به گزارش اکونا پرس،

بهرام سبحانی در سمینار چالش گاز در زنجیره فولاد اظهار داشت: اینکه به واحدهای زنجیره فولاد گفته شود که مصرف گاز خود را ۷۵ درصد یا ۸۰ درصد کاهش دهند، این به معنای توقف تولید آنها است، چون با این محدودیت عملاً امکان گرم نگه داشتن کوره ها و تداوم تولید وجود ندارد.

وی افزود: تولید فولاد به انرژی گاز نیازمند است ضمن آنکه بخشی از نیاز فولادی ها، مربوط به گاز در فرایند تولید است که به نوعی خوراک تولیدات محسوب می شود. تولید فولاد با روش احیای مستقیم با گاز انجام می شود بنابراین هر گونه خلل در تامین گاز برای صنایع، حیات فولادی ها را با چالش مواجه می کند.

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران گفت: ما تا سال ۱۴۰۴ به ظرفیت تولید ۵۵ میلیون تن می رسیم اما تولید واقعی به ۵۵ میلیون تن نخواهد رسید زیر زیرساخت های گاز و برق و حمل و نقل برای این میزان تولید، کفایت نمی کند.

وی اظهار کرد: در برنامه ریزی باید اسنجام داشت اما از زمانی که صنعت فولاد خصوصی شد این انسجام از بین رفت و صنعت فولاد از عدم انسجام در برنامه ریزی و سرمایه گذاری رنج می برد.

وی ادامه داد: گاز در فرایند تولید فولاد خوراک نیست که نرخ آن معادل خوراک پتروشیمی ها محاسبه شود. در بحث نرخ گاز حتما باید به این موضوع توجه شود،اگر ایران ذخایر گاز عظیم خود را نداشت، اصلا این میزان فولاد در کشور تولید نمی شد.

سبحانی گفت:صرفا به دلیل مزیت نسبی در زمینه گاز طبیعی بوده که صنعت فولاد ایران بر اساس واحدهای احیا مستقیم و کوره های قوس الکتریکی رشد کرده است. گرفتن این مزیت نسبی از صنعت فولاد به معنای تعطیلی آن است.

مهم ترین چالش صنعت فولاد مساله تامین گاز است

سید رسول خلیفه سلطانی، دبیر انجمن فولاد ایران گفت: ما تولیدکنندگان فولاد به دنبال اعتراض نیستیم بلکه مباحث را به عنوان یک چالش، به گوش مسئولین می رسانیم. همانطور که پس از سمینار چالش برق متوجه شدیم مشکل گاز بسیار مهمتر و تاثیرگذارتر است ولی از آنجا که زنجیره صنایع معدنی در مقابله با چالشی مثل آب، همراهی و همکاری مشترک را نشان دادند انتظار داریم با هم فکری چالش گاز را هم حل نماییم.

وی افزود: ده سال پیش مسئولین حوزه گاز مطرح کردند ظرفیت گاز دو برابر شده و توقع می رفت پس از این ده سال مجدد شاهد افزایش ظرفیت این چنینی باشیم که نشد. با توجه به اینکه ما اطلاعی از این موضوع نداشتیم و برنامه آماده ای برای این شرایط نداشتیم، اکنون باید به سرعت راهیابی برای حل این چالش بیابیم. مشابه همین موضوع در طرح هدفگذاری تولید ۵۵ میلیون تن فولاد نیز بوده که اطلاعی از این کمبود گاز نبوده است و در اجرایی شدن آن در مسیر دستیابی به ۵۵ میلیون تن تولید با مشکلات این چنینی مواجه هستیم.

دبیر انجمن فولاد ایران گفت:مهمترین چالش صنعت فولاد در حال حاضر مسئله تامین گاز است و حتی در تولید برق نیز به گاز نیاز است و این چالش باید با همکاری دولت و بخش خصوصی رفع شود.

برای تحقق 55 میلیون تن فولاد تا سال 1404 به 19 میلیارد مترمکعب گاز نیاز است

امین ابراهیمی، مدیر عامل شرکت فولاد خوزستان در این پنل گفت: با وجود اینکه ایران سومین تولیدکننده گاز طبیعی در دنیا است اما در فصول سرد سال، کشور با کمبود گاز مواجه می شود و در پاسخ به این کمبود گاز، گاز صنایعی مثل فولاد و پتروشیمی را قطع می کنند که امکان استفاده از سوخت جایگزین را ندارند.

