به گزارش اکونا پرس،

به نقل از پایگاه خبری وزارت راه وشهرسازی( استان مرکزی)، نود و دومین جلسه شورای مسکن استان به ریاست استاندار مرکزی وبا حضور معاون هماهنگی امورعمرانی استانداری، فرمانده سپاه روح ا.. استان، فرمانداران، مدیرکل راه وشهرسازی استان مرکزی وسایر مسئولین استانی برگزارشد.

 مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی در این جلسه گفت:  در طرح نهضت ملی مسکن، سهمیه استان مرکزی 77 هزار و ۱۲۷ واحد بود که ۱۳ هزار واحد در شهر‌های امیرکبیر و مهاجران هدفگذاری شد و تاکنون برای ۲۹ هزار و ۶۸۹ واحد مسکونی زمین تامین و همچنین عملیات اجرایی ۱۶ هزار و ۲۲۸ واحد نیز کلید خورده است.

حمید انعامی افزود: با توجه به اینکه ساخت طرح نهضت ملی مسکن با آورده نقدی مردم و همچنین تسهیلات انجام می شود بنابراین راهکارهای لازم در راستای توجه ویژه به پیشرفت فیزیکی طرح های جهش تولید  مسکن در استان ارائه می‌شود و در صورت لزوم باید انجام این طرح‌ها در یک زمان‌بندی مناسب صورت گیرد.

وی تاکید کرد: انتظار می رود دستگاه‌های خدمات رسان نیز در راستای سرعت بخشی به طرح نهضت ملی مسکن در استان تعامل و همکاری لازم را داشته باشند و شهرداران نیز صدور پروانه و تخفیف عوارض این طرح را دستور کار ویژه خود قرار دهند.

 فرزاد مخلص الائمه استاندارمرکزی نیز در این جلسه اظهار داشت: نشست‌های کارشناسی در راستای کاهش هزینه ها و همچنین افزایش کیفیت طرح نهضت ملی مسکن و به ویژه طرح هشت هزار و ۱۰۰ واحدی نهضت ملی مسکن در اراک برگزار و در خصوص به کارگیری مجری، و همچنین انجام نظارت، طراحی و آزمایشگاه خاک و بتن تمهیدات لازم اندیشیده شد.

 وی تاکید کرد: مبتنی بر قانون طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت نیز استان ها به لحاظ برش استانی و تکالیف قانونی بر اساس ماده ۳ موظف به حمایت از این قانون هستند که پیشنهاد می‌شود از  ظرفیت خالی طرح های یک هزار و ۳۲۰ واحدی طرح شهید سلیمانی و همچنین ۶۰۰ واحدی کوی کوثر، افرادی که مشمول این قانون می شوند و همچنین ایثارگران بدون قرعه کشی و بر اساس اولویت بندی بهره گیری و  جایگزین شوند.

استاندار مرکزی اظهار داشت: زیبنده نیست به لحاظ محدودیت منابع مالی‌ و تامین مسکن، سرانه‌های آموزشی، فرهنگی و فضای سبز کاهش داده شود چراکه این امر اجحاف در حق نسل های آتی جامعه است.

وی بیان داشت: اکنون کوی کوثر اراک فاقد مرکز آموزشی است و ساخت مدرسه در این منطقه ضروری است که می‌طلبد بنیاد مسکن و آموزش و پرورش در این راستا تعامل و هم افزایی لازم را داشته باشند چرا که شایسته نیست دانش‌آموزان مسیر طولانی را برای امر آموزش طی کنند.

نماینده عالی دولت در استان گفت: در خصوص طرح هشت هزار و ۱۰۰ واحدی اراک نیز متناسب با سرانه زمین، فضای آموزشی ایجاد شود که نیاز است دولت اعتبار لازم را برای ساخت مدرسه در اختیار اداره کل اوقاف و امور خیریه قرار دهد چرا که زیبنده نیست هزینه ساخت فضای آموزشی از جیب مردم هزینه شود.

مخلص الائمه تصریح کرد: کارگروهی طی ۲ هفته اخیر با عضویت اداره کل راه و شهرسازی، فرمانداری، شهرداری، کمیته امداد، اداره اوقاف و دفتر فرهنگی اجتماعی استانداری مرکزی در دفتر معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری برگزار و مسائل شهری، اجتماعی و منابع مالی طرح نهضت ملی مسکن استان تعیین تکلیف شود.

وی خاطرنشان کرد: برخی طرح‌های نهضت ملی مسکن در شهرستانها باید نامگذاری شود که انتطار می رود اعضای شورای مسکن در نشست آتی نقطه نظرات خود را در این راستا ارائه دهند تا یک تصمیم واحد در این خصوص گرفته شود.