به گزارش اکونا پرس،

در مجمع عمومی فوق العاده افزایش سرمایه شرکت پالایش نفت اصفهان با ۷۳٫۱۲ درصد سهام حاضران برگزار شد، افزایش سرمایه این شرکت با ۳۶٫۲۲ درصد از محل سود انباشته و همچنین از محل صدور سهام جدید از حدود ۱۴ هزار میلیارد تومان به ۱۹ هزار میلیارد تومان به تصویب رسید.

مدیر عامل شرکت پالایش نفت اصفهان در این مجمع که ۲۴ فروردین ماه جاری برگزار شد گفت: پالایشگاه اصفهان در سال ۱۴۰۵ با اجرای برنامههای راهبردی ۵ ساله، یکی از هلدینگهای موفق پتروپالایشی کشور خواهد شد.
محسن قدیری با بیان این که در قالب طرح بهبود فرآیند و بهینه سازی ظرفیت پالایشگاه اصفهان طرح های مهمی در حال اجرا است، واحد تصفیه گازوئیل و همچنین گوگرد زدایی از ته مانده برجهای خلاء (RHU) و راهاندازی واحد فرآیند شکست کاتالیستی بستر سیال (RFCC) در بندرعباس را از مهمترین آنها اعلام کرد و افزود: این شرکت امسال برای این طرحها ۴۸۸ میلیون یورو و همچنین ۳٫۴ هزار میلیارد تومان هزینه خواهد کرد.
وی از بهره برداری واحد تصفیه گازوئیل پالایشگاه اصفهان با تولید روزانه ۱۰۰ هزار بشکه گازوئیل یورو ۵ تا شهریور ماه امسال خبر داد و گفت: با راه اندازی این واحد، روزانه ۲۰۰ تن گوگرد از گازوئیل تولیدی پالایشگاه اصفهان حذف خواهد شد و غلظت گوگرد در گازوئیل تولیدی این شرکت از ۸۰۰۰ PPM به کمتر از ۵۰ PPM میرسد.
مدیر عامل شرکت پالایش نفت اصفهان، سودآوری این طرح را برای شرکت حدود ۵٫۹ هزار میلیارد تومان (در صورت تداوم نرخهای فعلی) در سال اعلام کرد و افزود: با بهره برداری از این طرح به ازای تصفیه هر بشکه گازوئیل تولیدی ۷ دلار ارزش افزوده عاید شرکت خواهد شد.
قدیری ادامه داد: سود خالص پالایشگاه اصفهان با راه اندازی واحد تصفیه گازوئیل در مجموع ۲۶۳ میلیون دلار خواهد بود و
هزینههای انجام شده برای اجرای این طرح ملی پس از ۴ سال برمیگردد.
وی سودهی پارسال این شرکت را ۱۳٫۲ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: با بهره برداری از واحد تصفیه گازوئیل پالایشگاه اصفهان پیش بینی میشود ۳۰ درصد به سوددهی این شرکت افزوده شود و شرکت پالایش نفت اصفهان یکی از شرکتهای موفق بورسی شود.
مدیر عامل شرکت پالایش نفت اصفهان در ادامه پیشرفت واقعی اجرای طرح گوگرد زدایی از ته مانده برج های خلاء (RHU) را ۳۷ درصد اعلام و بر اجرای سریع این طرح مهم تأکید کرد و گفت: با بهره برداری این طرح پالایشگاه اصفهان دومین پالایشگاهی خواهد بود که سوخت کشتیها را تولید خواهد کرد و این طرح برای شرکت ۲۱۴ میلیون دلار سودآوری خواهد داشت.
به گفته قدیری سرمایهگذاریهای انجام شده برای این طرح، در مدت ۵ سال بازگشت خواهد شد.
او با بیان این که واحد فرایند شکست کاتالیستی بستر سیال (RFCC) در بندرعباس ساخته خواهد شد گفت: با راه اندازی این واحد علاوه بر تولید روزانه ۶۰ هزار بشکه بنزین یورو ۵، سالیانه ۳۵۰ هزار تن پروپیلن نیز تولید خواهد شد.
مدیر عامل شرکت پالایش نفت اصفهان ضریب پیچیدگی پالایشگاه اصفهان را در حال حاضر ۵٫۲ اعلام کرد و افزود: با اجرای طرحهای یاد شده ضریب پیچیدگی این شرکت به ۸٫۵ میرسد و پتانسیلهای بنیادی سهم شپنا افزایش خواهد یافت.
قدیری با بیان این که تمام تلاش شرکت سرمایه گذاری در زنجیره ارزش طی برنامه ۵ ساله برای سودهی بیشتر است گفت: با ساخت واحد RFCC و توسعه زنجیره ارزش فوق، سالانه حدود ۲۶۰ میلیون دلار سود خالص عاید شرکت میشود.
وی از موافقت هیأت مدیره این شرکت برای خرید زمین و ایجاد تأسیسات تانکفارم در بنادر جنوب خبر داد و تأکید نمود با سرمایهگذاری در این طرح امکان کسب درآمد از بازرگانی فرآوردههای نفتی و خصوصاً صادرات فرآوردههای ویژه فراهم خواهد شد.
مدیر عامل شرکت پالایش نفت اصفهان افزود: این شرکت، صنایع و کارخانه‌های مستقر در محدوده شاهین شهر با اجرای ۸۰ کیلومتر خط ریلی به ایستگاه راه آهن «ورتون» متصل خواهند شد و این شرکت می تواند محصولات خود را از طریق خطوط ریلی به سراسر کشور حمل کند.
قدیری گفت: با احداث این خط ریلی محصول واحد RHU پالایشگاه اصفهان برای توسعه زنجیره ارزش به واحد RFCC در بندرعباس منتقل میشود.
وی در ادامه از تصویب استقرار استاندارد ISO1705 در پالایشگاه اصفهان خبر داد و افزود: با استقرار این استاندارد این شرکت به عنوان آزمایشگاه معتمد در زمینه فرآوردههای نفتی و استانداردهای مرتبط استان محسوب میشود.

وی در ادامه به نامگذاری امسال به نام «سال تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین» از سوی مقام معظم رهبری اشاره کرد و افزود: از ۳۶ هزار قطعه و تجهیزات مورد استفاده در پالایشگاه اصفهان بیش از ۹۰ درصد آن توسط متخصصان داخلی و شرکتهای دانش بنیان داخلی سازی شده است.
مدیر عامل شرکت پالایش نفت اصفهان با بیان این که در حال حاضر بیشتر کاتالیست های این پالایشگاه و بسیاری از مواد شیمیایی مورد نیاز آن از طریق شرکتهای دانش بنیان تأمین میشود گفت: به تازگی کاتالیست واحد تبدیل کاتالیستی CRU پالایشگاه اصفهان توسط شرکتهای دانش بنیان تعویض و راهاندازی شده که کاتالیست آن کیفیت بسیار بالایی دارد.

اصفهان_محسن راعی