بیت‌کوین یک دارایی رمزنگاری معروف است که از استفاده برای خرید پیتزا به ششمین ارز بزرگ جهان تبدیل شد. در این مقاله به اهمیت خرید بیت کوین و تأثیر این سکه رمزنگاری بر بازار ارز دیجیتال می‌پردازیم. همچنین مطالب مفیدی درباره تاریخچه و پیش‌بینی قیمت آن از اوایل ظهور تا چند سال آینده را ارائه کرده‌ایم. لطفا تا پایان مطلب با ما همراه شوید.

تأثیر بیت‌کوین بر بازار ارزهای دیجیتال

در حال حاضر بیش از 3000 آلتکوین یا ارز دیجیتال مختلف به دنیا معرفی شده است. ارزهای دیجیتال، موارد استفاده متفاوتی دارند. Bitcoin نیز با اهداف مختلفی از جمله ابزاری برای رشد سرمایه‌ دیجیتال، ابزاری برای پرداخت، مبادله با ارزهای دیجیتال دیگر و مبادله با ارز فیات خریداری می‌شود.

اکثر آلتکوین‌ها را نمی‌توان مستقیما با استفاده از ارزهای فیات خریداری کرد. بر همین اساس اکثر خریداران، ابتدا مقداری BTC خریداری می‌کنند؛ سپس آن را برای معامله با آلتکوین انتخابی خود به کار می‌برند. همچنین اگر شخصی بخواهد به طور کامل از صنعت کریپتو خارج شود، به احتمال زیاد دارایی خود را به بیتکوین می‌فروشد و سپس بیت‌کوین را به ارز فیات تبدیل می‌کند.

در نتیجه، رابطه همزیستی میان BTC و سایر ارزهای دیجیتال نشان می‌دهد که ارزش آلتکوین‌های مختلف، غالبا با ارزش بیت‌کوین گره خورده است. به عبارتی در اغلب اوقات، قیمت آن‌ها کاملا با قیمت بیت کوین مرتبط است؛ بنابراین اگر بیت‌کوین پایین بیاید، قیمت آلتکوین‌ها نیز کاهش می‌یابد و برعکس، با بالا رفتن BTC، قیمت آلتکوین‌ها نیز افزایش خواهد داشت.

آیا بیت کوین بازار کریپتو را کنترل می‌کند؟

دلیل اصلی تسلط بیت‌کوین بر ارزش بازار دیجیتال این است که قیمت آلتکوین‌ها معمولا با بیت‌کوین اندازه‌گیری می‌شود. هرچند که بیش از 3000 رقیب برای BTC وجود دارد؛ اما همچنان نیمی از کل ارزش بازار رمزارزها در اختیار آن است. این تسلط بر بازار، به بیت‌کوین نفوذ و کنترل زیادی می‌دهد.

عوامل تأثیرگذار بر قیمت بیت‌کوین

بیت‌کوین مانند هر رمز ارز دیگری، توسط بانک مرکزی صادر نمی‌شود و تحت نظارت و پشتیبانی دولت نیست. بر همین اساس ابزارهای سیاست پولی، نرخ‌های تورم و اندازه‌گیری‌های رشد اقتصادی که معمولا بر ارزش ارزها تأثیر می‌گذارند، برای بیت‌کوین اِعمال نمی‌شوند.

یکی از دلایل خرید بیت کوین، عملکرد آن به‌عنوان ذخیره ارزش دارایی و یک ارز ذخیره برای مبادلات بازار ارز دیجیتال است. به طور کلی عوامل زیر بر ارزش این دارایی دیجیتالی تأثیرگذار هستند.

  • عرضه و تقاضا برای BTC در بازار

  • هزینه استخراج

  • تعداد رمزارزهای رقیب

  • مقررات حاکم بر فروش و استفاده از آن

  • رسانه‌ها و اخبار

تاریخچه قیمت بیتکوین

bitcoin اولین ارز دیجیتال است و توسط خالق ناشناس به نام مستعار ساتوشی ناکاموتو در 2009 ایجاد شد. ظهور اولین رمز ارز یعنی همان بیت‌کوین با اولین استفاده از فناوری بلاکچین همراه است. BTC تا چند سال پس از تولدش، ارزش چندانی نداشت. رشد قیمت بیت کوین، بین سال‌های 2013 تا 2015 شروع شد و در 2017 به اولین اوج خود، یعنی 15000 دلار رسید. سپس در سال‌های 2019 و 2021 بالاترین ارزش خود را تجربه کرد.

