به گزارش اکونا پرس،

مرتضی حاجی کاظمی امروز سه‌شنبه _ بیست‌ویکم تیرماه ۱۴۰۱_ در نشستی با حضور خبرنگاران، اظهار کرد: حدود ۶۷ درصد جمعیت استان اصفهان معادل سه میلیون و ۶۰۰ هزار نفر تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی هستند، با توجه به صنعتی بودن و فرهنگ بیمه‌ای استان، تعداد افراد تحت پوشش بیمه این استان ۱۵ درصد بیشتر از میانگین کشوری است.

صدور ۹۹ درصد نسخ به صورت الکترونیکی

وی افزود: ۴۴ شعبه و ۱۶ کارگزاری رسمی بیمه تأمین اجتماعی در استان اصفهان فعال است، با اجرای طرح ۳۰۷۰ درسال‌های گذشته تاکنون بسیاری از خدمات سازمان غیرحضوری شده است که از جمله آن می‌توان به حذف دفترچه‌های کاغذی اشاره کرد، اکنون بیش از ۹۹ درصد نسخ به صورت الکترونیکی صادر می‌شود که منجر به تشکیل پرونده‌های الکترونیکی درآمد خواهد شد.

مدیرکل تأمین اجتماعی استان اصفهان گفت: یکی از مشکلات پیری جمعیت این است که اکنون در استان اصفهان در برابر هر مستمری‌بگیر، ۳.۳ نفر بیمه‌پرداز وجود دارد. این در حالی است که در گذشته در برابر هر مستمری‌بگیر، ۲۵ نفر بیمه‌پرداز وجود داشت. این موضوع چالش بزرگی در منابع ایجاد کرده است.

حاجی کاظمی اضافه کرد: با توجه به قدمت و مشکلات موجود در بیمارستان شریعتی، سازمان تأمین اجتماعی از سال ۹۳ اقدامات لازم برای ایجاد بیمارستان تخصصی میلاد را انجام داده است که این اقدام خدمات درمانی تأمین اجتماعی در استان را تسریع می‌کند.

تفاوت بیمه روستایی با بیمه تأمین اجتماعی

وی با اشاره به موضوع بیمه دانشجویی و بیمه فراگیر خانواده، تصریح کرد: برای جوانانی که اکنون مشغول به کار نبوده و خواستار ایجاد سوابق بیمه‌ای هستند، این امکان در قالب این دو طرح فراهم شده است، با اجرای این طرح افراد تحت پوشش والدین خود خواهد ماند، تعهدات این بیمه ۱۲، ۱۴ و ۱۸ درصد است که افراد می‌توانند به دلخواه خود بهره‌مند شوند. زنان خانه‌دار نیز می‌توانند با استفاده از این طرح برای خود سابقه بیمه ایجاد کنند.

مدیرکل تأمین اجتماعی استان اصفهان با اشاره به بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر، گفت: بسیاری تصور می‌کنند این بیمه همانند بیمه تأمین اجتماعی است، اما مبالغ این بیمه تفاوت فاحشی با تأمین اجتماعی دارد.

هزینه‌های تحمیلی بازنشستگی پیش از موعد

حاجی کاظمی اضافه کرد: بازنشستگی پیش از موعد یکی از مصوبات مجلس بود که هزینه‌های زیادی به سازمان تأمین اجتماعی تحمیل کرد و اکنون بیش از ۵۰ درصد افراد پیش از موعد بازنشسته می‌شوند، سازمان تأمین اجتماعی بزرگترین وام‌گیرنده از بانک رفاه است و در مقابل ۴۰ هزار میلیارد دیون از کارفرماها و ۴۵۰ هزار میلیارد مطالبه از دولت دارد که هنوز دریافت نکرده است.

وی ادامه داد: حداکثر سن بیمه‌های اختیاری و آزاد تأمین اجتماعی ۵۰ سال است، در طرح‌های بیمه دانشجویی و خانواده سن بازنشستگی خانم‌ها ۵۵ و آقایان ۶۰ سال است. با ۲۰ سال سابقه بیمه، افراد با حقوق کامل بازنشسته می‌شوند. در صورت دارا بودن سابقه ۳۰ ساله زنان با ۴۵ سال مردان با ۵۵ سال سن نیز می‌توانند بازنشسته شوند.

ثبت‌نام حدود ۱۲ هزار نفر از اتباع برای دریافت خدمات بیمه‌ای

سرپرست سازمان تأمین اجتماعی استان اصفهان گفت: با وجود مشکلات مالی، تأخیر چندانی در پرداخت تعهدات وجود نداشته است. اتباع بیگانه اگر کارت اقامت و کارت اشتغال داشته باشند، همچون اتباع ایرانی می‌توانند از مزایای بیمه تأمین اجتماعی استفاده کنند، البته مشکل فعلی این است که اتباع غیرمجاز از این خدمات استفاده می‌کنند، در استان اصفهان کمتر از ۱۲ هزار نفر از اتباع برای دریافت خدمات بیمه‌ای ثبت‌نام کرده‌اند.

حاجی کاظمی با بیان اینکه تأمین اجتماعی استان اصفهان ۵۲۰۰ میلیارد مطالبه از کارفرمایان دارد، اضافه کرد: در چندسال گذشته با شیوع ویروس کرونا، تعداد زیادی از کارفرماها با وجود تعطیل شدن کارگاه‌ها، حقوق و دستمزد کارگران را پرداخت کرده و درخواست بیمه بیکاری نداشتند و نوسان پرداخت بیمه بیکاری چندان زیاد نبوده است، این کارگران و کارفرماها سربازان و افسران جنگ اقتصادی هستند.

اصفهان_محسن راعی