وی گفت: برای تحقق تولید ۵۵ میلیون تن تا افق ۱۴۰۴، صنعت فولاد به مصرف ۱۹.۲ میلیارد متر مکعب گاز در سال نیاز دارد.

ابراهیمی افزود: پیش بینی این است که فولاد خوزستان در سه ماهه پایانی سال به دلیل چالش گاز، بیش از ۱۰۰۰ میلیارد تومان سود را از دست خواهد داد.

وی گفت: چالشی که امسال در حامل‌های انرژی شاهد بودیم باعث شد ۵۴۰ هزار تن تولید، ۱۲ هزار میلیارد ریالی فروش و ۴هزار میلیارد ریالی سود را در ۶ ماهه اول از دست بدهیم.

وی افزود: مهمترین چالش های تامین گاز، همگام نبودن توسعه ظرفیت گاز با برنامه های توسعه صنایع، افت فشار گاز در ماههای سرد سال و اعمال محدودیتها و کیفیت نامناسب گاز دریافتی و وجود ناخالصی هایی است که به تجهیزات تولید آسیب می زند. تولید گاز در کشور در سال ۲۰۲۰ به ۲۳۴ میلیارد مترمکعب بوده و مصرف نیروگاه‌ها ۳۴ درصد، خانگی ۲۷ درصد و صنعت ۱۷ درصد از گاز تولیدی را مصرف می‌کنند. در این میان، صنعت فولاد ۵ درصد از گاز تولیدی کشور را مصرف می‌کند.

شرکت های فولادی می توانند در زمینه واردات گاز از ترکمنستان سرمایه گذاری کنند

دکتر سیدآبادی مشاور مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در این پنل گفت: شرکت های فولادی می توانند در زمینه واردات گاز از ترکمنستان سرمایه گذاری کنند. این شرکتها در انتقال آب سرمایه گذاری خوبی کرده اند و در واردات گاز هم می توانند سرمایه گذاری کنند. ما ۴۰ میلیون مترمکعب در روز ظرفیت واردات گاز از ترکمنستان داریم که ۳۵ میلیون مترمکعب آن خالی است و شرکت های فولادی می توانند از ترکمن گاز، گاز وارد کنند.

وی افزود: شرکت های فولادی می توانند در زمینه فلرینگ (گاز همراه نفت) هم در داخل کشور سرمایه گذاری کنند و تولید گاز داخل را بالا ببرند.شرکت های فولادی مطمئن باشند که برای تحقق چشم انداز ۱۴۰۴، مشکل کمبود گاز نخواهند داشت.

سالانه مصرف گاز صنعت فولاد ایران 11 میلیارد مترمکعب است

محمدیاسر طیب‌نیا، مدیر عامل مجتمع فولاد مبارکه اصفهان در سمینار چالش گاز در زنجیره فولاد گفت:۷۰ درصد انرژی کشور بر پایه گاز طبیعی تامین می شود. ایران دهمین تولیدکننده بزرگ فولاد دنیا است و بزرگترین تولیدکننده آهن اسفنجی در دنیا بر پایه گاز طبیعی است.

وی افزود: مزیت تولید فولاد در ایران بر اساس گاز ارزان و دسترسی پایدار به گاز است.

وی در ادامه بیان کرد: صنایعی نظیر خودرو، لوازم خانگی و غیره شدیدا به صنعت فولاد وابسته اند و اگر مشکلی برای صنعت فولاد ایجاد شود، سریعا به سایر صنایع منتقل می شود.

طیب نیا گفت: مصرف گاز صنعت فولاد ایران در حال حاضر ۱۱ میلیارد مترمکعب در سال است و برای چند سال آینده در جهت تحقق اهداف سند چشم انداز، مصرف گاز صنعت فولاد باید به بالای ۲۰ میلیارد مترمکعب برسد.

