به گزارش اکونا پرس،

به نقل از اداره ارتباطات و امور بین الملل شهرداری اراک، آتش پاد دوم «مسعود آقازیارتی»، گفت: پس از پیگیری‌های متعدد در سال‌های گذشته، خرید خودروی نردبان دارِ بلندمرتبه آتش نشانی اراک مصوب و اعتبار لازم برای عقد قرارداد و صدور پیش پرداخت آن در بودجه سال‌جاری شهرداری تخصیص داده شد.

وی بیان کرد: وجود این تجهیزات امدادی نقشی حیاتی برای حفظ جان همشهریان در بروز حوادث و آتش سوزی به ویژه در ارتفاعات و بلندمرتبه‌های تجاری و مسکونی دارد.

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمت ایمنی شهرداری اراک به این نکته اشاره کرد که بحث بلندمرتبه‌سازی تجاری و مسکونی در نقاط مختلف کلانشهر اراک در سال‌های گذشته شکل گرفته، تعدادی از آنها نیز به دلایل مختلف دارای مشکلات عدیده ایمنی هستند که به همین علت نیز نتوانسته‌اند پایان کار ساختمانی دریافت کنند.

آتش پاد دوم آقازیارتی اظهار داشت: خودایمن بودن ساختمان‌ها و رعایت نکات ایمنی از قبیل سیستم‌های اعلام و اطفای حریق، پله‌های فرار، جعبه‌های آتش نشانی، لوله خشک آب آتش نشانی و سایر موارد، نافی نیاز خودروی نردبان دار نیست چرا که وجود این خودرو نقش بسیار زیادی در کاهش خسارت‌های مالی و جانی در هنگام بروز حادثه و آتش سوزی در ساختمان‌های بلند دارد. وی گفت: با بررسی حوادث و آتش‌سوزی در ساختمان‌های بلند در کشورهای دیگر به خصوص در سال‌های گذشته، به وضوح مشاهده می‌شود که با وجود تجهیزات پیشرفته ایمنی در درون ساختمان، کارآیی خودروی نردبان دار یک ضرورت است که در صورت عدم وجود آن تلفات انسانی افزایش پیدا می‌کند.

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی اراک تاکید کرد: نجات جان انسان‌ها فلسفه وجودی شکل گیری آتش نشانی است و این خودرو به جز اطفای حریق، قابلیت انتقال مصدومان و محبوس‌شدگان در ساختمان‌های بلند را دارد و چنان‌چه حادثه آتش‌سوزی در طبقات بالای ساختمان‌های مرتفع رخ دهد با تجهیزات موجود آتش‌نشانی این کلانشهر، امکان کمک رسانی به آن‌ها میسر نیست.

وی افزود: شهردار اراک تاکید ویژه‌ای بر مباحث ایمنی شهری دارند و مراحل قانونی انعقاد قرارداد خرید این خودرو در دست اقدام است که امید است پس از سال‌ها، کلانشهر اراک نیز به این تجهیزات پیشرفته مجهز شود.