به گزارش اکونا پرس،

به نقل از ایسنا، اصغر ابوالحسنی امروز (سه شنبه) در سی و یکمین همایش سالانه سیاست‌های پولی و ارزی که با هدف بازآرایی سیاست‌های پولی و نظارتی با نگاهی به قانون جدید بانک مرکزی در حال برگزاری است، با اشاره به موضوع کاهش رشد نقدینگی گفت: از آنجاکه چهار سال پیش رهبر معظم انقلاب فرمودند یک گروه تشکیل شود که به صورت شبانه روزی بر روی راه کارهای کاهش رشد نقدینگی فعالیت کنند. خوشبختانه بدون سروصدا شروع به کار کردیم و این اتفاق یعنی کاهش رشد نقدینگی رقم خورد.

وی افزود: برای تحقق این کار از ابزارهای متعددی استفاده شد. که یک مورد آن کنترل مقداری است که به معنای ورود بانک مرکزی به ترازنامه‌های بانک‌ها است.

قائم مقام بانک مرکزی افزود: مسئله نقدینگی صرفا از ناحیه خلق پول بانکی نیست که از طریق ترازنامه بتوان آن را کنترل کرد. یک بخش دیگر آن خلق پولی است که توسط بانک مرکزی در پاسخ به نیازهای مختلف از جمله دولت ایجاد می‌شود که خوشبختانه آن را هم توانستیم با هماهنگی میان دولت و بانک مرکزی هدایت کنیم. یعنی دوستان در دولت لطف کردند اجازه دادند افسار کار تنظیماتی خود را بانک مرکزی میانه داری کند که به صورت مرتب با همکاران در سازمان برنامه، وزارت اقتصاد، نفت و دیگر دستگاه ها آن را تنظیم می‌کنیم.

ابوالحسنی گفت: در حال حاضر در حال تنظیم سیاست‌های پولی هستیم که همه متغیرهای آن در اختیار ما نیست. برای مثال شرایطی در بازار رخ می دهد که نرخ ارز غیر رسمی با استفاده از هیجانات شروع به حرکت می کند که در این شرایط باید بتوانیم جریان ریالی پشت آن را تنظیم کنیم.

وی ادامه داد: ما نمی توانیم به مسئله تولید کم عنایت باشیم. این یک افتخار بود که در سال گذشته هم توانستیم تورم را در قیاس با سال قبل کنترل کنیم و هم میزان رشد اقتصادی را افزایش دهیم که نرخ آن از نرخ رشد کشورهای منطقه هم بیشتر بود.