قیمت Bitcoin در سال 2021 به بالاترین حد خود، یعنی 68789.63 دلار رسید و پس از آن در دسامبر 2022 که به زمستان ارزهای دیجیتال موسوم است، نزول شدیدی را تجربه کرد و قیمت آن به 15760 دلار کاهش یافت.

از ژانویه 2023 شاهد چرخش قیمت BTC رو به بالا بودیم. به طوری که ارزش این سکه تا تاریخ 10 آوریل 2023، 83 درصد افزایش یافت و به 31035 دلار رسید. از ماه آوریل، بیت‌کوین به صورت جانبی و نزولی بین حمایت 27000 دلار و مقاومت 30000 قرار داشته است. بیت‌کوین در این دوره پایین‌ترین سطح خود را تجربه کرده و برای مدت کوتاهی چندین بار به زیر سطح حمایت خود رسیده است.

پیش‌بینی قیمت بیتکوین برای سال‌های آتی (2023 – 2030)

در نیمه اول سال 2023، شاهد رشد 55 درصدی قیمت BTC بودیم. اگرچه این چرخش قابل‌توجه می‌تواند نشانه‌ای برای پایان یافتن زمستان کریپتو باشد؛ اما شتاب رشد قیمت بیت کوین اخیرا متوقف شده و بسیاری از تریدرها و فعالان کریپتو اکنون به این فکر می‌کنند که بزرگ‌ترین ارز دیجیتال جهان بعد از بیت‌کوین کدام است. در ادامه پیش‌بینی قیمت btc را برای سال‌های آتی بیان می‌کنیم.

در چشم‌انداز دورتر، یعنی تا سال 2030، پیش‌بینی قیمت Bitcoin قطعیت کم‌تری خواهد داشت؛ زیرا اتفاقات زیادی در این 7 سال، ممکن است بیفتد. به ویژه اینکه صنعت کریپتو به سرعت در حال حرکت است. 7 سال پیش، بیت‌کوین حدود 600 دلار قیمت داشت و امروز در 4 آگوست 2023، با قیمت 28.141.83 دلار خرید و فروش می‌شود. با این‌حال انتظار می‌رود که ارزش این سکه به رشد خود ادامه دهد.

از طرفی دیگر، مقدار سکه‌های در گردش Bitcoin به مرز 21 میلیون توکن، یعنی حداکثر عرضه آن نزدیک است؛ بنابراین این کمبود نیز به نوبه خود بر ارزش و قیمت آن تأثیر خواهد گذاشت. بر اساس تخمین‌ها، تا سال 2140 تمام بیت‌کوین‌های موجود استخراج خواهد شد. بر اساس پیش‌بینی‌های انجام شده، قیمت این رمز ارز در سال 2030 معادل با 69000 دلار خواهد بود که تقریبا مطابق با بالاترین قیمت آن در سال 2021 است. البته این اوج در سال 2021 کوتاه بود؛ اما در 2030 یک ارزش ثابت را نشان خواهد داد.

احتمال اینکه بیت‌کوین سطح قیمتی 100 هزار دلاری را رد کند نیز، وجود دارد. همچنین این احتمال که نقش آن در سرمایه‌گذاری جهانی کمرنگ شود نیز دور از انتظار نیست که در این صورت احتمالا قیمت آن 30000 دلار باشد.

کلام آخر

در این مقاله به خرید بیت کوین به عنوان ابزاری برای حفظ سرمایه و مبادله با ارزهای دیجیتال اشاره کردیم، همین موارد از دلایل تسلط این رمز ارز بر بازار ارزهای دیجیتال و تعیین قیمت سایر رمزارزها بر اساس آن است. عواملی که بر قیمت ارزهای دیجیتال تأثیر می‌گذارند، در مورد BTC نیز صدق می‌کنند. همچنین اکثر آلتکوین‌ها بر اساس قیمت این سکه مهم و معروف، ارزش‌گذاری می‌شوند.

منبع : https://www.tgju.org/news/2642355