به گزارش اکونا پرس،

رمضانعلی سبحانی فر عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت ، با اشاره به تاثیر کاهش نرخ ارز بر قیمت گوشی‌های همراه ، گفت: موبایل کالایی وارداتی است و 100 درصد ارزبری دارد در نتیجه قیمت آن به نرخ ارز به صورت مستقیم وابسته است.

نماینده مردم سبزوار، جغتای، جوین و خوشاب در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برای واردات موبایل از ارز بازار آزاد استفاده می‌شود، افزود: در روزهای اخیر بازار شاهد کاهش نرخ ارز بود به گونه‌ای که قیمت آن تا حدود 11 هزار تومان نزولی شد، این اُفت نرخ دلار بر قیمت گوشی‌های همراه نیز اثرگذار بوده و بازار این کالا در روزهای آینده کاهش قیمت را تجربه می‌کند.

وی با بیان اینکه با کاهش نرخ ارز خودرو نیز ارزان شد، اظهار کرد: در صورتی که کاهش نرخ ارز ادامه دار باشد یا حتی قیمت آن حدود 10 هزار تومان تثبیت شود، طبیعی است که بازار شاهد کاهش نرخ گوشی‌های همراه خواهد بود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: تعیین تکلیف سریعتر 600 هزار گوشی همراه موجود در گمرک، می‌تواند باعث کاهش قیمت گوشی همراه در بازار شود، در واقع هرچه میزان عرضه به بازار افزایش پیدا کند قیمت با سرعت بیشتری نزولی می‌شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: در صورتی که گوشی‌های مانده در گمرک تعیین تکلیف نشود پس از مدتی قابلیت استفاده ندارند چراکه از یک سو مدل آنها قدیمی شده و با اپلیکیشن‌های جدید همخوانی ندارند از سوی دیگر ممکن است شرایط نگه داری آنها مطلوب نباشد در نتیجه کارآیی خود را از دست می‌دهند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ادامه داد: سازمان حمایت از مصرف کننده و دستگاه های نظارتی باید با نظارت دقیق از سوءاستفاده جلوگیری کنند چراکه ممکن است علیرغم کاهش نرخ دلار  فروشندگان از ارائه موبایل ارزان قیمت خودداری کنند.