وی ادامه داد:توسعه تولید گاز در کشور همگام با توسعه بخش صنعت نیست و رشد تولید گاز، کمتر از رشد بخش صنعت بوده است.باید برفع چالش گاز و برق، کارگروه هایی تخصصی ایجاد شود و راهکارهای کارشناسی برای رفع این چالشها تدارک دیده شود.در حوزه گاز تنها به افزایش ظرفیت تولید گاز نباید فکر کرد و می توان با افزایش بهره وری مصرف گاز، در مصرف گاز صرفه جویی کرد.

مدیر عامل مجتمع فولاد مبارکه گفت: بیش از ۸۰۰ میلیون مترمکعب در روز تولید گاز داریم و بیش از ۵۲۰ میلیون مترمکعب آن مصرف بخش خانگی است. باید بینش ها را هم اصلاح کرد و با فرهنگ سازی، در مصرف گاز در بخش خانگی صرفه جویی کرد،ما حاضریم گاز را از مشتریان خانگی یعنی مصرف کنندگان نهایی خریداری کنیم.

وی در پایان گفت:راندمان بخاری های خانگی در ایران پایین است و این اتلاف مصرف گاز را به همراه دارد. ما می توانیم بخاری هایی با راندمان پایین را از خانوارها خریداری کنیم و به جای آن بخاری با راندمان ۹۰ درصد به آنها تحویل دهیم. این راهکارها کوتاه مدت است و در کوتاه ترین زمان، کاهش مصرف گاز در بخش خانگی را به همراه دارد.

فولاد خراسان اولین شرکت فولادی دارای محدودیت مصرف گاز

کسری غفوری مدیرعامل مدیر عامل فولاد خراسان در سمینار چالش گاز در زنجیره فولاد گفت: فولاد خراسان اولین شرکت فولادی بود که مشمول محدودیت مصرف گاز شد.

وی گفت: به محض اینکه که کمبود گاز ایجاد می شود، گاز صنعت فولاد را قطع می کنند. درصورتی که گاز در صنعت فولاد جایگزینی ندارد و این صنعت یک صنعت پیشران نیز است.

وی ادامه داد: قطع گاز صنعت فولاد، یک بازی باخت-باخت برای دولت و شرکت های فولادی است. ۵۵ روز قطع گاز صنعت فولاد باعث می شود که ۱۲ تا ۱۴ درصد از برنامه تولید فولاد عقب بمانیم. با قطع گاز، صادرات فولادی ها کاهش می یابد و در بازار ارز، دچار بی ثباتی می شویم.واردات گاز تنها راه حل چالش گاز در کوتاه مدت است. در واردات گاز، وزارت نفت به ما کمک کند تا خودمان بتوانیم واردات گاز را انجام دهیم.

مدیر عامل فولاد خراسان گفت: واردات گاز تنها راه حل چالش گاز در کوتاه مدت است. در واردات گاز، وزارت نفت به ما کمک کند تا خودمان بتوانیم واردات گاز را انجام دهیم. فولادی ها حاضر به سرمایه گذاری در حوزه SNG و LNG هستند.

وی ادامه داد:ذخیره سازی حامل های بعد از واردات گاز، دومین راهی است که در کوتاه مدت باید برای حل چالش گاز مورد استفاده قرار گیرد.پرتی گاز در کشور ۱۱ میلیارد مترمکعب در سال است و این موارد باید حتما اصلاح شود.افزایش قیمت گاز خانگی باید به صورت پلکانی صورت گیرد تا در بخش خانگی، الگوی مصرف گاز اصلاح شود.

در حوزه بهره وری انرژی سرمایه گذاری متنوعی می توان انجام داد

امیرحسین نادری، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات در سمینار چالش گاز در زنجیره فولاد گفت: در حوزه بهره وری انرژی سرمایه گذاری های بسیار زیاد و متنوعی می توان انجام داد. به عنوان مثال، با تبدیل موتورسکیلت های بنزینی به برقی هم آلودگی کاهش می یابد و هم مصرف سوخت کاهش می یابد. این سرمایه گذاری ها باید با جدیت دنبال شود.

ذخایر عظم گاز طبیعی در کشور باعث رشد تولید فولاد در کشور

هوشنگ فلاحتیان، معاون برنامه ریزی وزارت نفت در سمینار چالش گاز در زنجیره فولاد گفت:ذخایر عظیم گاز طبیعی در کشور، نیروی محرکه رشد و توسعه واحدهای احیاء مستقیم و رشد تولید فولاد در کشور بوده است.

