به گزارش اکونا پرس،

معاون وزیر امور خارجه، با بیان اینکه "برخورد آمریکا با برجام و تحریم ایران نشانه خوبی از افول آمریکاست"، در مورد رابطه اقتصادی ایران و اروپا تاکید کرد که «سازوکار ویژه مالی اروپا حتما عملی می‌شود».

 سیدعباس عراقچی در برنامه تلویزیونی «تیتر امشب» گفت: آمریکا تلاش کرد جامعه بین‌الملل را با خود همراه کند اما جامعه بین‌الملل در مقابل آنها مقاومت کرد. دولت فعلی آمریکا یک شکست سیاسی و اخلاقی را برای خود رقم زده است.

وی ادامه داد سراغ ندارم رئیس‌جمهور یک کشور در مجمع عمومی سازمان ملل صحبت کند و همه به صحبت او بخندند. اینکه متحدان اروپا مقاومت می‌کنند، حاکی از شروع افول آمریکاست. اروپایی‌ها گفتند موضوع فقط ایران نیست بلکه مساله حفظ استقلال سیاسی و اقتصادی اروپا در مقابل آمریکاست. همه از سیطره سیستم مالی و اقتصادی آمریکا بر خود نگران و ناراحت هستند.

این مقام وزارت خارجه اظهار کرد: ترامپ با استفاده بیش از اندازه از اهرم تحریم و تحمیل خواسته‌های خود، قدرت آمریکا را تضعیف می‌کند، چراکه کشورهای دیگر در این شرایط سعی می‌کنند خود را از سیطره تحریم‌های آمریکا خارج کنند. ما معتقدیم قدرت آمریکا در عرصه سیاسی، اقتصادی و نظامی رو به سراشیبی است و ترامپ به آن سرعت داده است. تجربه افغانستان، عراق، غرب آسیا و اکنون در سوریه نشان می‌دهد که سیاست‌های نظامی، اقتصادی و سیاسی آمریکا رو به افول هستند.

عراقچی درباره استفاده آمریکا از اهرم تحریم گفت: باید از آنها پرسید چرا یک راه رفته و اشتباه را دوباره تکرار می‌کنند؟ تحریم‌ها چیز جدیدی نیست. آنها معتقدند تحریم‌ها سخت‌تر شده است اما همین تحریم‌ها را اوباما هم انجام داد و در نهایت مجبور به مذاکره با ایران شد. بنابراین نه تهدیدات نظامی و نه تحریم‌های اقتصادی با توجه به توان بازدارندگی ایران و مقاومت مردم راه به جایی نخواهند برد.

مواضع سیاسی اروپا تاکنون بسیار خوب و مثبت بوده است

عراقچی در رابطه با واکنش اتحادیه اروپا به بازگشت کامل تحریم‌های آمریکا، با بیان اینکه "مواضع سیاسی اروپا تاکنون بسیار خوب و مثبت بوده است"، تصریح کرد: اروپایی‌ها به صراحت از ایستادگی‌شان مقابل آمریکا صحبت کرده‌اند. در رایزنی‌ها و جلسات مشترک و سخنرانی‌ها و موضع‌گیری‌ها این مطلب به خوبی دیده می‌شود. آنها تاکید کردند حفظ برجام منوط به تامین خواسته‌های ایران است و در آخرین بیانیه خود در نیویورک یک قدم جلوتر آمدند و گفتند که سازوکار ویژه مالی را ایجاد خواهند کرد. این سازوکار دریافت‌ها و پرداخت‌های ایران و اروپا را انجام می‌دهد بدون آنکه با سیستم مالی آمریکا سروکار داشته باشد. همچنین در مرحله بعد کشورهای ثالث می‌توانند از این سازوکار استفاده کنند.

معاون وزیر امور خارجه افزود: البته این یک سیستم پیچیده است. ما انتظار داشتیم زودتر به سرانجام برسد و در حال حاضر مراحل پایانی را طی می‌کند. به نظر، مسائل عدیده حقوقی و سیاسی دارد؛ از جمله اینکه باید در اتحادیه اروپا ثبت شود.

