به گزارش اکونا پرس،

به نقل از اداره ارتباطات و امور بین الملل شهرداری اراک، علی چگینی گفت: در خصوص اجرایی کردن طرح جامع ترافیکی اراک تأسیس دو خط BRT در این شهر در نظر گرفته شده است که یکی از آنها از سمت میدان امام خمینی (ره) به سمت مرکز شهر و خط دیگر از سمت میدان مقاومت تا مرکز شهر است.

وی تصریح کرد: در اجرای پروژه تقاطع غیرهمسطح سردار مقاومت تمهیدات لازم را برای احداث ایستگاه خط BRT در قسمت فوقانی تقاطع در نظر داشته‌ایم، اما قطعاً در سال‌های آینده ایستگاه اول "تقاطع غیرهمسطح سردار مقاومت" نخواهد بود، بلکه این خط از قبل از تقاطع آغاز خواهد شد، اما زیرساخت‌های لازم برای ایجاد این ایستگاه در زمان اجرای پروژه مقاومت در نظر گرفته شده است تا در زمان تأسیس خط، مشکلی از این بابت وجود نداشته باشد.

رئیس کمیسیون فنی،عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر اراک افزود: در خصوص احداث خط LRT و سیستم انبوه‌بر نیز مطالعاتی در دست انجام است و با توجه به نتایج این بررسی‌ها وضعیت و شرایط احداث مشخص خواهد شد و بر اساس آن تصمیم گرفته می‌شود که چه تمهیداتی برای احداث این خط باید در نظر گرفت.

وی اظهار داشت: با توجه به اینکه جمعیت شهر اراک کمتر از یک میلیون نفر است، نمی‌توانیم احداث مترو برای شهر را در نظر بگیریم، اما خط BRT به سرعت وارد شهر خواهد شد و احداث خط LRT نیز نیازمند ریل‌گذاری مناسب و تغییر ساختار در شبکه‌های معابر است، بنابراین به طول خواهد انجامید.

چگینی ادامه داد: مطالعاتی که در زمینه سیستم‌های انبوه‌بر انجام می‌شود از منابع آلودگی زیست محیطی تأمین می‌شود اگر وضعیت ناوگان عمومی درون‌شهری بهبود یابد هزینه و زمان سفر بهینه خواهد شد و همین مسئله باعث کاهش میزان تردد خودروهای شهری می‌شود. لازم به ذکر است که مسیرهای مشخص شده برای دوچرخه‌ سواری نیز آن چنان که باید مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و به نوعی ما هنوز نتوانسته‌ایم از آنها به خوبی بهره‌برداری کنیم، می‌توانیم با ارائه دوچرخه امانی به شهروندان به سوی حمل‌ونقل پاک حرکت کنیم.