به گزارش اکونا پرس،

نشست «ایران و یونان؛ معرفی فرصت‌های تجاری و اقتصادی بین دو تمدن بزرگ» با حضور هیات بزرگ تجاری و اقتصادی ایران در هتل گرند حیات آتن برگزار شد.

مهدی جهانگیری، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و یونان، با اشاره به این نشست صمیمی و دوست‌داشتنی بین دو ملت گفت: ایران و یونان دو کشور بزرگی هستند که تمدنی دیرینه و فرهنگ غنی و پرباری دارند.

وی با توصیف جلسات هیات بزرگ تجاری و اقتصادی ایران در آتن، تصریح کرد: بسیار خوشحالیم که نشست‌های بسیار ارزشمندی را در اتاق‌های بازرگانی آتن برگزار کردیم. اهمیت این هیات تجاری همراهی سفیر محترم یونان در تهران و سفیر محترم ایران در آتن است که از همکاری با هیات تجار ایران لحظه‌ای دریغ نکردند.

این فعال اقتصادی با اشاره به ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری کنونی در ایران گفت: ایران یک کانون نوظهور در سرمایه‌گذاری است. نعمت‌های خدادادی بسیار زیادی در حوزه نفت و گاز و انرژی و معادن در ایران وجود دارد و کشور ما را به عنوان یک قطب صنعتی بزرگ به دنیا معرفی کرده است.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و یونان ادامه داد: در حوزه صنعت گردشگری، ایران به دلیل تمدن دیرینه‌ و موقعیت چهار فصلی که دارد یکی از کشورهای با اهمیت دنیا است.

جهانگیری با ابراز تاسف از کاهش روابط تجاری دو کشور در دهه‌های اخیر تاکید کرد: مبادلات تجاری ایران و یونان در مقطعی بیش از 400 میلیون دلار بوده که امروزه به کمتر از 40 میلیون دلار رسیده است. این ظرفیت به صورت طبیعی قابل افزایش است و راه این افزایش هم به دست ما به عنوان سربازان اقتصادی وطن است که می‌توانیم کار را پیش ببریم.

وی با اعلام آمادگی برای سرمایه‌گذاری مشترک تجار ایرانی در کشور یونان و دعوت از طرف یونانی برای سرمایه‌گذاری در ایران تصریح کرد: طبیعتا حضور هیات بزرگ تجاری و اقتصادی ایران در آتن می‌تواند یک آغاز بسیار خوب برای دو کشور باشد و همراهی دو دولت را نیز به دنبال خود دارد.

مهدی جهانگیری در پایان صحبت‌های خود گفت: در برنامه‌هایی که در اتاق بازرگانی دنبال کردیم امیدواریم به زودی زمینه برقراری خط هوایی بین تهران و آتن را فراهم کنیم. همچنین، راه‌اندازی دفتر تجاری ایران در یونان یکی از برنامه‌های مهمی است که در دستور کار اتاق بازرگانی مشترک ایران و یونان قرار دارد.