نشست کارشناسی ایران و ۱+۴ چهارشنبه در اروپا برگزار می‌شود

معاون وزیر امور خارجه از برگزاری نشست مجدد کارشناسی در روز چهارشنبه در اروپا خبر داد و گفت: در این جلسه تمامی کارشناسان حقوقی، بانکی، انرژی و غیره از سوی همه طرف‌ها حضور دارند.

وی افزود: ممکن است عملیاتی شدن سازوکار مالی مدتی دیگر طول بکشد اما مطمئن هستیم که این سازوکار عملی می‌شود.

عراقچی در ادامه درباره معافیت هشت کشور از تحریم‌های آمریکا گفت: این مساله هم نشانه دیگری از شکست هیمنه سیاسی آمریکاست. ترامپ وقتی از برجام خارج شد موضع صریح در این رابطه گرفت که فروش نفت ایران را به صفر خواهند رساند و این سیاست علنی‌شان بود اما در شش روز گذشته با مقاومتی که کشورها انجام دادند و مذاکراتی که صورت گرفت آمریکا مجبور شد هشت کشور را مستثنی کند که چهار کشور (چین، هند، کره‌جنوبی و ژاپن) از این تعداد خریداران اصلی نفت ایران هستند. همچنین کشورهای ترکیه، تایوان، ایتالیا و یونان مجوز معافیت دریافت کردند. البته ممکن است آمریکا برای این کشورها شرط و شروط‌هایی گذاشته باشد اما مهم است که سیاست به صفر رساندن فروش نفت ایران شکست خورد. این در حالی است که هشت کشور در این مدت ما را در جریان گفت‌وگوهایی خود با آمریکا قرار می‌دادند و همکاری کاملی با ما داشتند.

عراقچی در ادامه در رابطه با سیاست آمریکا برای تغییر رژیم ایران گفت: افرادی در تیم ترامپ هستند که در توهم تغییر رژیم و فروپاشی ایران زندگی می‌کنند. آمریکا سیاست فشار حداکثری را انتخاب کرد تا علیه ایران به کار ببرد اما مگر این سیاست قبلا امتحان نشده بود؟ مگر آنها از این سیاست نتیجه‌ای گرفتند؟ ترامپ تصور می‌کند ایران مثل برخی کشورها با فشار کوتاه می‌آید و پای میز مذاکره برای یک توافق دیگر می‌نشیند که این کمال ساده‌اندیشی و یک امید واهی است که فکر کنند ایران را به مسیر سخت خواهند کشاند. ما با سیاست‌هایی که داریم با تحریم‌ها کنار خواهیم آمد. ما پیش‌بینی‌های لازم را در رابطه با این تحریم‌ها انجام داده‌ایم. تحریم نفت و بانک تحریم‌های اصلی آمریکاست که قبلا هم تجربه شده‌اند و با وجود همین تحریم‌ها ما مسیر را ادامه دادیم. اما الان به مراتب وضعیت ما بهتر است چراکه کشورهای اروپایی، چین و روسیه در موقعیت بهتری از ایران حمایت می‌کنند.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان در رابطه با تلاش‌های دیپلماتیک ایران با توجه به تحریم‌های آمریکا، با روسیه و چین گفت: ارتباطات ما با این دو کشور به لحاظ سیاسی، اقتصادی و راهبردی گسترده است. ما در دور گذشته تحریم‌ها ارتباطات خوبی با آنها داشتیم و به ما خیلی کمک کردند. رابطه ما با چین هیچ وقت قطع نشد و در زمان اجرای برجام بسیار شکوفا شد. الان هم در مذاکرات روال مثل گذشته خواهد بود. آنها اعلام کردند که از تحریم‌های آمریکا تبعیت نخواهند کرد. ممکن است برخی شرکت‌های چینی مرتبط با آمریکا تعاملشان را قطع کنند اما چینی‌ها مسیرهای بانکی خاصی را در دوره قبل باز کردند و الان هم این مسیرها احیا می‌شود. همچنین با روسیه سازوکار مالی ویژه‌ای را تنظیم کرده‌ایم و با چین در حال مذاکره هستیم. در همین چارچوب با هند براساس ارز ملی در حال مذاکره هستیم.