرح بزرگ استعدادیابی نوجوانان خواهر و برادر از ۶ تا ۱۹ سال با همکاری کانون‌های فرهنگی هنری مساجد و همه ارگان‌های استان قم در حال دنبال شدن است.

همچنین حبیب‌الله عزیزی مدیر موسسه فرهنگی قرآن و عترت نیز با ارایه گزارشی از فعالیت‌های موسسه‌های قرآنی، بیان داشت: در قم ۱۰۰ موسسه قرآنی وجود دارد، که ۵۷ موسسه از وزارت فرهنگ‌وارشاد اسلامی و ۴۳ موسسه نیز در سازمان تبلیغات اسلامی به ثبت رسیده است.

وی اضافه کرد: از این میان ۷۲ موسسه در حوزه حفظ قرآن کریم فعال هستند،۲۲ موسسه در زمینه حفظ ویژه کودکان و ۶ موسسه نیز در زمینه تدبیر و تدبر در قرآن و نهج‌البلاغه فعالیت دارند.

در ادامه حجت‌الاسلام اسماعیلی امام جمعه فردو، نیز تشکیل کمیته مردمی را کار ارزشمندی دانست و بیان کرد: نهادهای مختلفی در کشور با بودجه‌های مناسب برای قرآن فعالیت می‌کنند که متاسفانه خروجی مناسبی که باید ببینیم از آن‌ها دیده نمی‌شود.

وی یکی از شاخصه‌های کار قرآنی در فردو را مردمی بودن آن توصیف کرد، و گفت: عشق‌ و علاقه فراوان به قرآن در این روستا، فردو را در سطح کشور شاخص کرده است.

اسماعیلی تصریح کرد: برنامه هفتگی خانه‌به‌خانه یکی از برنامه‌های مهم قرآنی و یکی از مهم‌ترین علل رشد قرآنی مردم است.

در پایان این جلسه از حجت‌الاسلام وفایی نیکو مدیر موسسه فرهنگی قرآن و عترت ندای رحمت رضوان فردو که نقش قابل توجهی در فعالیت‌های قرآنی و شناخته شدن این روستا به عنوان هفت روستای قرآنی برگزیده کشوری داشته، از سوی آیت‌الله سعیدی و جمعی از مدیران استان تجلیل به عمل آمد.