به گزارش اکونا پرس،

رئیس سازمان دامپزشکی کشور در نامه‌ای از ادارات دامپزشکی استان‌های کشور خواست به استناد تبصره (۲) ماده (۲) آیین‌نامه اجرایی بازرسی و معاینه بهداشتی گوشت در کشتارگاه‌های کشور، برای حفظ سلامت گوشت استحصالی از دام‌های قربانی در روزهای تاسوعا و عاشورا و به تبع آن سلامت مصرف کنندگان و تامین بهداشت عمومی، با هماهنگی دستگاه‌های ذی‌ربط استانی، فراگیرتر از سال گذشته اقدام کنند.

مجتبی نوروزی در این نامه بر هماهنگی بین‌بخشی ادارات دامپزشکی استان‌ها با سایر نهادها و دستگاه‌ها از جمله با استانداری‌ها، فرمانداری‌ها، بخشداری‌ها، ائمه جمعه و جماعات، سازمان‌های جهادکشاورزی استان‌ها، مرکز سلامت محیط و کار، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی و کمیته امداد و سازمان بهزیستی به منظور اجرای این طرح در روزهای عزاداری امام حسین (ع) در تاسوعا و عاشورا تاکید کرد.

وی در همین حال از ادارات دامپزشکی استان‌ها خواست در این روزها هماهنگی لازم را با شهرداری‌ها برای تعیین محل مناسب به عنوان جایگاه موقت عرضه و کشتار دام قربانی واجد امکانات لازم در راستای رعایت پروتکل‌های بهداشتی و نظارت ناظر بهداشتی دامپزشکی و ناظر شرعی داشته باشند.

نوروزی در این نامه گفت: برنامه عملیاتی بازرسی و نظارت بهداشتی و شرعی بر دام‌های قربانی شامل؛ سازماندهی اکیپ‌های ثابت و سیار کنترل و نظارت بهداشتی و شرعی در استان‌ها و ادارات تابعه در قالب پرسنل فنی دامپزشکی به همراه مسوول دفتر نمایندگی ولی‌فقیه و ناظران شرعی به منظور بازرسی و نظارت بهداشتی بر دام‌های قربانی باید در روزهای تاسوعا و عاشورا در روزهای ۲۵ و ۲۶ تیر ماه از ساعت ۶ صبح تا ۱۴ ظهر انجام شود.

وی در این نامه به تجهیز اکیپ‌های ثابت و سیار کنترل و نظارت بهداشتی و شرعی به لباس متحدالشکل، خودروهای ویژه نظارت و بهداشتی و شرعی دامپزشکی و تهیه تجهیزات مناسب تاکید ورزید.

به گزارش ایسنا، بنا بر اعلام وزارت جهادکشاورزی، معاون وزیر جهادکشاورزی افزود: در برنامه نظارتی این طرح، مدیران دامپزشکی استان‌ها موظفند با انجام اقداماتی همچون نظارت مستمر بر اجرای مناسب طرح در سطح استان‌ها و نظارت بر عملکرد بازرسان در سطح شهرستان‌ها، اطلاع‌رسانی از طریق تهیه اطلاعیه برای صدا و سیما، مسجد و نشریات محلی و استانی و در نماز جمعه و همچنین گزارش‌دهی اقدام کنند.