به گزارش اکونا پرس،

/ سهم مالیات استان اصفهان در سال ۱۴۰۱، ۳۱ هزار میلیارد تومان است

  • کد خبر : 4834

  • 21 تیر 1401 - 13:00

  •  

  •  

     

مردم امروز انتظار دارند آنچه در نظام مالیاتی پرداخت می‌کنند در رفاهشان مؤثر باشد/ سهم مالیات استان اصفهان در سال ۱۴۰۱، ۳۱ هزار میلیارد تومان است

به نقل از خبرنگار ما ، عباس مزیکی در جمع اصحاب رسانه که به مناسبت روز مالیات برگزار شد؛ با اشاره به توجه و افزایش آگاهی مردم نسبت به مالیات، اظهار کرد: در بخش ارزش افزوده، پرداخت مالیات مستقیماً در توسعه و آبادانی زندگی مردم مؤثر است. همچنین بخشی از مالیات ارزش افزوده در حوزه سلامت هزینه می‌شود که اثرات خوبی به همراه دارد از جمله در کنترل بیماری کرونا که به کمک این مالیات‌ها موانعی از سر راه نظام سلامت کشور برداشته شد.

وی افزود: امروز با توجه به شرایط ویژه اقتصادی کشور و تحریم‌ها، تحقق درآمدهای مالیاتی از یک طرف و از طرفی توجه دولت به موضوع مالیات بیش از پیش شده است. یکی از آثار مثبت تحریم‌ها آن است که توجه بیشتری به مالیات شده است. نفت یک سرمایه بین نسلی است، بنابراین باید از مالیات به عنوان یک درآمد پایدار در اداره کشور بهره برد.
مردم امروز انتظار دارند آنچه در نظام مالیاتی پرداخت می‌کنند در رفاهشان مؤثر باشد
مدیرکل امور مالیاتی استان اصفهان گفت: در قانون دائمی ارزش افزوده سهم شهرداری‌ها از مالیات به چهار درصد افزایش یافت که نشان دهنده سهم مستقیم مردم در اداره شهر است. مردم امروز انتظار دارند آنچه در نظام مالیاتی پرداخت می‌کنند در رفاهشان مؤثر باشد.
مزیکی اضافه کرد: در قانون بودجه ۱۴۰۱، ۴۷۰ هزار میلیارد تومان مالیات باید وصول شود که سهم هر استان از این مبلغ مشخص است. در سال ۱۴۰۰، حدود ۲۰ هزار و ۵۰ میلیارد تومان مالیات در استان اصفهان وصول شد که برابر ۱۰۴ درصد پیش‌بینی است که از پیش در نظر گرفته شده بود.
وی ادامه داد: در بخش عوارض ارزش افزوده ۴,۶۹۰ میلیارد تومان ارزش افزوده در اصفهان وصول شده است. این مبلغ نسبت به سال ۱۳۹۹ رشد ۱۲۲ درصدی داشته است که بخشی از آن ناشی از افزایش قیمت‌ها است.
مدیرکل امور مالیاتی استان اصفهان گفت: در سه ماهه اول ۱۴۰۱، ۱,۱۹۲ میلیارد تومان مالیات ارزش افزوده وصول و به حساب شهرداری‌ها، دهیاری‌ها و روستاهای فاقد دهیاری واریز شد. همچنین عوارض آلایندگی در حمل و نقل عمومی، فضای سبز و … توسط شهرداری‌ها هزینه می‌شود.
مهلت اظهارنامه مالیاتی مشاغل تا پایان تیرماه تمدید شد

مزیکی اضافه کرد: با توجه به پیگیری‌های اصناف، مهلت اظهارنامه مالیاتی مشاغل تا ۳۱ تیرماه تمدید شد. امسال در استان اصفهان تاکنون ۳۱۸ هزار اظهارنامه توسط مشاغل ارائه شده که نسبت به سال گذشته حدود ۲۷ درصد رشد داشته است. از این تعداد حدود ۷۷ درصد از تبصره ۱۰۰ سازمان امور مالیاتی استفاده کرده‌اند.
وی ادامه داد: مهلت تسلیم اظهارنامه ارزش افزوده نیز تا ۲۶ تیرماه تمدید شده و جریمه تأخیر در اظهارنامه نیز بخشیده شد. همچنین اشخاص حقوقی و اشخاصی که درآمد حاصل از اجاره دارند تا پایان تیرماه برای تسلیم اظهارنامه فرصت دارند.
مدیرکل امور مالیاتی استان اصفهان گفت: نظام مالیاتی اقدامات مؤثری از جمله اصلاح قانون ارزش افزوده و تصویب قانون پایانه‌های فروشگاهی را در سنوات اخیر انجام داده است تا فعالیت‌های اقتصادی شفاف شود. با اجرای این طرح‌ها مالیات عادلانه اخذ شده و درآمدهای مالیاتی نیز افزایش می‌یابد.
مزیکی اضافه کرد: مبارزه با شرکت‌های صوری در استان اصفهان با شدت بیشتری نسبت به سایر استان‌ها انجام شده است.
وی گفت: اینکه کسری بودجه از جیب مردم تأمین می‌شود را تأیید نمی‌کنم. رشد مالیات‌ها همپای تورم بوده و بی‌حساب نبوده است. به عنوان نمونه در بخش ارزش افزوده، با افزایش تورم و قیمت محصولات، سهم ارزش افزوده نیز افزایش یافته است.
سهم مالیات استان اصفهان در سال ۱۴۰۱، ۳۱ هزار میلیارد تومان است
مدیرکل امور مالیاتی استان اصفهان گفت: در سال ۱۴۰۰، مبلغ ۸۷۰ میلیارد تومان عوارض آلایندگی در استان اصفهان وصول شده است. سهم مالیات استان اصفهان در سال ۱۴۰۱، ۳۱ هزار میلیارد تومان است.
مزیکی اضافه کرد: برای جلوگیری از راه‌های فرار از گردش مالی دستگاه‌های پوز، حساب‌های بانکی افراد نیز بررسی و افراد موظف‌اند درخصوص مبالغ قابل توجهی که به حسابشان واریز شده است، پاسخگو باشند. البته حساب‌های بانکی باید ساماندهی شده و تعداد حساب‌های افراد کاهش یابد تا امکان بررسی نیز بهتر فراهم شود.
وی خاطرنشان کرد: ساماندهی حساب‌های بانکی با اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی آغاز خواهد شد که منجر به شفاف‌سازی در درآمدها و اخذ عادلانه مالیات خواهد شد.
مدیرکل امور مالیاتی استان اصفهان درخصوص صدور فاکتورهای غیر رسمی، افزود: لازم است نظارت‌ها در این زمینه افزایش یابد که این مهم با همکاری اصناف میسر می‌شود. اگر همه درصدد باشند که راه‌های فرار از قانون بسته شود، گزارش تخلفات را ارائه کرده و قانون بهتر اجرا خواهد شد.

 اصفهان_محسن راعی