وی گفت: سهم صنعت فولاد از مصرف گاز خطوط سراسری کشور ۵.۳ درصد است.تراز گازی کشور در حال حاضر در فصل سرد سال منفی ۲۰۰ میلیون مترمکعب در سال است و در صورت روند موجود، احتمالاً کسری گاز تا سال ۱۴۰۴ به ۲۵۰ میلیون مترمکعب در روز و تا سال ۱۴۱۰ به ۳۵۰ میلیون مترمکعب برسد.

این مقام مسئول گفت: واردات گاز راه مناسبی برای رفع چالش تامین گاز است اما طرف ترکمنی در حال حاضر می گوید که گازی برای صادرات ندارد.

وی افزود: احداث ۱۲ هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی توسط صنعت فولاد و صنایع معدنی در صورتی که این واحدها همگی نیروگاه های متداول گازی باشد به ۷۵ میلیون مترمکعب در روز گاز یعنی معادل سه فاز پارس جنوبی نیاز دارد.

وی گفت: این امکان وجود دارد که بخش بخار نیروگاه های موجود را راه اندازی کرد و این نیروگاه ها را به سیکل ترکیبی تبدیل کرد و بدون نیاز به سوخت اضافه، ۷۳۰۰ مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی ایجاد کرد. شرکت های فولادی می توانند در این زمینه سرمایه گذای کنند و ننیروگاه های گازی موجود را به سیکل ترکیبی تبدیل کنند.

فلاحتیان گفت: وزارت نفت برای پیش برد پیشنهاد مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه مبنی بر تعویض بخاری های بخش خانگی که راندمان پایینی دارند با بخاری های با راندمان بالا، آمادگی دارد.

وی ادامه داد:گریزی از این وجود ندارد که برای رفع چالش تأمین گاز به سراغ افزایش بهره وری مصرف انرژی برویم.وقتی می بینم مصرف گاز صنایع محدود می شود، افسوس می خورم و از درون می سوزم.موارد کوچکی مثل دوجداره کردن پنجره منازل، مصرف گاز را کاهش می دهد و باید در زمینه کاهش مصرف گاز در بخش خانگی، سرمایه گذاری صورت گیرد.

وی افزود: وزارت نفت برای همکاری با شرکت هایی که قصد دارند در زمینه بهینه سازی مصرف انرژی سرمایه گذاری کنند، آمادگی کامل دارد.

سمینار تخصصی چالش گاز در زنجیره فولاد امروز یکشنبه ۵ دی‌ماه با حضور مدیران کلیدی وزارت صمت، وزارت نفت، شرکت ملی گاز ایران، ایمیدرو، اعضای هیئت مدیره انجمن فولاد و مدیران عامل و چهره‌های شناخته‌شده شرکت‌های فولادی و معدنی در حال برگزاری است.

سمینار «چالش گاز در زنجیره فولاد» در قالب دو پنل تخصصی «تأمین پایدار گاز در زنجیره فولاد (پشتیبانی، مانع‌زدایی و سرمایه گذاری)» و «رقابت‌پذیری صنعت فولاد با افزایش نرخ گاز (چشم انداز، چالش‌ها و راهکارها)» و سخنرانی‌های کلیدی در حال برگزاری است.

در این سمینار، هوشنگ فلاحتیان معاون برنامه‌ریزی وزارت نفت، سید مهدی نیازی معاون هماهنگی و محیط کسب وکار وزارت صمت، عزت الله اکبری تالارپشتی رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس، بهرام سبحانی رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، محمدیاسر طیب‌نیا مدیر عامل فولاد مبارکه اصفهان، امین ابراهیمی مدیر عامل شرکت فولاد خوزستان، کسری غفوری مدیرعامل مجتمع فولاد خراسان، علی محمدی مدیرعامل شرکت آهن و فولاد ارفع، امیرحسین نادری مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات و تعدادی دیگر از مدیران شناخته‌شده حوزه انرژی، صنعت فولاد و صنایع معدنی سخنرانی دارند.

اصفهان- محسن راعی