به گزارش اکونا پرس،

به نقل از خبرنگار خبرگزاری حوزه،حجت الاسلام والمسلمین رفیعی، در نشست خبری که با موضوع همایش بین المللی حضرت حمزه(ع) که به همت مجتمع آموزش عالی تاریخ سیره و تمدن اسلامی در مجتمع عالی امام خمینی(ره) جامعه المصطفی در قم برگزار شد، با بیان این که شخصیت هایی چون حضرت خدیجه(س)، حضرت ابوطالب(ع) و حضرت حمزه(ع) در جهان اسلام مظلوم واقع شده اند، خاطرنشان کرد: بر شناختن و شناساندن سیره، سبک زندگی این حضرات در جامعه اسلامی تأکید و آن را در شرایط کنونی ضروری دانسته است.

رئیس مجتمع عالی تاریخ سیره و تمدن اسلامی المصطفی با اشاره به برکات همایش حضرت خدیجه(س) که از سوی همین مجتمع برگزار شد گفت: از جمله این آثار انتشار ۸ جلد کتاب، سخنرانی دو مرجع تقلید و برگزاری همایش باشکوه و ساخت ۶ مستند بوده است.

وی با اشاره برگزاری همایش حضرت حمزه(ع) افزود: این همایش دارای چند خصوصیت و ویژگی است که از جمله آن بین المللی بودن، حضور هیئت علمی قوی ناظر به ارائه مقالات و فرایندهای دانشی همایش بین المللی حضرت حمزه(ع) و سفارشی بودن مقاله برای اتقان بودن مقاله و... است.

حجت الاسلام والمسلمین رفیعی با بیان این که داده‌های تاریخی زیادی نسبت به سیره زندگانی حضرت حمزه وجود ندارد، اظهار داشت: با توجه به اهمیت دایره علمی و پژوهشی مقالات همایش بین المللی حضرت حمزه، فرایند سفارش مقالات برجسته تر دیده شد. در همین رابطه سفارش تدوین دو کتاب در رابطه با زندگی حضرت حمزه(ع) نیز داده شده است.

رئیس مجتمع عالی تاریخ سیره و تمدن اسلامی المصطفی با بیان این که قلم فرسایی در رابطه با موضوعات تاریخی فرایندی تخصصی است، گفت: به همین دلیل تلاش کردیم با اتقان کار، مقالات را به سمت سفارشی ببریم و از پذیرفتن هر گونه مقاله غیر علمی پژوهشی دوری کنیم.

وی دیدار دست اندرکاران همایش با رهبر معظم انقلاب و مراجع معظم تقلید را از افتخارات برگزار کنندگان این همایش دانسته و بیان داشت: مجتمع آموزش عالی تاریخ، سیره و تمدن اسلامی افتخار دارد که دو همایش فاخر حضرت خدیجه و حضرت حمزه را عملیاتی و آثار ارزشمندی در رابطه با سیره بزرگان جهان اسلام احصا نماید.

وی با تاکید بر این که در جهان اسلام نقش عموهای پیغمبر کمرنگ دیده شده است، خاطرنشان کرد: حضرت ابوطالب(ع) و حضرت حمزه(ع) دو عموی پیامبر(ص) هستند که شواهد تاریخی کمتر ناظر به تاثیرات مهم ایشان بیان شده است.

این استاد حوزه و دانشگاه با تاکید بر این که همه به عنوان مسلمان در رابطه به زندگی حضرت حمزه(ع) مسئولیت داریم، خاطرنشان کرد: ترویج فرهنگ نبوی و اسلامی مهمترین رسالتی است که می طلبد تا همگان در این مسیر مستحکم تر قدم بردارند.

حجت الاسلام والمسلمین رفیعی با تاکید بر این حضرت حمزه(ع) در کلام اهل بیت علیهم السلام مورد مباهات بوده است؛ به گونه ای که امام سجاد(ع) در بیان شاخص ترین یاران اسلام، پیامبر(ص) و بلافاصله حمزه(ع) و جعفر(ع) و امام علی و حسنین علیهم السلام را ذکر می‌کند.

وی بیان داشت: آن حضرت برای دین ایثار و خود را هزینه کرده و در برابر دفاع از دین تردید به خود راه نداده، شجاع و متقن از نظر باورهای دینی بوده است.

حجت الاسلام والمسلمین رفیعی با اشاره به این که برای احصا شخصیت حضرت حمزه در منابع کهن، باید به کتابهای تاریخی سیره مراجعه نمود خاطرنشان کرد: شخصیت جنجالی از منظر منابع اسلامی به شمار می رود، بسیاری از روایات در رابطه با حضرت حمزه ناظر به محبت و علاقه وافر ایشان به مولی الموحدین علی(علیه السلام) بیان شده است.

رئیس مجتمع عالی تاریخ سیره و تمدن اسلامی جامعة المصطفی گفت: در مراسم اختتامیه این همایش، از حضور شخصیت‌های تاریخی کشور بهره خواهیم برد و با توجه به دیدارهایی که با مراجع معظم تقلید داشتیم، کلیپ‌هایی ناظر به منویات ایشان آماده و در فرایند برگزاری همایش در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت.

 
  •